REKLAMA

Mistrzowski blamaż - TVP zasłużyło sobie na Puchar Świata w kategorii "jak tego nie robić"

Co z tego, że TVP ma prawa do wszystkich meczów piłkarskich Mistrzostw Świata 2014, skoro zalicza wpadkę za wpadką. Najpopularniejsza impreza sportowa w Telewizji Polskiej to kpina z widzów.

16.06.2014 08.36
Mistrzowski blamaż – TVP zasłużyło sobie na Puchar Świata w kategorii „jak tego nie robić”
REKLAMA

Wszystko zaczęło się już podczas ceremonii otwarcia, której w całości na żywo widzowie TVP nie zobaczyli. Problemy techniczne się zdarzają i można by na to przymknąć oko. Szczególnie, że TVP cały czas podkreśla, iż wina leży po stronie uszkodzonego łącza, za które odpowiadała Europejska Unia Nadawców, a nie bezpośrednio Telewizja Polska. Niestety, na antenie - podczas zastępczego studia pełnego gadających głów - prowadzący podkreślali, że problem ten dotyczy całej Europy.

REKLAMA

Żenujące jest takie spychanie problemu w wykonaniu publicznego nadawcy. Takie rzeczy bierze się na klatę. Widza nie interesuje, kto za ten brak sygnału odpowiada, czy jest to firma zewnętrzna w Brazylii, czy pan Ziutek z 3 piętra na Woronicza. Finalnie przed widzami odpowiada TVP. Ze strony Telewizji Publicznej, w komunikacie prasowym rzecznika, nie padło słowo przepraszam. Takie padło jedynie ze strony EBU, natomiast TVP w żaden sposób nie poczuwa się do odpowiedzialności przed widzami.

pilka-nozna

Jakoś, a nie jakość

Pal licho otwarcie! Przed nami jeszcze prawie miesiąc piłkarskich emocji, które będą oglądały miliony osób. Problem w tym, że jakość tych transmisji jest na tragicznym poziomie i jest to wina TVP, a także operatorów satelitarnych. Obraz jest gorszy niż w przypadku transmisji z Euro 2012, czy piłkarskich Mistrzostw Świata 2010 rozgrywanych w RPA. Wtedy na kanale TVP HD jakość była na naprawdę wysokim poziomie.

Mundial 2014 to duże makrobloki, braki w detalach, generalnie daleko tutaj do mówienia o jakości HD. Rozdzielczość jest, ale co z tego, gdy obraz pozostawia wiele do życzenia. Najgorszy obraz jest oczywiście w DVB-T. W ramach cyfrowej telewizji naziemnej TVP upchało kanały, upierając się przy tym aby zostawić TVP Polonia, Historia, Rozrywka i finalnie kanały TVP 1 HD i TVP 2 HD wyglądają, tak jak powinny wyglądać dobrze nadające kanały w standardowej rozdzielczości. Na satelicie jest trochę lepiej, ale też jakość pozostawia wiele do życzenia.

Nie mogę sam sprawdzić jaki obraz prezentuje się w kablówkach, tam przynajmniej w teorii powinno być lepiej ze względu na brak ograniczeń co do miejsca jakie panuje na multipleksach w ramach DVB-T i transponderach satelitarnych. Co nie zmienia faktu, że TVP powinna przynajmniej na czas mistrzostw zagwarantować ich przyzwoitą jakość z DVB-T, a nie chwalić się HD. Nie mam też bezpośredniego porównania do zagranicznych nadawców, ale tam nigdy, aż takiego upychania kanałów na satelicie nie było i HD trzymało poziom. Więc i w tym przypadku tak też być powinno.

tvp

Inną kwestią jest fatalny dźwięk, który w dodatku zagłuszany jest tym „wyśmienitym komentarzem”. Czasem jest to 5.1, czasem 2.0. Jakość jednak zawsze pozostawia sporo do życzenia.

TVP Stream czyli ostateczna porażka

Czara goryczy przelała się jednak po uruchomieniu TVP Stream. W teorii TVP robi nam łaskę, że udostępnia część swoich treści w internecie i w ramach swojej aplikacji mobilnej. W świetle nowych technologii wydaje się być to jednak oczywiste. Mamy XXI wiek i konsumujemy treści na szereg różnych sposobów i tak jak KRRiT chciałby parapodatek od tabletów i komputerów, tak widzowie chcą oglądać na tych urządzeniach Mistrzostwa Świata.

TVP do końca trzymała nas w niepewności jak ta transmisja będzie wyglądać w ramach aplikacji. Parę tygodni temu mówiono o bezpłatnym dostępie także przez aplikację. Gdy przyszło co do czego transmisje na żywo z Mundialu poprzez TVP Stream dostępne są wyłącznie dla abonentów T-Mobile.

sport

I mimo, że TVP ma do tego prawo, ponieważ nie jest to klasyczna transmisja telewizyjna. To jednak uważam to za jedną wielką grandę. TVP jest po części finansowana z budżetu państwa. Przyczyniamy się do jej funkcjonowania i rozrastania jej biurokratycznego molochu płacąc abonament RTV. Mundial, który można oglądać za darmo w telewizji linearnej nagle został zablokowany w wersji mobilnej na rzecz jednego operatora. Jest to naprawdę słabe, zwłaszcza, że TVP zaoferowała za darmo wcześniej Igrzyska Olimpijskie w Soczi i za tamtą multitransmisję należą się brawa. Ta sytuacja jest jednak kpiną.

Świetne mecze i telewizyjny niesmak

REKLAMA

Jak do tej pory Mundial 2014 upływa pod znakiem świetnych piłkarskich spotkań i paru dyskusyjnych decyzji sędziowskich. TVP jednak w dalszym ciągu kompromituje się na każdym kroku. Przed Mistrzostwami Świata włodarze tłumaczyli, że inwestycja w prawa do tej imprezy nie zwróci się bezpośrednio, ale jest ważnym czynnikiem wizerunkowym. Teraz już wiemy, że TVP nie tylko straci na Mundialu finansowo, ale jeszcze mocniej pogrąży swój i tak niezbyt ciepły wizerunek.

Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA