Foto  / Artykuł

Zobacz niewidoczne - piękne zdjęcia Islandii wykonane w świetle podczerwonym

Jeżeli jakiś kraj można określić jako fotogeniczny, to zdecydowanie na takie miano zasługuje Islandia. Zobacz niecodzienną serię zdjęć, na których Andy Lee pokazał Islandię „po drugiej stronie lustra” – w niewidocznym dla człowieka świetle podczerwonym.

Choć podczerwień nie jest widoczna dla oka człowieka, to odpowiednio przygotowany aparat jest w stanie zarejestrować ten rodzaj fali świetlnej. Obrazy podczerwone mają zupełnie inny charakter od typowych zdjęć. Są nietypowe i w pewnym sensie magiczne.

Nieco bardziej zaawansowani fotografowie zapewne wiedzą, że fotografowanie w podczerwieni robi największe wrażenie przy zdjęciach krajobrazowych i portretowych. W pierwszym wypadku liście, trawa i cała zieleń jest zupełnie biała (chlorofil w niej zawarty intensywnie odbija światło podczerwone). Z kolei w portrecie podczerwień zupełnie zmienia charakterystykę skóry człowieka, która staje się jakby lekko przezroczysta.

Fotograf Andy Lee stworzył niesamowitą serię zdjęć, w której sfotografował w podczerwieni piękne krajobrazy Islandii. Nie poszedł jednak na łatwiznę i nie fotografował zieleni – zamiast tego rejestrował swoim aparatem majestatyczne szczyty górskie pokryte śniegiem. Nawet w takich warunkach światło podczerwone sprawia, że zdjęcia są jedyne w swoim rodzaju. Dodatkowo udana konwersja do czerni i bieli, a także oszczędny kolor tworzą jedyną w swoim rodzaju serię.

islandia 08
islandia 09
islandia 10
islandia 11
islandia 12
islandia 13
islandia 01
islandia 02
islandia 03
islandia 04
islandia 05
islandia 06
islandia 07

Fotograf wykonał swoją serię przy użyciu przerobionej lustrzanki. Usunął sprzed matrycy filtr, który wycina długość światła podczerwonego, a zamiast niego wstawił szkiełko o odwrotnym działaniu – takie, które pozostawia podczerwień, a odcina zupełnie światło widoczne. Po takim zabiegu aparat może robić zdjęcia wyłącznie w podczerwieni i nie da się nim robić klasycznych fotografii. Podobne zdjęcia możesz wykonać sam, nawet bez tak inwazyjnych środków. Odsyłam do mojego poradnika fotografii podczerwonej, z którego dowiesz się szczegółów.

Autorem zdjęć w tekście jest Andy Lee. Więcej zdjęć znajdziesz na jego oficjalnej stronie, lub galerii w serwisie 500px.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst