REKLAMA

Robiąc risercz do tekstu o aplikacji Yo trafiłem na ciekawe wyniki badania eBay Deals dotyczące używania emotikonów uśmiechu. Okazuje się, że większość z nas, w tym ja, używa dziś tzw. voldemortskiej wersji uśmiechu, czyli :)

20.06.2014
17:09
:-) czy :)
REKLAMA

eBay przeprowadził badania na tysięcznej próbie użytkowników internetu. Okazuje się, że 58,89 proc. osób używa uśmiechu bez nosa, czyli myślnika. Czyli czegoś takiego :). Tylko 17,96 proc. używa emotikonu uśmiechu w taki sposób, jak został on pierwotnie pomyślany, czyli: :-).

REKLAMA
ebay deals

Co ciekawe, trzecią najpopularniejszą formą (8,39 proc.) jest symbol, którego wcześniej nawet nie znałem =), gdzie znak równa się symbolizuje ponoć 'długie oczy'.

Czwartym najpopularniejszym uśmieszkiem (7,75 proc.) jest ^_^ (chwilę mi zajęło zanim znalazłem ten ^ symbol na klawiaturze...). Na piątej pozycji znalazł się :] z 2,10 proc. udziałem.

Tego w raporcie eBay Deals nie ma, ale większość z tych emotikonów uśmiechu wyraża nieco inny jego rodzaj. Zresztą, aby to zrozumieć trzeba wrócić do powstania pierwszego emotikonu uśmiechu, czyli :-).

W 1982 r. grupa naukowców na Carnegie Mellon czatowała sobie online na wewnętrznym forum. W pewnym momencie zdali sobie sprawę z tego, że poziom nerdowatości ich rozmowy mógłby być źle zrozumiany przez postronnych obserwatorów. Dlatego pomyśleli, że fajnie by było mieć jakiś znaczek, który sygnalizowałby ironię, dwuznaczność wypowiedzi, ukryte znaczenie lub po prostu kawał.

Najpierw ktoś zaproponował gwiazdkę *, jednak nie zaakceptowano tego ze względu na to, że przecież * sugeruje jakieś dodatkowe informacje. Kolejną propozycją było &, co nie było głupie zważywszy na "pokręconą logikę". Jednak zaraz potem niejaki Scott Fahlman zaproponował :-), czym zakończył dyskusję.

Emotikony przeszły długą drogę od 1982 r. Ewoluował także znaczek ironicznego uśmiechu. Jak pokazuje badania eBay Deals, dziś najpopularniejszym emotikonem uśmiechu jest :). Ma on jednak dokładnie to samo znaczenie co :-), przy czym ze względu na jeszcze większą skrótowość i przez to szybkość zapisu częściej się go stosuje.

Jednak pozostałe emotikony uśmiechu chyba wyrażają nieco inny kontekst uśmieszku. =) oznacza "zaskoczenie z lekkim niedowierzaniem. ^_^ oznacza "a nie mówiłem?", a :] coś w stylu "o kurcze, rzeczywiście".

Zresztą niuansów znaczeniowych emotikonów jest mnóstwo. Ciekawe, czy ktoś się kiedyś pokusi o spisanie słownika txtspeaka uwzględniający je wszystkie.

REKLAMA

Tymczasem: yo.

* zdjęcie główne: Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA