REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Już nigdy nie zapomnisz skrótów klawiaturowych w Photoshopie i Lightroomie

Jeżeli sądzisz, że znasz programy do odróbki graficznej od podszewki – sprawdź poniższe narzędzie. Gwarantuję Ci, że dowiesz się czegoś nowego.

20.05.2014
16:10
Już nigdy nie zapomnisz skrótów klawiaturowych w Photoshopie i Lightroomie
REKLAMA

Photoshop już w swojej pierwszej wersji z 1990 roku był zaawansowanym programem (oczywiście jak na swoje czasy), jednak przez prawie ćwierć wieku zdążył wyewoluować w potężne narzędzie. W dzisiejszej odsłonie Photoshop jest tak rozbudowany, że trudno go zaszufladkować do jednej kategorii programów. Być może właśnie dlatego w PS pracują wszyscy – fotografowie, osoby tworzące strony internetowe, graficy, ilustratorzy i projektanci.

REKLAMA
PHOTOSHOP-CC

Program Lightroom, mimo wyraźnego ukierunkowania w stronę fotografii, także mocno się rozrasta. Kolejne wersje przynoszą mnóstwo nowych narzędzi do pracy ze zdjęciami. Teraz to już nie tylko zarządzanie plikami i obróbka, ale także przygotowanie zdjęć do publikacji, tworzenie galerii internetowych, czy fotoksiążek.

Rozwój tych programów powoduje, że ich obsługa jest dosyć skomplikowana. Powstają specjalne dedykowane klawiatury, które mają ułatwić pracę, lub aplikacje, które można zaprogramować do własnych potrzeb, jednak tych rozwiązań trzeba się uczyć od podstaw. Tymczasem już samo Adobe (twórcy Photoshopa i Lightrooma) oferuje narzędzia, które mogą uprościć pracę.

Mowa tu o skrótach klawiaturowych. Każdy z nas zna podstawowe z nich, ale idę o zakład, że większość osób nie wykorzystuje nawet połowy potencjału, jaki daje zwykła klawiatura. Właśnie dlatego warto dać szansę interaktywnej mapie skrótów klawiszowych.

Application Shortcut Mapper – i wszystkie skróty masz pod ręką

Application Shortcut Mapper

Ta prosta i minimalistyczna webowa aplikacja została stworzona przez Waldo Broncharta. Jest to interaktywna mapa wszystkich skrótów klawiszowych, jakie dostępne są w programie Photoshop,  Lightroom oraz Blender. Co więcej, autor uwzględnił skróty zarówno dla Windowsa, Maca, jaki Linuksa. Skróty można przeglądać dla wszystkich wersji programów, zatem narzędzie jest bardzo uniwersalne.

REKLAMA

Po naciśnięciu klawiszy shift, ctrl, lub alt (a także cmd na Macu) wirtualna mapa pokazuje, jakie kombinacje są dostępne i co one właściwie robią. Potrzebny skrót można wyszukać w wyszukiwarce. Dodatkowo można przeglądać skróty dla poszczególnych modułów programów – np. tylko dla modułu Develop programu Lightroom.

Zdecydowanie polecam wypróbować Application Shortcut Mapper. Byłem zaskoczony jak wiele skrótów oferują programy, których używam na co dzień. Kilka kombinacji jest dla mnie zupełną nowością. Taką ściągawkę warto zapisać w swoich zakładkach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA