REKLAMA

Nowe ebooki, czyli co warto przeczytać? #7

Ponoć Polacy generalnie czytają mało lub wcale. Współczuję tym, którzy faktycznie niechętnie patrzą na literaturę, bo koło nosa przechodzi im masa świetnych historii. Ot, choćby tych znajdujących się poniżej.

10.05.2014 11.00
Nowe ebooki, czyli co warto przeczytać? #7
REKLAMA

„Beksińscy. Portret podwójny” - Magdalena Grzebałkowska

REKLAMA

1 beksińscy portret

Nie lubię biografii. Jakoś mnie nie przekonują. Albo wieją nudą, albo są tak podkoloryzowane, że powinny stać na dziale z fantastyką. I pewnie na „Beksińskich” nie zwróciłbym uwagi, mimo iż zawsze podziwiałem dzieła Zdzisława, ale akurat leżeli pod ręką, a ja nie miałem nic lepszego do roboty. Po pięciu minutach i przeczytaniu wstępu – listu ojca opisującego samobójstwo swojego syna – e-book wylądował na moim czytniku.
To opasłe tomiszcze opowiada – jak zaznacza autorka – głównie o miłości i samotności. Brzmi sztampowo, ale tak nie jest. To wybitna lektura, fascynująca, która potrafi przykuć do siebie czytelnika i utrzymać jego uwagę. Dziesiątki intrygujących wątków z życia Zdzisława i Tomasza Beksińskich składają się na koniec w spójną całość. „Beksińscy. Portret podwójny” to książka świetnie usystematyzowana, poparta setkami przypisów, cytatów oraz listów, napisana w sposób absolutnie przemyślany i w zupełności pozbawiona chaotyczności. Szczerze polecam.
//

„Wszechświat kontra Alex Woods” - Gavin Extence

1Wszechswiat kontra Alex Woods

Debiutancka powieść Gavina Extence'a, która jak świat długi i szeroki rzuca czytelników na kolana. Opowiada o losach tytułowego Alexa, nastolatka, który w młodości został uderzony przez... meteoryt. Mimo zagrażającemu życiu urazu, udało mu się wyzdrowieć, czym wzbudził zainteresowanie mediów. Jest rozpoznawalny, niezwykle inteligentny, ale uchodzi za społecznie nieprzystosowanego. Szykanowany przez rówieśników większość czasu spędza sam, a jakiekolwiek relacje społeczne to dla niego czarna magia. Pewnego dnia, przez przypadek, poznaje emerytowanego weterana-pacyfistę, z którym się zaprzyjaźnia.
Nie dajcie się zwieść okładce, przywodzącej na myśl literaturę skierowaną raczej dla trzynastolatków, ani dość umiarkowanie zachęcającemu opisowi. „Wszechświat kontra Alex Woods” to naprawdę znakomita książka. Lekka, ale skłaniająca do refleksji. Podejmująca ważne tematy, ale dowcipna.
//

„Potęga mitu” - Joseph Campbell

1 potega-mitu

Czym jest mit, czym mitologia, jakie są ich ramy, jakie funkcje pełnią w życiu współczesnym, a jaką pełniły w przeszłości – to niektóre zagadnienia podejmowane w „Potędze mitu”. Książce, będącej zapisem rozmowy antropologa i religioznawcy Josepha Campbella z dziennikarzem Billem Moyersem. To pozycja wielowymiarowa, poruszająca multum zagadnień i zawierająca bardzo dużo odniesień do różnych dziedzin nauki. Forma dyskusji, jaką w niej przyjęto, sprawia, że wyłożone w niej informacje są klarowne i przystępne w zrozumieniu – choć z drugiej strony niektóre wątki są przez to spłycone.
To tzw. „mądra książka”, która do gustu przypadnie wszystkim tym, którzy interesują się otaczającą ich rzeczywistością i czują potrzebę pogłębiania swojej wiedzy. Nie jest to prawdopodobnie tytuł, który odmieni czyjeś życie, ale bez dwóch zdań stanowi ciekawą i pouczającą lekturę.
//

„Unicestwienie” - Jeff Vandermeer

1 Unicestwienie

Udany mariaż science-fiction z powieścią grozy. W wyniku tajemniczego wydarzenia powstaje „Strefa X” - nieznany obszar, którego eksploracja jest utrudniona. Bowiem każdą z dotychczasowych ekspedycji spotkał ten sam los – ich członkowie umierali, popełniali samobójstwa lub zabijali się nawzajem. Dwunastą wyprawę badawczą mają tworzyć wyłącznie kobiety. Czy uda im się spenetrować ten teren i odkryć co kryje „Strefa X”?
„Unicestwienie” to kunsztowna, trzymająca w napięciu powieść, stawiająca ciekawe pytania, ukryte pod płaszczykiem wciągającej akcji i atmosfery horroru. Pierwsza część trylogii, do której prawa do ekranizacji zostały wykupione przez wytwórnię Paramount Pictures.
//

„(Nie)potrzebni” - Marcin Ogdowski

1 niepotrzebni

Historia żołnierzy Wojska Polskiego zaangażowanych w konflikt w Afganistanie. Ich misja dobiega końca, co czeka ich powrocie do domu? Jak silne piętno wyryła w nich wojna? Czy mogą liczyć na pomoc rządu, czy też raczej staną się walutą w rękach tej czy innej partii politycznej? Czy przeżywająca kryzys armia faktycznie ma szanse na zapowiadaną modernizację, czy są to tylko mżonki?
Marcin Ogdowski to dziennikarz, korespondent wojenny, który wielokrotnie obserwował działania polskich sił zbrojnych zarówno w Afganistanie, jak i w Iraku. Do żołnierzy ma więc stosunek silnie emocjonalny, ale pozostaje przy tym profesjonalistą. W „(Nie)potrzebnych” widać autentyczną znajomość opisywanych tematów i dużą wiedzę autora.
//

„Krótka historia książek zakazanych” - Werner Fuld

1 krotka-historia-ksiazek-zakazanych

Tydzień książek zakazanych obchodzony będzie w tym roku w dniach 21-

27 września, poniższa pozycja jest więc znakomitą okazją, żeby się do niego należycie przygotować. Jeśli myśleliście, że niszczenie książek z pobudek ideologicznych lub obyczajowych to przeżytek, Fuld udowodni wam, że jesteście w błędzie. Każdego roku setki tytułów trafiają do indeksu ksiąg zakazanych, a w niektórych krajach część niezwykle „kontrowersyjnych” pozycji, jak na przykład Harry Potter, jest rytualnie palona na stosie. „Krótka historia...” opowiada o książkach, które budziły – i budzą do dziś – ogromne emocje i podlegały surowej cenzurze. Również ze strony ich autorów.
Dzieło autorstwa Werner Fulda jest dokładnie tym, co obiecuje po tytule. Nie stanowi kompleksowej syntezy, obejmującej wszystkie, czy choćby tylko wszystkie najważniejsze książki zakazane. Ale dzięki temu oferuje wybór tych najbardziej znanych i najciekawszych przypadków. Interesująca lektura, nie tylko dla bibliofilów.

REKLAMA

//

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA