REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Największe zdjęcie świata ujrzało światło dzienne

"The Great Picture" – największa fotografia w historii – została ponownie pokazana światu. To potężne zdjęcie o powierzchni 308 metrów kwadratowych zostało wykonane jedynym w swoim rodzaju aparatem.

09.05.2014
21:03
Największe zdjęcie świata ujrzało światło dzienne
REKLAMA

"The Great Picture" to prawdziwy olbrzym. Zdjęcie ma szerokość 32,6 metra, a jego wysokość wynosi 9,45 m. Odpowiada to powierzchni, jaką zajęłoby aż 20533 typowych odbitek o wymiarach 10x15 cm! Jest to największa fotografia jaką kiedykolwiek wykonano i jest ona wpisana do Księgi rekordów Guinnessa.

REKLAMA

Do wykonania tak wielkiego zdjęcia potrzebny był równie wielki aparat. W tym przypadku aparatem stał się… opuszczony hangar w bazie Marines w południowej Kalifornii. Na potrzeby projektu hangar został przekształcony w olbrzymi aparat otworkowy, stając się tym samym największą camerą obscura, jaką kiedykolwiek stworzono. Na tyłach hangaru umieszczono płótno pokryte światłoczułą emulsją srebrową, a za „obiektyw” posłużyła dziurka wielkości 6 milimetrów wykonana w drzwiach hangaru. Przy projekcie pracowało 6 fotografów i setka wolontariuszy, która uszczelniła hangar przed niekontrolowanym wpadaniem światła.

najwieksze zdjecie 2
najwieksze zdjecie 3
REKLAMA
najwieksze zdjecie 1

Największe zdjęcie świata przedstawia okolice bazy wojskowej – wieżę lotów, budynki lotnika, pasy startowe oraz wzgórza San Joaquin. Zdjęcie można podziwiać w Narodowym muzeum lotnictwa i przestrzeni kosmicznej nieopodal Waszyngtonu. Ekspozycja będzie znajdować się w hangarze muzeum do listopada tego roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA