REKLAMA

Windows Phone 8.1 zaktualizowany tuż przed premierą

Ile znaczy u Microsoftu oznaczenie „RTM”? Właściwie tylko przekazanie systemu partnerom. Nie jest to bowiem już od jakiegoś czasu finalna wersja oprogramowania. Przerabialiśmy to już przy okazji Windows 8, teraz mamy powtórkę z rozrywki w Windows Phone 8.1.

15.05.2014 12.30
Windows Phone 8.1 zaktualizowany tuż przed premierą
REKLAMA
REKLAMA

Za „starych dobrych czasów”, kiedy wydajne połączenie z Internetem nie było standardem, a luksusem, nieco inaczej podchodziło się do tworzenia oprogramowania komputerowego. Mieliśmy więc wersje alfa (czytaj: „w powijakach”), beta („z grubsza OK, ale pewnie znajdziecie jeszcze błędy, o co was prosimy”), RC („poprawiliśmy wszystkie błędy, sprawdźcie czy zrobiliśmy to dobrze”) oraz RTM (finalna wersja oprogramowania). Tak było kiedyś.

Dziś nie tylko nasz domowy komputer, ale nawet telefon komórkowy ma stałe połączenie z Internetem, co pozwala deweloperom na nieco większą elastyczność. Mogą oni bowiem przekazać „gotową” wersję swojego systemu partnerom, by ci mogli go preinstalować w produkowanych przez siebie urządzeniach, a w międzyczasie dalej szlifować jego kod źródłowy. Tuż po premierze przecież można wydać aktualizację oprogramowania.

Łatanie Windows Phone 8.1

Nie inaczej jest z mobilnym systemem Microsoftu. Ten nie miał jeszcze swojej oficjalnej premiery. Zadebiutuje wraz z najnowszymi Lumiami, które już niedługo pojawią się na rynku i wkrótce potem zacznie być udostępniany innym telefonom. Jednak dzięki pewnej sztuczce, wszyscy zainteresowani już od paru tygodni mogą testować Windows Phone 8.1, podszywając się pod deweloperów chcących przetestować swoje aplikacje.

windows-phone-81

Ci, co się na to zdecydowali, mogli poczuć pewne rozczarowanie. Systemowi temu brakuje wiele do bycia bezproblemowym. Potrafi zwolnić, nagrzać telefon a baterię drenuje jak szalony. To właśnie dlatego na Spider’s Web nie pojawiła się jeszcze ostateczna recenzja. Czekamy, by się przekonać jak będzie zachowywał się już po oficjalnej premierze.

Spodziewaliśmy się jednak, że problematyczność systemu który aktualnie testujemy wynika z niezgodności z resztą elementów systemowych telefonu. Windows Phone 8.1 Preview mamy zainstalowany na smartfonach Nokii z oprogramowaniem układowym Lumia Black. Z wersją 8.1 ma się pojawić Lumia Cyan z aktualnymi sterownikami i innymi optymalizacjami pod sprzęt.

Tymczasem Microsoft właśnie wydał pierwszą aktualizację dla Windows Phone 8.1, łatając tym samym „ukończoną”, przedpremierową wersję systemu. Aktualizacja nie wnosi żadnej nowej funkcji, ale usuwa „dziesiątki wykrytych błędów” oraz ma znacząco wpłynąć na czas pracy na baterii, co nas szczególnie cieszy.

Jak zainstalować?

Aktualizacja wykrywana jest w sposób tradycyjny. Zanim ją pobierzemy potrzebne będzie pobranie aplikacji Preview for Developers i włączenie na naszym koncie opcji dla programistów. Dokładną instrukcję krok po kroku znajdziecie tutaj.

REKLAMA

Aktualizacja Windows Phone 8.1 to nie tylko dobra wiadomość dla osób, które testowały wcześniejszą wersję - liczę na to, że wraz z kolejnymi poprawkami usunięto najpopularniejsze i najbardziej uciążliwe błędy, z którymi borykali się użytkownicy. Najnowsza aktualizacja to również dobry znak dla wszystkich posiadaczy smartfonów z Windows Phone, którzy czekają na oficjalne wydanie finalnej wersji oprogramowania. Ten moment zbliża się już wielkimi krokami.

Współpraca: Mateusz Nowak

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA