REKLAMA

Project Tripod może być hitem na miarę Instagrama

Project Tripod to niezwykle ciekawa aplikacja fotograficzna, która zadebiutowała właśnie na Windows Phone. Za trzy miesiące będzie dostępna na wszystkie platformy mobilne, ale już dziś warto się jej przyjrzeć. Niebawem może być to hit na miarę Instagrama, choć Project Tripod z filtrami nie ma nic wspólnego.

24.04.2014 12.02
Project Tripod może być hitem na miarę Instagrama
REKLAMA

Aplikacja Project Tripod wywodzi się z programu AppCampus, który pomaga kreatywnym twórcom wypromować i rozwijać swoje aplikacje. Pomysł na Project Tripod był na tyle innowacyjny, że aplikacja dostała fundusze na dalszy rozwój od Microsoftu, Nokii, a także Uniwersytetu Espoo w Finlandii. W zamian za dofinansowanie, aplikacja przez pierwsze 3 miesiące może być dostępna wyłącznie na Windows Phone, a na inne platformy trafi dopiero po 90 dniach.

REKLAMA
project tripod 3

Czym Project Tripod zachwycił fundatorów AppCampusu? Przede wszystkim pomysłem i ogromnym potencjałem drzemiącym w aplikacji. Projekt Statyw jest aplikacją fotograficzną, ale traktowanie jej jak kolejną appkę aparatu byłoby dużym niedopowiedzeniem.

„Świat ciągle się zmienia, ale nie widać tego gołym okiem. Project Tripod pozwala każdemu uchwycić i pokazać te zmiany”

Mówiąc najprościej, aplikacja pozwala wykonywać serie zdjęć tych samych obiektów, ale w różnym czasie. Ten sam obiekt można fotografować w dowolnie długich odstępach czasu – w dzień, w nocy, w różnych warunkach pogodowych, czy o różnych porach roku. Tak wykonane zdjęcia można ze sobą łączyć na kilka sposobów i pokazać zachodzące zmiany jako kolaż, lub w formie ruchomego gifa.

project tripod 4

Największą zaletą aplikacji jest jej globalny, społecznościowy charakter. Zdjęcia wykonane w Project Tripod mogą być widoczne dla każdego posiadacza tej aplikacji, a każda osoba może kontynuować serię zdjęć poprzednika. Wszystkie zdjęcia wyświetlają się na mapie, a na podglądzie widać, czy gdzieś w naszej lokalizacji ktoś wcześniej używał już aplikacji.

Wyobraźcie sobie jakie możliwości daje aplikacja w fotografowaniu znanych zabytków. Taką, dajmy na to, wieżę Eiffla co roku fotografują miliony turystów. Dzięki Project Tripod można stworzyć doskonałe kolaże pokazujące jak wygląda symbol Paryża w różnych okolicznościach. Można także wykonać swój prywatny projekt, w którym będziemy robić zdjęcia np. pobliskiego parku o różnych porach roku.

Wirtualny statyw

Skąd nazwa aplikacji „Project Tripod” (Projekt Statyw)? Bierze się to z faktu, że aplikacja naprawdę przypomina cyfrowy statyw. W przypadku zwykłego aparatu wykonanie serii zdjęć tego samego miejsca np. o różnych porach roku jest bardzo trudne. Trzeba idealnie odwzorować ramy kadru oraz kąt widzenia aparatu. Bez statywu jest to właściwie niemożliwe. Project Tripod pozwala w danym miejscu idealnie odwzorować kadr poprzednika, który widoczny jest jako półprzezroczysty „duch”, do którego możemy dopasować nasz własny kadr.

W aplikacji drzemie zatem ogromny potencjał i jeśli pomysł się przyjmie, Project Tripod z czasem będzie stawał się coraz lepszy. Obecnie aplikacja dopiero startuje i to niestety widać. Większość zdjęć nosi tytuł „test” i przedstawia najczęściej biurko „testera”. Trudno powiedzieć, czy ludzie nie rozumieją jeszcze idei aplikacji, czy najzwyczajniej w świecie nie mają pomysłu na zdjęcie.

Jeżeli obawiasz się o kwestie prywatności swoich zdjęć i wcale nie chcesz się nimi dzielić – Project Tripod ma także opcję dla Ciebie. Po wykonaniu zdjęcia aplikacja pyta o prawa, jakie chcesz nadać fotografii. Może być ona dostępna jako część projektu dla wszystkich, może być widoczna, ale bez możliwości użycia w projekcie innych osób, lub może być całkowicie prywatna.

W tym miejscu pojawiają się w aplikacji płatności. Plan darmowy pozwala na wykonanie trzech wirtualnych statywów (projekt w trzech lokalizacjach) i na wykonanie łącznie 500 zdjęć. Obecnie nie można wykonać w nim w pełni prywatnych „statywów”. Plan hobbystyczny kosztuje 4,99 zł rocznie i pozwala ustawić 10 wirtualnych statywów i wykonać 1500 zdjęć. Plan „profesjonalny statywista” kosztuje 29,99 zł rocznie i pozwala ustawić 75  wirtualnych statywów i wykonać 3000 zdjęć. Niebawem dostępne będą także dwa plany dla małych i dużych firm. Wszystkie płatne plany pozwalają na wykonywanie całkowicie prywatnych projektów.

Project Tripod jest aplikacją z ogromnym potencjałem

REKLAMA

Co prawda nie podobają mi się płatne ograniczenia związane z prywatnością zdjęć, ale z drugiej strony, może być to przemyślana strategia, która sprawi, że aplikacja szybko zyska dużą bazę zdjęć gotowych do użytku dla wszystkich. Naprawdę ciekaw jestem jak Project Tripod będzie wyglądał za rok i w którą stronę rozwinie się aplikacja. Życzę twórcom jak najlepiej, bo pomysł (i wykonanie!) są świetne.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA