Sprzęt  / News

Nadchodzą polskie smartfony z Windows Phone? Wiele na to wskazuje

W moim wczorajszym felietonie na temat Windows Phone zastanawiałem się nad tym, dlaczego producenci tanich urządzeń nie decydują się tworzenie smartfonów z tym systemem. Okazuję się jednak, że tekst ten stracił aktualność w zaledwie kilkanaście godzin. Dziś rano Prestigio - dobrze znany Polakom producent smartfonów i tabletów - zdecydował się zostać partnerem Microsoftu i tworzyć własne Windows Phone’y.

Jak podaje Telepolis, informację tę ogłoszono w trakcje konferencji Build 2014. Jest to doskonała wiadomość dla polskich użytkowników Windows Phone, ponieważ oznacza, że niebawem zobaczymy kolejne bardzo dobre i tanie smartfony, które pod względem płynności działania i bezpieczeństwa będą bić na głowę dostępne teraz tanie telefony z Androidem. Dlaczego? Na to pytanie odpowie fragment mojego artykułu:

Przecież Microsoft odwaliłby za nich najcięższą robotę, czyli właśnie aktualizację oprogramowania. Goclever, Kruger&Matz czy myPhone mogliby złożyć swoje „chińczyki”, zainstalować na nich Windowsa i… o nich zapomnieć. Dokładnie tak jak teraz zapominają o urządzeniach z Androidem. Jednak gdyby związali się z Microsoftem, nie z Googlem, ich użytkownicy przynajmniej otrzymywaliby produkt wysokiej jakości, wspierany przez długie lata.

W większości firmy te nie mają swoich nakładek i nie wyróżniają się oprogramowaniem, więc nie przeszkadzałby im standardowy widok interfejsu Microsoftu. Można też zapomnieć o tym, że użytkownicy nie kupowaliby takich telefonów. Po pierwsze, Polacy lubią Windows Phone’a.  Po drugie, w tym kraju o wynikach sprzedaży decyduje niemal tylko cena telefonu.

Coś jest tanie, ludzie biorą. U operatora złotówkę, w sklepie do pięciu stówek – to jest jedyny sposób na sukces. By się sprzedać, telefon musi być po prostu tani. No i jeśli miałby Windowsa, byłby nie tylko tani, ale też dobry. A takim połączeniem klienci nie mogą pogardzić. Żywym dowodem na to jest najpopularniejszy Windows Phone na świecie, czyli świetnie sprzedająca się Nokia Lumia 520.

Jak widać, moje słowa okazały się prorocze, a Prestigio już za kilka miesięcy dostarczy na rynek pierwsze smartfony z Windows Phone.

I choć nie jest polską firmą, to wymieniam ją, gdyż przez silną obecność na lokalnym rynku jest przez wielu za taką uważana, a jej główną konkurencją są nadwiślańskie marki. Mam nadzieję, że niedługo także polskie firmy zdecydują się na takie rozwiązanie i rodziny rynek Windows Phone’ów będzie ciągle się powiększać. Liczę na to, bo Windows Phone’y muszą być tanie, by odniosły sukces, A nic nie powoduje większego spadku cen niż zdrowa konkurencja.

Modecom FreeTAB 1020 IPS IC

W dodatku istnieją przesłanki, na podstawie których możemy się domyślać, że niebawem także polskie firmy ruszą do wyścigu o klientów Windows Phone.

Pierwsza z nich to fakt, że uwielbiają się one wprowadzać podobne oferty i rozwiązania. Mają w swoich ofertach mnóstwo podobnych telefonów i uwielbiają kopiować swoje oferty, produkty oraz działania. Goclever kopiuje Prestigio, Prestigio myPhone'a, a myPhone Goclevera*. Nie wiem, czy wynika to z braku funduszy, czy też kreatywności, ale tak po prostu jest. Druga przesłanka to fakt, że także firmy takie jak Colorovo, Goclever i myPhone i Modecom ostatnio zaprezentowały tablety z systemem Windows 8.

Świadczy to o tym, że są one zainteresowane korzystaniem z rozwiązań Microsoftu. Tablet taki może być produktem testowym, sprawdzeniem, czy konsumenci wybiorą produkty polskich firm oparte o oprogramowanie Microsoftu. Podejrzewam, że jeśli się właśnie tak stanie, przed końcem roku czeka nas prawdziwy wysyp polskich Windows Phone'ów.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst