REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Jan Paweł II zostanie świętym w 4K i 3D

Już 27 kwietnia nastąpi kanonizacja zmarłego 9 lat temu papieża Jana Pawła II. Wraz z nim do grona uznawanych za świętych kościoła katolickiego włączony zostanie papież Jan XXIII. Tę wyjątkową ceremonię, ważną dla milionów wiernych na całym świecie, będzie można odbierać za darmo nie tylko w HD, ale też w 3D i 4K.

02.04.2014
11:12
Jan Paweł II zostanie świętym w 4K i 3D
REKLAMA

Ceremonia kanonizacji byłych papieży będzie nie tylko jednym z najważniejszych wydarzeń dla katolików, ale będzie to też największe przedsięwzięcie telewizyjne w historii. Jeszcze żadne nie było realizowane z takim rozmachem, a mowa tu zarówno o spotkaniach piłkarskich, jaki i innych imprezach sportowych, a także takich imprezach jak Ślub księcia Williama i Kate Middleton w 2011 roku.

REKLAMA

Watykańska telewizja – Centro Televisivo Vaticano (CTV) będzie nadawać sygnał jednocześnie aż na 9 satelitach Eutelsatu tak, aby ceremonia pod przewodnictwem Papieża Franciszka docierała na cały świat i to co najmniej w jakości HD.

Co ważne, przekaz będzie całkowicie FTA (Free-to-Air), co oznacza, że widzowie będą mogli odbierać go na dowolnym sprzęcie wspierającym daną technologię nadawania. Ponadto sygnał wykorzystać będą mogli także inni nadawcy do realizacji własnych transmisji.

Transmisja w HD zapewniona będzie poprzez 15 kamer wysokiej rozdzielczości. Za produkcję w 3D odpowiadać będą włoski i brytyjski Sky, które wykorzystają 6 kamer 3D oraz 3 dodatkowe kamery HD, z których obraz będzie konwertowany w locie do trójwymiaru. Natomiast CTV, przy współpracy z Sony, zrealizuje testowy przekaz w ultrawysokiej rozdzielczości przy użyciu 6 kamer Sony F55 z obiektywami od Canona i Fujinon.

Co ważne, realizacja w 3D i 4K nie pójdzie na marne. Transmisje w 3D będzie można zobaczyć na żywo w telewizji przynajmniej w kilku krajach, a także w wielu kinach w Europie. Wydarzenie to ma być także pokazywane tego samego dnia w kinach w Ameryce Północnej.

Sygnał 4K znajdzie się na satelicie, niestety w domowych warunkach trudno będzie go obejrzeć ze względu na brak odpowiedniego sprzętu. Natomiast w Watykanie będą liczne ekrany 4K. Według serwisu Hollywood Reporter, prawdopodobnie także w Częstochowie, zgromadzeni na Jasnej Górze pątnicy, będą mogli oglądać transmisje w 4K przy wykorzystaniu kinowego projektora Sony SRX-R515P. Ponadto transmisja ta ma zostać zarchiwizowana na nowych, optycznych dyskach Sony. Prawdopodobnie chodzi o standard Archival Disc, którego komercyjny debiut planowany jest na drugą połowę tego roku.

Nie jest to pierwsze wydarzenie z Watykanu realizowane w technologii 4K.

Już w ubiegłym roku ostatnie chwile pontyfikatu Benedykta XVI zostały uwiecznione przy pomocy kamer UltraHD. Sprzęt 4K od Sony został tez wykorzystany podczas pierwszej mszy sprawowanej przez papieża Franciszka.

Kanonizacje Jana Pawła II oraz Jana XXIII będą wydarzeniem niezwykłym zarówno pod względem historycznym, duchowym dla milionów wiernych, jak i organizacyjno-technologicznym. Stolica Apostolska od dłuższego czasu przygotowuje się na przyjęcie milionów pielgrzymów z tej okazji. Nie zapomina jednak o milionach ludzi zgromadzonych w obiektach kultu i w domach, którzy także chcą obejrzeć wydarzenie. Cieszy fakt, że stawia się na dostarczanie jak najwyższej jakości. HD jest tu już minimalnym standardem, eksperymentuje się z 4K i nie zapomina się o 3D, które było hitem wszelakich wydarzeń jeszcze dwa lata temu. Transmisja FTA na cały świat i dostęp do sygnału dla innych nadawców sprawia, że każdy chętny będzie miał dostęp do tego wydarzenia. Mam nadzieje, że Watykan nie zapomni także o Sieci.

REKLAMA

Kościół katolicki świetnie do swoich celów potrafi wykorzystać najnowsze osiągnięcia techniki. Wystarczy spojrzeć na twittera Papieża.

Fot. Wikipedia

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA