REKLAMA

Czy warto oszczędzać na karcie SD? Sprawdziliśmy to

Każdy z nas co jakiś czas musi kupić nową kartę pamięci do smartfona lub aparatu, a za każdym razem wybór poprzedza zasadnicze pytanie – czy warto kupić szybszą i droższą kartę? Teoretycznie wiadomo – szybciej, znaczy lepiej, ale czy w praktyce różnice są w ogóle odczuwalne? Nawiązując do mojego testu sprzed miesiąca, postanowiłem sprawdzić jak w codziennych zastosowaniach sprawują się szybkie karty i czy faktycznie są tak szybkie, jak deklaruje producent.

25.04.2014 18.18
Czy warto oszczędzać na karcie SD? Sprawdziliśmy to
REKLAMA

W ubiegłym miesiącu sprawdziłem jak szybkość karty przekłada się na szybkość działania aparatu, w tym głównie na liczbę i szybkość zdjęć seryjnych. Wielu z Was zasugerowało w komentarzach, że szybką kartę kupiłoby nie dla szybkostrzelności aparatu, a dla zaoszczędzonego czasu na transferze danych. Postanowiłem zatem rozszerzyć test o kilka pomiarów, które powinny rozwiać wszelkie wątpliwości na temat kart SD.

REKLAMA

Czy karty pamięci trzymają prędkości deklarowane przez producenta?

W teście wykorzystałem następujące karty pamięci:

  • SanDisk Ultra SDHC, UHS-1, 8 GB, 30 MB/s
  • SanDisk Extreme Pro SDHC, UHS-1, 8 GB, 95 MB/s
  • SanDisk Extreme PLUS micro SDHC, UHS-1, 16 GB, 80 MB/s
  • SanDisk Extreme PLUS micro SDXC, UHS-1, 64 GB, 80 MB/s

Karty testowałem z uniwersalnym czytnikiem SanDisk ImageMate All-in-One USB 3.0, który obsługuje mnóstwo standardów, w tym SD/SDHC/SDXC, a także ich wersje micro.

test-kart-sd-00

A tak przedstawiają się wyniki:

Testy szybkości kart wykonałem w programie ATTO Disk Benchmark. Jak czytać wyniki? Na dolnej osi znajdują się szybkości transferów, więc im dłuższa linia, tym szybszy był transfer danych. Na osi pionowej znajduje się podział na różne wielkości plików – od 0,5 KB do 8192 KB (czyli 8 MB). Zielony kolor to szybkość odczytu, a czerwony – zapisu.

Z testu wynika, że bardzo małe pliki obsługiwane są znacznie wolniej. Zaczynając od plików wielkości 8-16 KB sytuacja się normalizuje i karty osiągają swoje maksymalne prędkości, które (z małymi odchyłami) utrzymują się dalej dla coraz większych plików.

Jeśli chodzi o szybkości odczytu, wszystkie testowane karty utrzymują, a przeważnie przewyższają, deklarowane prędkości. Z prędkością zapisu jest różnie i zależy ona od linii, z jakiej pochodzi karta. Najlepiej poradziła sobie linia SanDisk Extreme Pro, gdzie zapis jest niewiele wolniejszy od odczytu. Seria SanDisk Extreme PLUS daje różne wyniki, w zależności od pojemności karty. Odczyty są bardzo podobne, i wynoszą średnio ponad 90 MB/s (mimo deklarowanych 80 MB/s). Zapis na karcie 16 GB to średnio nieco ponad 30 MB/s, a na 64 GB jest ok. dwukrotnie szybszy. Najsłabiej poradziła sobie najtańsza karta w zestawieniu, czyli SanDisk Ultra 8 GB, 30 MB/s. W jej przypadku średnia szybkość odczytu danych z karty wynosi sporo powyżej deklaracji, bo aż 46 MB/s, ale za to zapis wynosi średnio tylko 9 MB/s.

Czy transfer zdjęć z szybszej karty jest zauważalnie szybszy?

W tym teście zapełniłem po brzegi dwie ośmiogigabajtowe karty: SanDisk Ultra 8 GB 30 MB/s i SanDisk Extreme Pro 8 GB, 95 MB/s. Na obu kartach umieściłem identyczny zestaw zdjęć – mniej więcej połowę z nich stanowiły pliki JPG, a drugą połowę pliki RAW. Następnie z kart zgrałem te dane na dysk komputera przy pomocy czytnika USB 3.0 i okazało się, że…. czas potrzebny na zgranie zdjęć był w obu przypadkach identyczny i wynosił 3 minuty i 10 sekund! I to pomimo tego, że karta Extreme Pro jest ponad trzykrotnie szybsza, od wersji Ultra!

Zdecydowanie kłóci się to z wynikami uzyskanymi w programie ATTO Disk Benchmark, w którym karta 95 MB/s ma znacznie lepsze osiągi. Przyczyną jest tu jednak dysk mojego laptopa, który pracuje z marną prędkością 5400 RPM i po prostu nie jest w stanie zapisać danych z szybkością, jaką może zapewnić szybka karta SD.

Wniosek – jeżeli chcesz wykorzystać potencjał szybkich kart pamięci i interfejsu USB 3.0, musisz mieć komputer z szybkim dyskiem SSD.

Czy do szybkiej karty SD potrzebuję czytnika USB 3.0?

Pytanie wydaje się proste, ale przy okazji testów postanowiłem sprawdzić, jak dużo zmienia czytnik USB 3.0. Test przeprowadziłem na karcie SanDisk Extreme Pro 8 GB o prędkości 95 MB/s, z obsługą standardu UHS-1. Jako czytnik kart wykorzystałem uniwersalny czytnik SanDiska ImageMate All-in-One USB 3.0, a jako program testowy, aplikację ATTO Disk Benchmark. Czytnik na początku podłączyłem do portu USB 3.0, a następnie do 2.0.

Różnice są ogromne, i to zarówno w odczycie, jak i w zapisie. Na porcie USB 2.0 prędkość odczytu dla zdjęć wyniosła ok. 44 MB/s, a szybkość zapisu – niespełna 43 MB/s. W przypadku portu USB 3.0 wyniki są ponad dwukrotnie lepsze: prędkość odczytu utrzymuje się średnio w granicach 102 MB/s, a szybkość zapisu to średnio ok. 95 MB/s.

Karty z prędkością powyżej 45 MB/s wymagają użycia USB 3.0, gdyż na USB 2.0 ich potencjał po prostu się marnuje.

Czy karta micro SD w adapterze na pełne SD działa wolniej?

Bardzo często można spotkać się z kartami micro SD sprzedawanymi razem z adapterem na standardowe SD. Taki zestaw ma sens – kartę micro SD można wykorzystać w smartfonie, a z adapterem SD można ją używać także w aparacie. Pytanie tylko, czy adapter nie jest wąskim gardłem, które ogranicza możliwości karty?

Test przeprowadziłem na karcie SanDisk Extreme PLUS micro SDXC, 64 GB, 80 MB/s. Kartę podłączyłem do komputera za pomocą uniwersalnego czytnika SanDisk (oczywiście czytnik podłączony był do portu USB 3.0). Do uniwersalnego czytnika można włożyć bezpośrednio kartę micro SD, a także tę samą kartę w adapterze SD. Tak też zrobiłem, a wyniki nie pozostawiają złudzeń:

Z testów jednoznacznie wynika, że adapter micro SD -> SD nie wpływa na szybkość kart pamięci. Zarówno odczyt, jak i zapis, są identyczne. 

Podsumowując

REKLAMA

Szybkie karty pamięci mają sens tylko wtedy, jeśli do przesyłu danych używamy czytnika z USB 3.0, a nasz komputer wyposażony jest w szybki dysk, najlepiej SSD. W innym wypadku któryś z elementów układanki stanowi wąskie gardło i spowalnia transfer.

Jeżeli zastanawiasz się, czy kupić kartę SD, czy micro SD – z punktu widzenia szybkości transferu nie ma to żadnego znaczenia, gdyż adapter na pełne SD nie pogarsza parametrów karty.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA