Tech  / Lokowanie produktu

Sprawdź ile powinieneś zarabiać na zarobki.pracuj.pl

Mój poprzedni wpis na temat zarobków - czy powinny być jawne, czy nie - nie był przypadkowy. To część większej akcji związanej zarobki.pracuj.pl - z nowym serwisem Grupy Pracuj, gdzie można porównać zarobki online. I o ile dalej twierdzę, że zarobki w firmach nie powinny być jawne, o tyle porównywarki wynagrodzeń to świetne miejsce, by próbować oszacowywać wartość naszej pracy.

Nie oszukujmy się - większość z nas chciałoby znać wysokość zarobków osób pracujących na tym samym, czy podobnym stanowisku, w tej samej branży. Według raportu "Polacy mówią o płacy" przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie serwisu Zarobki.pracuj.pl, takich osób jest aż 64 proc. Ponad połowa (56 proc.) osób w wieku 18 - 29 lat, czyli u progu lub na początku swoich karier zawodowych uważa, że posiadanie takiej wiedzy pomogłoby im w negocjacjach wysokości wynagrodzenia z pracodawcą.

Łatwo do tej wiedzy dotrzeć jednak nie jest, szczególnie jeśli korzysta się z tradycyjnych metod, czyli głównie wywiadów środowiskowych, bądź też tzw. poczty pantoflowej. Nie dość, że narażeni jesteśmy na niebezpieczeństwo dotarcia do nieprawdziwych danych, to na dodatek na starcie jesteśmy na delikatnej pozycji proszącego i pytającego, a to nie sprzyja skutecznym negocjacjom.

Takich barier związanych z negocjacją wynagrodzenia jest znacznie więcej. Pisałem o nich więcej w poprzednim tekście. Warto spojrzeć także na poniższą infografikę, która nazywa 4 główne bariery w negocjowaniu podwyżki.

infografika_wiedza_zarobki

*Wszystkie kwoty są kwotami PLN netto miesięcznie w przeliczeniu na pełen etat. Wartości przeciętnych zarobków są wyrażone jako mediany – połowa respondentów dla poszczególnych stanowisk wskazała, że zarabia kwotę wyższą od podanej, a połowa niższą. Dane zebrane przez serwis zarobki.pracuj.pl na podstawie 175 tys. odpowiedzi.

Znacznie bardziej wskazane będzie skorzystanie z porównywarki zarobków online, jak chociażby zarobki.pracuj.pl. To nowe narzędzie serwisu Pracuj.pl, które pozwala na wygenerowanie spersonalizowanych raportów dot. wynagrodzenia związanego z konkretnym stanowiskiem pracy w danej branży.

Jak to działa?

Aby sprawdzić, jak nasze wynagrodzenie wygląda na tle branży udajemy się na zarobki.pracuj.pl i wybieramy opcję "utwórz raport".

Tam wpisujemy nazwę wykonywanego zawodu. W naszym testowym przypadku wybraliśmy testera oprogramowania.

zarobki pracuj, 1

Następnie uzupełniamy dane dot. informacje na temat profilu naszego stanowiska, dotyczące m.in. tego, jak umiejscowione jest w hierarchii korporacyjnej.

zarobki pracuj, 2

W drugim kroku definiujemy własny profil osobowy oraz związany z doświadczeniem zawodowym. W trzecim chwalimy się naszymi kompetencjami miękkimi, a w czwartym podajemy informacje na temat charakteru naszej pracy (pełen etat, pół etatu, forma zatrudnienia) oraz najważniejsze - to ile zarabiamy i to, za ile bylibyśmy skłonni zmienić pracę.

Raport pobieramy rejestrując się w serwisie Pracuj.pl bądź podając aktywny adres e-mail.

Po chwili otrzymujemy raport w bardzo przyjaznej dla oka wersji infograficznej. W jego najważniejszej części dowiadujemy się tego, jak nasze aktualne wynagrodzenie wypada na tle branży. Bardzo ciekawie wygląda także wykres oczekiwanego wynagrodzenia, z którego dowiemy się o średnich oczekiwaniach wynagrodzenia danego stanowiska pracy.

zarobki pracuj, 3

Dla wielu osób ważne są pozapłacowe dodatki do wynagrodzenia. W raporcie znajdziemy pełen przekrój informacji na temat tego, na jakie dodatki można liczyć pracując na danym stanowisku.

zarobki pracuj, 4

W raporcie znajdziemy także informacje nt. typu umowy i wymiary płacy, rozkładu osób pod względem płci pracujących na danym stanowisku, a także wielkość firm, w jakich pracują osoby w wybranej specjalizacji.

zarobki pracuj, 5

Wielokrotnie wcześniej korzystałem z różnego rodzaju wyszukiwarek i porównywarek zarobków, jednak większość z nich nie prezentowała się nawet w połowie tak dobrze jak zarobki.pracuj.pl. Najbardziej podoba mi się sposób prezentacji danych - zamiast suchych słupków z wynikami liczbowymi dostajemy kontekstowe dane graficzne, które nie tylko lepiej się przyswaja, ale także łatwiej zapamiętuje.

Najważniejszą kwestią jednak jest baza danych, która zależy od liczby osób, które zdecydują się wziąć udział w badaniu. Kto jednak jak nie Pracuj.pl ma ambicje i realne szanse zadbać o to, by wyniki były wiarygodne.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst