Motoryzacja  / News

Pamiętacie firmę PESA z Bydgoszczy? Właśnie pokonała Twittera i zdobyła prestiżową nagrodę

Kilka tygodni temu pisałem na temat firmy PESA z Bydgoszczy, która została nominowana do prestiżowego, ekonomicznego konkursu Financial Times. Wczoraj odbyła się uroczysta gala i polska firma odniosła wielki sukces.

Tak, dokładnie – PESA Bydgoszcz zdobyła główną nagrodę, w pokonanym polu pozostawiają między innymi Twittera i Continental Resources. Nagroda jest ogromnym wyróżnieniem, także dlatego, że po raz pierwszy w ogóle nominowana została firma z Europy Środkowo-Wschodniej, więc jednocześnie PESA jest pierwszym przedsiębiorstwem z tej części świata, które wygrało.

Kandydatura polskiej firmy została zgłoszona przez Jana Cieńśkiego, korespondenta Financial Times na Polskę, Czechy, Białoruś i Słowację. Jak sam podkreślał niedawno w rozmowie z Gazetą Wyborczą, była to pierwsza jego nominacja, która trafiła do głównego konkursu. Pozostałe zawsze były odrzucane.

Bydgoska firma jest świetnym przykładem, że transformacja nie musi skończyć się klęską. Przecież ta firma została zbudowana na gruzach socjalistycznego przedsiębiorstwa i dzisiaj konkuruje z największymi, jak równy z równym. Nie kopiuje od nikogo wzorców, tworzy własne i jest innowacyjna. Kontrakt z Deutsche Bahn jest najlepszym dowodem na skuteczność. Inne podmioty z krajów pokomunistycznych powinny brać wzór z Pesy - tłumaczył Cieński w Gazecie Wyborczej.

Na uroczystej gali, która odbyła się wczoraj (20 marca) w Royal Albert Hall, byli obecni między innymi przedstawiciele takich firm, jak chociażby BMW, Google, Tesla czy też Xaomi.

Przypominam, że na początku XXI wieku (dokładnie w 2001 roku) bydgoska firma - należąca wtedy do państwa - była na skraju bankructwa i została wykupiona przez kilku pracowników, którzy zastawili wtedy swoje domy i samochody. Dzisiaj szefowie PESY znajdują się na liście najbogatszych Polaków. Firma swoją działalność zaczynała skromnie, od remontowania pojazdów szynowych. Z czasem PESA weszła w produkcję. Na początku był to spalinowy szynobus, z czasem niskopodłogowe tramwaje. Dzisiaj polska firma dostarcza pojazdy szynowe dla największych, w tym Deutsche Bahn za sumę 1,2 mld euro. Bydgoskie tramwaje i pociągi jeżdżą po szynach całej Europy, a nawet świata.

Czytaj także:

PESA Bydgoszcz – od bankruta do jednej z największych firm technologicznych na świecie

Fot. PESA

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst