REKLAMA

Nowe ebooki, czyli co warto przeczytać? #4

W dzisiejszym zestawieniu znajdziecie sporo szeroko rozumianej literatury faktu. Ukazało się zbyt wiele wartościowych pozycji z tego gatunku, których zdecydowanie nie należy ignorować, aby mogło ich tu zabraknąć. A oprócz tego – kryminał, powieść sensacyjna i science-fiction.

15.03.2014 10.30
Nowe ebooki, czyli co warto przeczytać? #4
REKLAMA

Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian – Ziemowit Szczerek

REKLAMA

„Przyjdzie Mordor i nas zje” opowiada o polskich podróżnikach, którzy targani sentymentalizmem pakują plecaki i jadą na Ukrainę. Pełno ich od Lwowa po Krym, a wszędzie, gdzie się pojawią szukają mocnych wrażeń i „ruska, który da się upić”. Co faktycznie nimi kieruje? Czy kierunek wschodni obieramy, by się dowartościować i poczuć jak „pan z Europy”?

Książka Szczerka w swojej formie przypomina reportaż w stylu gonzo. Jest dowcipna i wulgarna, momentami wręcz absurdalna, pełna mocnych scen i wódki, wylewającej się z niej wraz z gorzką prawdą, którą autor chce pokazać. Szczera i bezwzględna, skłaniająca do refleksji, ale napisana naprawdę lekko i przyjemnie.

Recenzja sPlay

100/XX. Antologia polskiego reportażu XX wieku – pod redakcją Mariusza Szczygła

Biblia polskiego reportażu. Zbiór stu utworów pochodzących z różnego okresu (od 1901 do 2000 roku), stanowiący swoisty przekrój tego gatunku. Są w nim teksty, które związane były z ważnymi wydarzeniami w historii Polski, takie, które zachwycają formą, albo takie, które budziły kontrowersje. Wśród autorów znajdują się nazwiska bezwzględnie z reportażem kojarzone, jak Kapuściński, Krall, Wańkowicz czy Kąkolewski, jak również te, których z tym gatunkiem raczej się nie wiąże – Reymond, Korczak, Żeromski. Nie brak też autorów nieznanych i takich, o których pamięć zaginęła w pomrokach dziejów.

Nie ma się co oszukiwać – dla każdego zainteresowanego reportażem „100/XX” to lektura obowiązkowa. Dokumentująca zmiany, jakie na przestrzeni minionego stulecia w nim zachodziły – tak w formie, jak i w treści. Teksty niejednokrotnie zaskakują podjętą tematyką albo aktualnością zawartych w nich spostrzeżeń. Każdy z nich poprzedzony jest wprowadzeniem Mariusza Szczygła, opisującym kontekst jego powstania i istotne dla jego odbioru fakty z życia autora. Monumentalne dzieło.

Sven Hannawald. Triumf. Upadek. Powrót do życia - Sven Hannawald, Ulrich Pramann

Autobiografia niemieckiego skoczka narciarskiego, który w pewnym okresie był głównym rywalem polskiego orła – Adama Małysza. Będąc w niesamowitej formie, bił kolejne rekordy, zdobywał najwyższe noty i zgarniał złote medale. Po czym nagle zniknął. Hannawald, o którym mówiło się, że ma psychikę ze stali, nie wytrzymał, załamał się psychicznie i popadł w depresję. Ale nie poddał się i po wielu latach ciężkiej walki wyszedł z cienia i powrócił do życia publicznego.

Nigdy nie rozumiałem skoków narciarskich, których oglądanie jest dla mnie równie fascynujące jak patrzenie na gotującą się w garnku wodę. Ale to nie jest książka o skokach, choć oczywiście pełna związanych z nimi wątków, a o fascynującym człowieku, któremu życie zafundowało skok z Mount Everstu wprost do Rowu Mariańskiego. Budująca opowieść kogoś, komu udało się wygrać walkę o siebie.

Długa wojna – Terry Prattchet, Stephen Baxter

Druga część cyklu dwóch znakomitych brytyjskich pisarzy, opowiadającego o światach równoległych i podróży między nimi. Od wydarzeń z części pierwszej, „Długiej Ziemi”, mija 10 lat. Joshua zaszywa się na jednej z odległych wersji Ziemi Podstawowej, zrywając kontakty z Korporacją Blacka. Kolejne światy są eksplorowane i zasiedlane, a ludzkości wydaje się, że wie o nich coraz więcej. Tajemnicze Trolle, stworzenia zamieszkujące Długą Ziemię, zaczynają jednak znikać i nikt nie zna przyczyny tego stanu rzeczy. Tymczasem na Ziemi Podstawowej do władzy dochodzi prezydent wybrany głosami ludzi, którzy nie mogą podróżować między światami i postanawia rozprawić się z kolonistami.

Jeśli nie znacie „Długiej Ziemi” to oczywiście zabieranie się za kontynuację mija się z celem. Z kolei jeśli czytaliście część pierwszą i zastanawiacie się, czy warto sięgnąć po „Długą wojnę” odpowiadam: warto. Poza tym, że rzecz jasna akcja posuwa się do przodu i dochodzi do naprawdę interesujących wydarzeń, to autorzy nie porzucili tego, co w moim odczuciu czyniło z ich dzieła coś wyróżniającego i ciekawego. A więc wątków ekonomicznych i politycznych, potencjalnych skutków masowej migracji ludności całej Ziemi do światów równoległych. Czyta się świetnie i z całą pewnością to nie ostatnia książka z tego cyklu.

Farma Lalek - Wojciech Chmielarz

Dla użytkowników Spider’s Web mamy kod rabatowy (-20%) na ebook „Farma lalek” do wykorzystania w księgarni Virtualo. Kod: 09UUSM (ważny do 16.03.2014).

W małej, sennej miejscowości Krotowice staż odbywa komisarz Jakub Mortka. I choć spodziewał się, że będzie się nudził jak carski oficer z obrazu Fiedotowa, sprawy szybko przybierają inny obrót. Jedenastoletnia dziewczynka nie wraca do domu na noc. Policja rozpoczyna poszukiwania, skutkujące aresztowaniem pedofila, który przyznaje się do gwałtu i zabójstwa. To jednak dopiero początek śledztwa, które doprowadzi komisarza Mortkę do odkrycia mrocznych tajemnic, które kryją pobliskie opuszczone sztolnie.

„Farma Lalek” to druga część przygód komisarza Jakuba Mortki, ale znajomość pierwszej - „Podpalacza” - nie jest konieczna. Kryminał ten napisany jest wartko i sprawnie, wciąga i intryguje. Plastyczny, nieoderwany od polskich realiów, jest świetną lekturą na dwa, trzy wieczory. Chmielarz to nie jest może Miłoszewski, ale Miłoszewski to mistrz co się zowie i jeśli autor „Farmy Lalek” dalej będzie pisał tak dobrze, szybko wskoczy do panteonu najlepszych polskich pisarzy kryminałów.

Nigdy nie wracaj – Lee Child

REKLAMA

Osiemnasta już powieść o Jacku Reacherze, bardzo popularnym bohaterze, który przemierza Stany Zjednoczone i samotnie wymierza sprawiedliwość. W „Nigdy nie wracaj” Jack trafia do Wirginii aby spełnić obietnicę, jaką złożył major Susan Turner. Przekraczając bramy 110-tej jednostki specjalnej żandarmerii wojskowej, której zresztą dowodził przed laty, zamiast pani major czeka na niego podpułkownik Morgan, który ma mu do przekazania kilka złych wiadomości. Oprócz przywrócenia go do czynnej służby w armii USA, czeka go sprawa karna o zabójstwo sprzed szesnastu lat. Ponadto wniesiono przeciwko niemu pozew o ojcostwo. Reacher musi dowiedzieć się kto próbuje mu zaszkodzić i sprawdzić, czy ma to coś wspólnego z tajemniczym zniknięciem major Turner. Lekka, sensacyjna fabuła, przyjemny styl, wartka akcja, niezłe dialogi. Czego chcieć więcej?

Czytelnicy dość zgodnie twierdzą, że jest to jedna z najlepszych części serii. Znajomość poprzednich siedemnastu nie jest konieczna, fabuła „Nigdy nie wracaj” stanowi bowiem zamkniętą całość i nie odwołuje się bezpośrednio do wcześniejszych książek.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA