REKLAMA

Nowe e-booki, czyli co warto przeczytać? #3

Do dzisiejszej listy polecanych e-booków starałem się dobrać w miarę różnorodne pozycje. Jest trochę szeroko pojętej fantastyki, kryminały, powieść sensacyjna, nieco literatury faktu i jeden horror.

08.03.2014 09.03
Nowe e-booki, czyli co warto przeczytać? #3
REKLAMA

"Rycerz Siedmiu Królestw", George R.R. Martin

REKLAMA

Zbiór trzech opowiadań, czy też, jak chce wydawca - „mini-powieści”, osadzonych w Westeros, czyli krainie znanej z „Gry o Tron”. Na książkę składają się: „Wędrowny rycerz”, „Zaprzysiężony miecz” i „Tajemniczy Rycerz”. Opisana w nich historia rozgrywa się około 100 lat przed wydarzeniami mającymi miejsce w pierwszej części Sagi Pieśni Lodu i Ognia i opowiada o przygodach rycerza Dunka, znanego również jeko Ser Duncan Wysoki oraz jego giermka o imieniu Jajo.

Świetnie napisana, bardzo lekka lektura, wypełniona umiejętnie skonstruowanymi, intrygującymi bohaterami i przygodami. W dodatku osadzona w świecie low-fantasy, więc nie trzeba być fanem potężnych czarnoksiężników i długouchych elfów, żeby dobrze się przy niej bawić. Znajomość innych tomów Pieśni Lodu i Ognia również nie jest konieczna, ponieważ wydarzenia z „Rycerza Siedmiu Królestw” są właściwie niepowiązane z fabułą poprzednich dzieł Martina.

"The Walking Dead: Upadek Gubernatora" - tom I, Robert Kirkman, Jay Bonansinga

Trzecia część historii o Philipie Blake’u, przywódcy miasteczka Woodbury, zwanego Gubernatorem. Ta niezwykle interesująca postać pojawiła się wcześniej w komiksach oraz serialu telewizyjnym, wzbudzając ogromne emocje. O jej losach i historii dojścia do władzy mogliśmy przeczytać w poprzednich tomach. W „Upadku...” Rick, Michonne i Glenn rzucają mu wyzwanie, w wyniku którego grunt pod jego nogami zaczyna się chwiać.

Seria "The Walking Dead" to nad wyraz ciekawe czytadła, w których z pozoru większej głębi, jednak w rzeczywistości potrafią zaskoczyć i rozemocjonować czytelnika. Kirkman dowiódł, że jest twórcą ceniącym sobie jakość swojej pracy i właściwie próżno szukać czegoś słabego, co wyszło spod jego ręki. A mógłby sobie na to przecież pozwolić, bo z całą pewnością i tak by się sprzedało. Głównie dla fanów komiksu i serialu, ale nie tylko.

"Cztery zbrodnie na cztery pory roku", Marta Guzowska, Agnieszka Krawczyk

Cztery krótkie, lekkie i zabawne historie, których motywem przewodnik jest zbrodnia. Każde opowiadanie to odrębna historia, z innymi bohaterami, związane z inną porą roku. Różnią się od siebie także stylem i formą, co w połączeniu z niezbyt dużą objętością e-booka, powoduje, że trudno jest się nim znudzić.

Co ciekawe, „Cztery zbrodnie...” ukazały się jedynie w formie cyfrowej i są dostępne wyłącznie w księgarni Legimi.

"Zimowa opowieść", Mark Helprin

Opasłe tomiszcze, które właściwie trudno jasno sklasyfikować. Trochę to romans, trochę baśń, poniekąd powieść przygodowa, a w jakiejś tam części również książka obyczajowa. Rzecz dzieje się w Nowym Jorku, na początku XX stulecia. Młody złodziej włamuje się do rezydencji na Manhattanie. Traf chce, że zastaje w niej umierającą na gruźlicę kobietę. To spotkanie daje początek ich wielkiej miłości. Tak wielkiej, że aby ją ocalić zakochani nie cofną się nawet przed próbą zatrzymania czasu.

Bardzo wielowątkowa, rozbudowana i niezwykle ujmująca pozycja, w której łatwo się zauroczyć. Niesamowity klimat, wspaniała narracja, zgrabny styl autora to główne jej atuty. Dużo lepsza od filmu na jej podstawie, który od kilku dni możemy oglądać w kinach.

"Czarna lista", Frederick Forsyth

Tajna jednostka łowców głów otrzymuje zadanie wytropienia i zabicia groźnego terrorysty, działającego pod pseudonimem Kaznodzieja. To wyznawca Islamu, który swoją działalność prowadzi przede wszystkim w Internecie, nawołując do Świętej Wojny, indoktrynując i manipulując. W wyniku jego poczynań dochodzi do wielu zamachów na terenie USA i Wielkiej Brytanii. Nikt jednak nie zna jego tożsamości.

To miała być kolejna „najlepsza powieść Forsytha”, ale zdecydowanie nią nie jest. Choć napisana charakterystycznym dla niego stylem dziennikarskim, a więc zdecydowanie przyjemna w odbiorze, to jednak przedstawiona w niej historia jest raczej mocno przewidywalna. Czyta się nieźle, ale właściwe trudno powiedzieć o niej coś więcej dobrego.

"Domofon", Zygmunt Miłoszewski

Do Warszawy przyjeżdżają nowożeńcy – Agnieszka i Robert. Chcą zmienić swoje życia na lepsze, znaleźć dobrze płatną pracę i założyć rodzinę. Życie szybko weryfikuje ich plany. Jeszcze zanim udaje im się postawić pierwszy krok w swoim mieszkaniu, na zalanej krwią klatce schodowej odkrywają pozbawione głowy ludzkie zwłoki. A to dopiero wierzchołek dziwnych i przerażających wydarzeń, które dzieją się w tym miejscu.

„Domofon” to debiutancka powieść Miłoszewskiego, autora takich książek jak m.in. „Bezcenny” i „Uwikłanie”, będąca pełnoprawnym horrorem. I to naprawdę udanym! Bardzo lubię ten gatunek, ale rzadko udaje mi się znaleźć w nim coś wartego uwagi. „Domofon” to właśnie jedna z takich perełek. Trzyma w napięciu, a fabuła, mimo kilku potknięć i zakończeniu, które mnie nieco rozczarowało, jest zaskakująco spójna i ciekawa

"Szczęśliwa ziemia", Łukasz Orbitowski

W ostatni dzień lata grupa wkraczających w dorosłość nastolatków dzieli się ze sobą swoimi przemyśleniami, wspomnieniami i marzeniami. Ślubują sobie dozgonną przyjaźń i gnani młodzieńczą fantazją udają się do owianego złą sławą zamku. Wydarzenia, które się tam rozegrają, wpłyną na ich późniejsze życie. Kolejne rozdziały opowiadają o ich dalszych losach, gdy są już dorośli, a życie zweryfikowało ich plany.

Książka napisana jest dość specyficznie. Język powieści dobrze współgra jednak z jej treścią, a ta potrafi wciągnąć. Ze swoistą fascynacją śledzi się historie poszczególnych bohaterów, tak przecież bliskie temu, co obserwuje się na co dzień. Przygnębiająca, skłaniająca do refleksji lekturą.

"To ja, Malala", Malala Yousafzai, Christina Lamb

REKLAMA

Autobiograficzna historia wywodzącej się z Pakistanu dziewczyny, która odważyła się sprzeciwić talibom i ryzykując życie walczyła o prawa kobiet i dostęp do edukacji. W wieku piętnastu lat została postrzelona i cudem uszła z życiem. Nie uległa, nie poddała się i rok później stała się najmłodszą w historii kandydatką do pokojowej Nagrody Nobla.

Wzruszająca, inspirująca książka. Opowieść o niezwykłej sile woli, harcie ducha i odwadze. O pokonywaniu przeszkód. O walce o siebie.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA