REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Sukces Polaków w konkursie Mobile Photography Awards 2013

29.01.2014
20:35
Sukces Polaków w konkursie Mobile Photography Awards 2013
REKLAMA

Polacy odnieśli wielki sukces w najbardziej prestiżowym, międzynarodowym konkursie fotografii mobilnej – Mobile Photography Awards 2013. Siedmiu fotografów z Polski otrzymało łącznie aż 18 wyróżnień w 20 kategoriach, a także jedno II miejsce.

REKLAMA

Konkurs Mobile Photography Awards to duże wydarzenie w świecie fotografii mobilnej. W konkursie co roku mogą brać udział wszyscy zainteresowani, przy czym zgłaszać można wyłącznie zdjęcia wykonane przy użyciu smartfona lub tabletu. W tegorocznej edycji udział wzięły fotografie z 60 krajów świata. Pula nagród konkursu wynosiła 60 tysięcy dolarów. Fotografie zwycięzców poszczególnych kategorii były dotychczas wystawiane w galeriach Nowego Jorku, Los Angeles, San Francisco, Toronto oraz Melbeurne. Wśród fotografii konkursowych pojawiły się prawdziwe perełki, dlatego tym bardziej cieszy fakt, że Polacy otrzymali tak wiele wyróżnień.

mobile-photography-awards-2013-110

Siedmiu Polaków otrzymało łącznie 18 wyróżnień w 20 konkursowych kategoriach. Największy sukces to drugie miejsce w kategorii „Black and White”, które otrzymał Patryk Kuleta. Patryk jest także absolutnym rekordzistą w tegorocznej edycji konkursu – otrzymał on także łącznie osiem wyróżnień w kategoriach „Digital Fine Art”, „Landscape”, „Self-Portrait”, „Transportation”, „Food and Beverage/Lifestyle”.

mobile-photography-awards-2013-15

Pozostali nagrodzeni to Przemysław Fall (dwa wyróżnienia w kategoriach „Architecture/Design” oraz „Macro by Olloclip”), Adam Oczkoś (wyróżnienie w kategoriach „Architecture/Design” oraz „Black and White”, Michał Koralewski (wyróżnienie w kategorii „Architecture/Design”), Wojciech Papaj (wyróżnienie w kategorii „Digital Fine Art”), Rafał Piotrzkowski (kategoria „Photo Journalism”), oraz Kamil Kawczyński (wyróżnienie w kategorii „Food and Beverage/Lifestyle” oraz 2 wyróżnienia w kategorii „Macro by Olloclip”). Wszystkim nagrodzonym wielkie gratulacje!

mobile-photography-awards-2013-114

Ostatnia czwórka laureatów należy do znanej w polskim środowisku Grupy Mobilni. Grupa wspiera i propaguje fotografię mobilną, zarówno w kraju, jak i za granicą. Uczestnicy prowadzą wspólne projekty fotograficzne, organizują warsztaty, konkursy, a także wspierają lokalne inicjatywy fotograficzne.

mobile-photography-awards-2013-8

Muszę przyznać, że z roku na rok poziom zdjęć na konkursie Mobile Photography Awards zdecydowanie rośnie. Oglądając zwycięskie prace naprawdę trudno uwierzyć, że powstały one przy użyciu smartfonów lub tabletów. Zdjęcia są nie tylko dobre technicznie, ale przede wszystkim widać w nich warsztat fotografów. To najlepiej świadczy o tym, że fotografia mobilna przyjmuje się na szeroką skalę.

Na co dzień, jeśli mowa o fotografii mobilnej, raczej spotykam się z komentarzami ironicznymi, czy z uśmieszkami politowania. Sam natomiast uważam, że ta gałąź fotografii ma dużą przyszłość. Aparaty w smartfonach są coraz lepsze, niektóre zdążyły już pokonać jakościowo aparaty kompaktowe. Biorąc pod uwagę fakt, że smartfon mamy zawsze przy sobie, jest to naprawdę świetna opcja dla osób, które nie mogą żyć bez zdjęć. Sam wielokrotnie plułem sobie w brodę, że aparat został w domu, a przed sobą widzę oczyma wyobraźni świetny kadr. Odkąd mam Lumię 1020 tego typu sytuacje zdarzają się o wiele rzadziej.

Poniżej wybrane zdjęcia, które zajęły pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach.

mobile-photography-awards-2013-11
mobile-photography-awards-2013-19
mobile-photography-awards-2013-10
mobile-photography-awards-2013-20
mobile-photography-awards-2013-6
mobile-photography-awards-2013-9
mobile-photography-awards-2013-14

Pełna galeria zwycięzców znajduje się pod tym linkiem.

REKLAMA

Fotografia w nagłówku - Kristine Norlander, I miejsce w kategorii Still Life.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA