RTV  / News

Stopklatka TV walczy o miejsce na DVB-T i rozmawia z Cyfrowym Polsatem. Kiedy debiut?

Akcja "zamieszanie w DVB-T" trwa w najlepsze. Wiemy już, że 15 lutego w naziemnej telewizji cyfrowej zadebiutuje TV Trwam. Wtedy testy zapewne rozpocznie też TVP ABC, w końcu Telewizja Polska chce raz na zawsze skończyć z Dobranocką. A co ze Stopklatka TV?

Projekt Stopklatka TV, ze wszystkich 4 kanałów jakie mają się w tym kwartale pojawić w DVB-T, zapowiada się najbardziej obiecująco. O Fokus TV nie wiemy zbyt wiele, ale osobiście nie oczekuje rewelacji po nowym graczu na rynku kanałów popularno-naukowych. TVP ABC i TV Trwam to natomiast produkty, po których wiemy, czego możemy się spodziewać.

Zagadką pozostaje Stopklatka TV. Produkt Agory i Kino Polska zapowiadany jest jako stacja z filmami i o filmach. Oferować ma zaawansowane funkcje interaktywne dzięki wykorzystaniu HbbTV. Na razie jednak wciąż nie jest znana data premiery. Wiemy, że stacja zwróciła się już do TVP z prośbą o zwolnienie miejsca na multipleksie. Jednak Telewizja Polska będzie odwlekać podjęcie decyzji, zwłaszcza, że w przeciwieństwie do sytuacji z TV Trwam, nie ma nacisków wywieranych przez część społeczeństwa.

W kolejnych tygodniach będziemy świadkami dalszych słownych przepychanek pomiędzy TVP, Stopklatka TV oraz Urzędem Komunikacji Elektronicznej. Zapewne TVP odda miejsce, gdy wewnątrz spółki zostanie ustalony finalny kształt oferty w ramach DVB-T. Telewizja Polska chce na MUX-3 zmieścić jak najwięcej kanałów, w tym dwie stacje ogólnopolskie w HD.

Stopklatka TV w Cyfrowym Polsacie

Wiemy też, że Stopklatka TV przygotowuje się do startu w ramach cyfrowych platform satelitarnych i kablowych. Na razie nie ma informacji, do których operatorów trafi od samego początku. Pewniakiem jest jedynie Cyfrowy Polsat. Z spółką Zygmunta Solorza-Żaka Stopklatka SA nawiązała współpracę w ramach której kanał będzie dostarczany na satelitę oraz w ramach serwisu Ipla.

Co ciekawe, umowa zakłada też dystrybucję poprzez platformę ADSL, jeśli Cyfrowy Polsat by takową uruchomił. Czyżby po LTE Solorz zdecydował się również na internet szerokopasmowy i telefonie stacjonarną? Mogłaby być to ciekawa rywalizacja z Orange oraz wszystkimi kablówkami.

Spokój w DVB-T nie będzie

Stopklatka powinna wystartować w ciągu najbliższych tygodni, jak nie w ramach DVB-T, to chociażby w Cyfrowym Polsacie. Pewne jest też, że całe zamieszanie wokół cyfrowej telewizji naziemnej nie skończy się z dniem 15 lutego, a nawet 27 kwietnia 2014. TV Trwam zamierza skarżyć się na obecne działania, będzie też walczyć o obniżenie kosztów. A zaraz po debiucie wszystkich 4 kanałów rozpocznie się dalsza gorąca dyskusja o kształcie kolejnych multipleksów.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst