Nauka  / Artykuł

Cicada 3301 – zagadka ruszyła ponownie. Podejmiesz się?

174 interakcji
dołącz do dyskusji

Wszystko zaczęło się w styczniu 2012 roku. Rok później tajemnicza Cicada 3301 ujawniła się ponownie. Wszyscy spodziewali się, że kolejna edycja zagadki pojawi się w styczniu 2014 roku. Właśnie wczoraj to nastąpiło.

Czytaj również: Tajna organizacja - Cicada 3301- znowu rekrutuje. Co się dzieje z ludźmi, którzy rozwiążą zagadkę?

Cicada 3301 to coś w rodzaju puzzli, a w sumie to cały ciąg zagadek, który w końcu prowadzi do formularza rejestracyjnego dla wybranych. Do rozszyfrowania szeregu łamigłówek potrzeba nie lada umysłu. Konieczna jest wiedza z takich dziedzin, jak chociażby kryptografia, literatura czy też ogólnie pojęta sztuka. Jednak to nie wystarczy. Trzeba być jeszcze wytrwałym i posiadać analityczny umysł.

Zagadki początkowo są łatwe do rozgryzienia, jednak z czasem ich trudność jest stopniowo zwiększana. Wszystko po to, aby do celu dotarli tylko najbardziej wytrwali i najlepsi. A co czeka na końcu? Głęboko schowany formularz kontaktowy oraz kolejne, tym razem prywatne już zagadki dla każdego użytkownika. Niestety, nikt nie chce zdradzić co dzieje się dalej. Tajemniczości całej sytuacji dodaje fakt, że za każdym razem częścią układanki są przedmioty rozmieszczone po całym świecie, np. w Warszawie. Coś takiego byłoby trudne do zorganizowania dla grupy kilku osób.

Szczęśliwy dołączają do organizacji Cicada 3301, która cały czas pozostaje największą tajemnicą całej tej historii. Niektórzy twierdzą, że jest to tajemnicza grupa najtęższych umysłów tego świata z politykami, urzędnikami, biznesmenami i wojskowymi na czele. Jeszcze inni wierzą, że to część kampanii reklamowej jednaj z firm technologicznych. Przez kilka lat wszyscy będą pisać o Cicada 3301. Każdy będzie zastanawiał się, kim są ludzie należący do tej grupy, a w pewnym momencie czy to Samsung, czy Microsoft ogłoszą, że to ich dzieło. Na pewno byłoby to świetne zagranie. Jednak do Cicada 3301 równie dobrze może należeć grupa geeków i nerdów, którzy w ten sposób co roku bawią się z setkami, jeśli nie tysiącami internautów. Pewnie przez jakiś czas nie dowiemy się czym jest tajemnicza Cykada.

Wczoraj (6 stycznia) pojawiła się kolejna zagadka. Na twitterowym profilu zamieszczono zdjęcie z tekstem o następującej treści:

zN4h51m

W wolnym tłumaczeniu oznacza to:

Święto Trzech Króli już za tobą. Twoja pielgrzymka właśnie się rozpoczęła. Czeka cię oświecenie. Powodzenia. 3301.

Kluczowe wydaje się tutaj słowo Enlightement, które może oznaczać zarówno oświecenie, jak i objawienie. Warto zaznaczyć, że dzień 6 stycznia do w kościele katolickim właśnie Święto Objawienia.

Po dokładniejszym zbadaniu zdjęcia okazuje się, że jest w nim ukryta następująca wiadomość:

The work of a private man
who wished to transcend,
He trusted himself,
to produce from within.

1:2:3:1
3:3:13:5
45:5:2:3
20:3:20:5
8:3:8:6
48:5:14:2
21:13:4:1
25:1:7:4
15:9:3:4
1:1:16:3
4:3:3:1
8:3:26:4
47:3:3:5
3
13:2:5:4
1:4:16:3
.
o
n
i
o
n

Good luck

3301

To z kolei doprowadziło internautów do tekstu Raplha Waldo Emersona „Self-Reliance” oraz obrazu Williama Blake’a „The Marriage of Heaven and Hell” ze sprytnie ukrytym symbolem cykady (oryginalne źródło znajdziecie tutaj).

1033

Jedno jest pewne – zagadka ruszyła ponownie. W ostatnich kilku dniach pojawiało się mnóstwo fałszywek, ale chyba nie ma wątpliwości, że właśnie ta została utworzona przez Cicada 3301.

Za rozwiązanie tegorocznej łamigłówki wzięło się mnóstwo internautów z całego świata. Jeśli również chcielibyście do nich dołączyć, to musicie przygotować się na liczne nieprzespane noce, ponieważ kolejne zagadki pojawiają się o różnych godzinach dnia i nocy. Konieczna jest także bardzo dobra znajomość języka angielskiego.

Jednak jeśli Was to nie zniechęca, to warto śledzić ten wątek wiki, gdzie wrzucane są wszystkie pomysły i rozwiązania kolejnych zagadek. Przydatny może okazać się także czat, gdzie zainteresowani tematem dyskutują na temat Cicada 3301 i starają się pokonać kolejne szczeble puzzli.

Good luck. 3301

Czytaj również: Tajna organizacja - Cicada 3301- znowu rekrutuje. Co się dzieje z ludźmi, którzy rozwiążą zagadkę?

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst