Tech  / Artykuł

Architektura przyszłości, czyli najbardziej futurystyczne miejsca na świecie

140 interakcji
dołącz do dyskusji

Autorka jest redaktorką prowadzącą sPlay.pl.

Według rankingu Emporis do 2018 roku mają powstać wieżowce, z których najwyższy będzie miał 1000 metrów (inne źródła podają 1007, choć początkowo planowano aż 1600!), czyli kilometr wysokości. Ten kolos, czyli Kingdom Tower, autorstwa projektantów z pracowni Adrian Smith + Gordon Gill Architecture ma stanąć w Jeddah, w Arabii Saudyjskiej. Kolejne budowle będą liczyć ponad 800 i 600 metrów. Dziś najwyższy budynek świata ma 829 metrów i jest nim Burj Khalifa w Dubaju.

Architektura przyszłości prężnie dąży do coraz wyższych form i konstrukcji. Drapacze chmur przeważają w nowoczesnych krajobrazach, mają być dumą miasta i dowodem na jego potęgę. Nowoczesne budowle to jednak nie tylko ogromne liczby pnące się w górę, choć ten trend jest bardzo widoczny wśród projektantów. Nowoczesne budowle to także nacisk na architekturę wnętrz i technologie, które mają usprawnić korzystanie z tych miejsc. Sprawić, że są one wyjątkowe, a ich funkcje i wygląd podnoszą zadowolenie i wpływają pozytywnie na poziom wrażeń estetycznych.

ranking_top_10_drapaczy_chmur_147515

Centra handlowe, apteki i banki

Centra handlowe, sklepy zasługują dziś na uwagę nie tylko ze względu na ceny, ale także organizację przestrzeni oraz technologię, która ma ułatwić klientom nabycie nowych produktów czy poruszanie się po galeriach. Selfridges w Birmingham dzięki swojemu kształtowi, użytym materiałom, a przede wszystkim przymierzalniom skonstruowanym na bazie wielkich dotykowych ekranów jest jednym z miejsc, które określić można mianem futurystycznego. Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań w połączeniu z innowacyjną formą przywodzi na myśl (nie)odległą przyszłość i kojarzy się z nowoczesnym designem, którego cechą jest użyteczność połączona z estetycznym wyglądem.

Na uwagę zasługuje także Galaxy Soho w Pekinie. Ten 18 piętrowy kolos, który w nocy emituje fluorescencyjne światła, stał się świątynią zakupów. Galaxy Soho składa się z czterech wież połączonych pomostami. Całość prezentuje się niczym kosmiczna baza na jakiejś obcej planecie. Zresztą zgodnie ze słowami zamieszczonymi w czasopiśmie „Architizer”:

Wierny swej nazwie budynek ma więcej wspólnego z kosmosem niż Ziemią.

galaxy-buliding

Futurystyczny budynek został zaprojektowany przez Zahę Hadid. Do stworzenia Galaxy Soho posłużył m. in. beton samozagęszczający się, taki, który dopasowuje się do dowolnego kształtu przestrzeni. Właśnie temu materiałowi nowoczesne centrum handlowe zawdzięcza swoją opływowość.

Oprócz centrów handlowych innowacyjnością i ciekawą architektoniczną formą wyróżniają się… apteki, które swoim wystrojem podobne są do wnętrz banków (ostatnimi czasy świetna metamorfoza ING!). Farmacia Casanueva w Murcji, Apteka Placebo w Atenach czy DocMorris w Limburgu to nowoczesne przestrzenie wykorzystujące technikę 3D i wielkie ekrany. Apteki te kładą nacisk na samodzielność klienta. Ich wystrój zainspirowany jest prostotą, bielą, szkłem i futurystycznymi, obłymi kształtami.

stacja-metra

Podróż ku przyszłości

Duże możliwości (często futurystyczny charakter samych maszyn) dają przestrzenie z kategorii podróży. Jednym z najbardziej nowoczesnych miejsc jest metro w Monachium, którego pierwsze plany pochodzą z 1905 roku. Industrialny wystrój (m. in. korytarze) sprawia, że obiekt ten jest wyjątkowo oryginalny. Niektóre zdjęcia metra w wykonaniu Nicka Franka przedstawiają monachijską przestrzeń w sposób niezwykły, żywcem wyciągnięty z filmów science-fiction.

W ciągu najbliższych kilku lat ma powstać futurystyczne lotnisko w odległości około 80 kilometrów od stolicy Anglii. W ubiegłym roku w Izbie Lordów zostały złożone plany na jego budowę. London Britannia Aiport miałoby stanąć na sztucznej wyspie przy ujściu Tamizy. Lotnisko ma powstać w ciągu 7 lat, ma mieć 6 pasów startowych, a koszt jego budowy ma wynieść 47 miliardów funtów. Plan budowy nie jest jeszcze w 100% pewny, jednak wiele wskazuje na to, że London Britannia Aiport zastąpi Heathrow, na terenie którego powstanie wtedy osiedle domków jednorodzinnych.

stary-browar

Stary Browar nowoczesny

Jednym z najbardziej futurystycznych miejsc jest Stary Browar, mieszczący się w Poznaniu, sercu Wielkopolski. W ubiegłym roku minęło 10 lat od jego powstania. Stary Browar łączy w sobie sztukę, popkulturę, tradycję i nowoczesność. W jego wnętrzu znajdują się m. in. kawiarnie, sklepy, Fundacja Art Stations Grażyny Kulczyk oraz Blow Up Hall 5050, jeden z najnowocześniejszych hoteli na świecie.

We wnętrzach Starego Browaru stosowane są najnowsze rozwiązania technologiczne. Obiekt może pochwalić się zastosowaniem technologii Cisco prawie jako pierwszy na świecie (przed Poznaniem było tylko Las Vegas), która działa na zasadzie mobilnego doradcy klienta. Ponadto Stary Browar zajął się testami pierwszej na świecie aplikacji, która wykorzystuje iBeacons. Ta technologia od Apple’a umożliwia nawigację po przestrzeniach architektonicznych z dokładnością do 2 centymetrów. W hotelu znajdującym się w kompleksie goście nie dostają kluczy do drzwi, a iPhone’y, które kierują ich do właściwego lokum i odpowiadają za jego otwarcie. iPhone’y pełnią także rolę mobilnych opiekunów klienta. Wirtualny concierge jest konsekwentnie wprowadzany także do sieci hotelów Novotel.

Esplanade-Theater

Natura w służbie technologii

Wszystkie futurystyczne budowle i rozwiązania w nich zastosowane są nie tylko wymysłem człowieka i skutkiem jego bogatej wyobraźni. Ludzie od wieków inspirują się tym, co pochodzi z natury. W przypadku najnowszych technologii architektonicznych jest podobnie – wiele budynków, ich fasady czy klimatyzacja zostały oparte właśnie o rozwiązania, które istnieją od dawien dawna w przyrodzie.

Dzisiaj domy mają być przyjazne środowisku, zaskarbić sobie serca ekologów, mają oddychać, jak człowiek mieć dusze i w jak najlepszy sposób wykorzystywać i przetwarzać energię. W centrum handlowym Eastgate w Zimbabwe klimatyzacja została oparta na tej samej zasadzie, na jakiej działa ona w kopcach mało przyjemnych owadów – termitów. Esplanade – Theatres on the Bay w Singapurze zostało pokryte przez łuski, które na podobieństwo rybich, otwierają się dzięki światłu.

hatka

Dokąd zmierza architektura przyszłości? Mimo tendencji fallicznych, można zauważyć też śmiałe kształty, krzywizny i wielkie obiekty, które przypominają swoim wyglądem statki kosmiczne z filmów fantastyczno-naukowych (jak choćby hiszpański Hemisfèric z Miasteczka Sztuki i Nauki czy chiński Stadion Narodowy). Z drugiej strony innowacyjne wydają się być projekty, takie jak Hotel „W drzewach” ulokowany w Nałęczowie czy Eco Spa Pedras Salgadas & Nature Park z Portugalii. Wielkie, śmiałe budowle w centrach lub na obrzeżach wielkich miast, ogrody na dachach metropolii czy nowoczesne rozwiązania w lesie? Mnie chyba najbardziej przekonuje to ostatnie.

Autorka jest redaktorką prowadzącą sPlay.pl.

Zdjęcia Shaghai City At SunsetSOHO Galaxy office building, Subway stationStary Browar oraz Esplanade Theater pochodzą z Shutterstock. Fot. Emporis, Dziennik.pl

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst