REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Najczęściej fotografowane miejsca świata według Google

Niedawno pisałem o 10 najczęściej fotografowanych miastach świata według Instagramu. W tym roku można także zobaczyć jak podobne zestawienie wygląda według Google.

30.12.2013
9:46
Najczęściej fotografowane miejsca świata według Google
REKLAMA

A konkretnie – według serwisu fotograficznego Panoramio, należącego do Google. Panoramio jest serwisem służącym do dzielenia się zdjęciami, w którym swoje fotografie można automatycznie nanosić na Mapy Google dzięki geotagom lub poprze manualne naniesienie fotografii na mapę.

REKLAMA

Nowy Jork króluje

najczesciej-fotografowane-miejsca-1

Google w tym roku przedstawiło najczęściej fotografowane miejsca w formie heat mapy znajdującej się pod adresem SightsMap.com. Są to Mapy Google z naniesioną warstwą, pokazującą liczbę wykonanych zdjęć w danym miejscu. Najjaśniejsze punkty na mapie oznaczają największą liczbę zdjęć.

Obszarem, na którym wykonano najwięcej zdjęć jest Europa, jednak największe zagęszczenie wykonanych fotografii przypada na Nowy Jork. To miasto także w rankingu Instagramu zajęło pierwszą lokatę. Według Google, drugim najchętniej fotografowanym miastem świata (i najczęściej fotografowanym w Europie) jest Rzym. Kolejne miejsca w rankingu zajmują Barcelona, Paryż i Stambuł.

Polska na tle świata

najczesciej-fotografowane-miejsca

Na tle Europy (oraz, zwłaszcza, innych regionów świata), w Polsce wykonuje się całkiem sporo zdjęć, choć nie tak dużo, jak w zachodniej i południowej Europie. W Polsce najchętniej fotografowany jest Kraków. Kolejne miejsca to Warszawa, Wrocław, polskie Tatry oraz okolice Trójmiasta.

najczesciej-fotografowane-miejsca-3

Lista najchętniej fotografowanych miejsc świata według Google różni się od tej sporządzonej przez Instagram. Tak naprawdę trudno jest ustalić rzeczywistą listę. Instagram opiera się na mniej popularnej fotografii mobilnej, zatem wyniki mogą być zafałszowane w kierunku bardziej rozwiniętych państw. Z kolei w heat mapie Google użyte dane pochodzą z serwisu Panoramio. Nie każdy fotograf z niego korzysta, co także może przekłamywać wyniki.

REKLAMA

Tak czy inaczej, zestawienie daje ciekawy pogląd na to, gdzie się wybrać aby zrobić ciekawe zdjęcie. Wbrew pozorom, jeżeli komuś naprawdę zależy na zdjęciach, powinien obrać kierunek jak najmniej rozświetlony na mapie Google. W dzisiejszym świecie coraz trudniej jest zaskoczyć fotografią. Dlatego właśnie najmniej popularne regiony dadzą większą szansę na zdjęcie niebanalne i zaskakujące.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA