REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Social media

Najlepsze zdjęcia 2013 roku według serwisu Instagram

Instagramu można nie lubić, można z niego szydzić, ale trzeba się z nim liczyć. Portal jest, tuż obok Facebooka, największą na świecie kopalnią zdjęć. Na koniec roku Instagram podsumował statystyki i pokazał listę najchętniej fotografowanych miejsc i miast, a także najpopularniejsze zdjęcie 2013 roku.

16.12.2013
9:54
Najlepsze zdjęcia 2013 roku według serwisu Instagram
REKLAMA

Przy okazji podsumowania 2013 roku, Instagram zdradził także, że obecnie już ponad 60% zdjęć jest uploadowanych do serwisu spoza granic USA. Ma to swoje odbicie w statystykach. Ponadto w 2013 roku średnio co każdą sekundę na portalu pojawiało się prawie 500 nowych fotografii. To bardzo dużo, zważywszy na to, że Instagram istnieje głównie dzięki smartfonom.

REKLAMA

Najczęściej fotografowane miejsca w 2013 roku według Instagramu

 1. Siam Paragon – centrum handlowe w Bangkoku
 2. Plac Times Square w Nowym Jorku
 3. Disneyland w Kalifornii
 4. Fontanny przed hotelem Bellagio w Las Vegas
 5. Disney World na Florydzie
 6. Hala sportowo-widowiskowa Staples Center w Los Angeles
 7. Central Park w Nowym Jorku
 8. Stadion baseballowy Dodger Stadium w Los Angeles
 9. Lotnisko Suvarnabhumi (BKK) w Bangkoku
 10. Park High Line w Nowym Jorku

W roku 2012 najczęściej fotografowane było lotnisko w Bangkoku, które w tym roku spadło na dziewiątą lokatę. Jak widać, dominują miejsca związane z rozrywką.

Które miasto było najczęściej fotografowane?

Nietrudno zgadnąć. Cała lista znajduje się poniżej.

 1. Nowy Jork, Stany Zjednoczone
 2. Bangkok, Tajlandia
 3. Los Angeles, Stany Zjednoczone
 4. Londyn, Wielka Brytania
 5. Sao Paulo, Brazylia
 6. Moskwa, Rosja
 7. Rio de Janeiro, Brazylia
 8. San Diego, Stany Zjednoczone
 9. Las Vegas, Stany Zjednoczone
 10. San Francisco, Stany Zjednoczone

Mimo, że tylko niespełna 40% zdjęć z Instagramu pochodzi z USA, aż 5 pozycji zajęły największe miasta ze Stanów. Można zatem przyjąć, że niemal połowa zdjęć na Instagramie powstał właśnie w tych miastach. Wniosek z tego jest taki, że być może z Instagramu korzysta już cały świat, ale największe zagęszczenie użytkowników jest nadal w USA (a także, co ciekawe, w Bangkoku).

Najpopularniejsze zdjęcie 2013 roku

Komentarz jest zbędny. Za najpopularniejsze zdjęcie 2013 roku odpowiada Justin Bieber. Celebryta i idol nastolatek pozuje z „wujkiem”, Willem Smithem. Zdjęcie Biebera zostało umieszczone w serwisie dopiero 4 miesiące temu, a mimo to zebrało ponad 1,5 miliona polubień, dzięki czemu stało się najpopularniejszym zdjęciem 2013 roku. Piękny obrazek współczesnej popkultury.

Osobiście nie przepadam za Instagramem i uważam, że im dalej od niego, tym lepiej. Serwis ten robi fotografii wiele złego, i to na kilku płaszczyznach. Zdjęcia w nim prezentowane same w sobie są przeważnie dramatycznie nijkie, a jedyny pomysł sprowadza się do użycia filtra kolorystycznego, względnie rozmycia (chociaż trudno tu mówić o autorskim pomyśle). Oczywiście od tej reguły są wyjątki, co pokazuje np. profil National Geographic, czy NASA. Zauważyłem także, że Instagram buduje w młodych ludziach przekonanie, że ten serwis jest dla fotografii czymś ważnym, być może następnym krokiem w rozwoju fotografii jako takiej.

REKLAMA

Smutne to i przerażające.

Dla kontrastu polecam sprawdzić jak wygląda fotograficzne podsumowanie roku w agencji Reuters.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA