REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Microsoft pracuje nad inteligentnym... stanikiem

Inteligentna odzież to najnowszy bzik producentów elektroniki użytkowej. Google pracuje nad okularami, Samsung i Sony nad zegarkami… a Microsoft? No cóż, tym to tylko biusty w głowie…

04.12.2013
15:33
Microsoft pracuje nad inteligentnym… stanikiem
REKLAMA

Gigantom rynku elektroniki użytkowej nie brakuje pomysłów na ekspansję na inne rynki. Google chce nas namówić na noszenie okularów i zapewnić nam samochody, które poruszają się bez udziału kierowcy. Panuje też moda na inteligentne zegarki. Microsoft nie chce być gorszy i również bada możliwości ekspansji na kolejne segmenty rynkowe. Gigant pracuje nad inteligentnymi soczewkami kontaktowymi, nad własnym zegarkiem, oraz, według najnowszych informacji, nad… inteligentnym stanikiem.

REKLAMA

Niestety, droga Czytelniczko, nie będzie to „urządzenie”, które ułatwi Twojemu partnerowi rozpięcie stanika poleceniem głosowym. Nie będzie też formować Twojego biustu tak, by prezentował się on jeszcze okazalej. Przy czym słowo „niestety”, rzecz jasna, bardziej dotyczy Twojego partnera, niż Ciebie samej ;-) Stanik Microsoftu ma jednak pomóc Ci w kontrolowaniu twojej diety i zaburzeń w niej, jakie powodują emocje i stres.

Ów stanik jest opracowywany przez dział Research w Microsofcie. Na dodatek gigant zaprosił do współpracy nowojorski uniwersytet Rochester oraz brytyjski uniwersytet w Southampton. Obie uczelnie zgodziły się na współpracę i wspierają Microsoft w jego przedsięwzięciu.

W staniku wbudowane są miniaturowe elektrokardiograf oraz czujnik monitorujący reakcje skórno-galwaniczne. Owa inteligentna bielizna zawiera w sobie również dwuosiowy żyroskop oraz trzyosiowy akcelerometr.

Czemu akurat stanik?

Skoro urządzenie to ma pomagać w odżywianiu się jego posiadaczki, to czemu akurat wybrano stanik? Czy chodzi tu o możliwość testowania urządzenia na szczególnie zgrabnych ochotniczkach? Na szczęście, niezupełnie. Jak tłumaczy Microsoft, wymagana była ta część garderoby, którą posiadaczka bez dyskomfortu nosi przez dłuższy czas. Na dodatek stanik pozwala na umieszczenie elektrokardiografu bardzo blisko serca.

microsoft-smart-bra-1

Stanik za pomocą swoich czujników monitoruje zachowanie skóry oraz bicie serca jego posiadaczki. Na podstawie tych danych dołączone do niego oprogramowanie jest w stanie oszacować zmiany nastrojów osoby, która go nosi. Cały zestaw czujników inżynierowie nazwali GRASP (Generic Remote Access Sensing Platform), i opisują go jako „platformę działającą w czasie rzeczywistym, składającą się z czujników, oprogramowania układowego, oprogramowania towarzyszącego i otwartego API”. Czujniki te zbierają odpowiednie dane a następnie wysyłają je za pomocą Bluetooth do aplikacji mobilnej dla Windows Phone. Smartfon z kolei wysyła te dane do chmury, gdzie są przechowywane i przetwarzane przez Windows Azure.

Aplikacja, którą nazwano EmoTree, na chwilę obecną jest w fazie prototypu. Jej testerki są proszone o wprowadzanie do niej co godzinę swojego aktualnego nastroju, by pomóc inżynierom uczyć się w lepszy sposób interpretowania nastroju posiadaczki na podstawie dostępnych danych. Użytkowniczki powinny też wpisywać do niej to, co jedzą, nie pomijając żadnych posiłków czy drobnych przekąsek.

Aplikacja, po odpowiednim „przeszkoleniu”, jest w stanie sama interweniować zanim jej posiadaczka zacznie spożywać posiłek motywowany nie głodem, a stresem i oferować przeróżne ćwiczenia relaksacyjne.

microsoft-smart-bra-2
microsoft-smart-bra-3

Projekt, póki co, cieszy się umiarkowanym sukcesem. 87,5 proc. uczestniczek przyznaje, że dzięki temu wynalazkowi stały się bardziej świadome swoich emocji i ich wpływu na odżywanie, ale tylko 37,5 proc. zadeklarowało, że owa wiedza poskutkowała zmianami w diecie.

Microsoft na razie nie planuje prac nad męskim odpowiednikiem owego stanika, mimo iż, jak sam twierdzi, problem zaburzeń odżywiania się w wyniku stresu jak najbardziej dotyczy również mężczyzn. Gigant twierdzi, że wszystkie dogodne miejsca dla męskiego odpowiednika są zbyt oddalone od serca. Kto wie, może kiedyś również i faceci zaczną nosić staniki. Zwłaszcza że, według badań, coraz więcej mężczyzn siusia na siedząco, by móc… wygodnie przeglądać powiadomienia na smartfonie. Skoro technologia już zaczęła nas „zniewieszczać”, to nie należy wykluczać kolejnych zmian… ;-)

REKLAMA

Maciek Gajewski jest dziennikarzem, współprowadzi dział aktualności na Chip.pl, gdzie również prowadzi swojego autorskiego bloga.

Zdjęcie Beautiful young woman in bra smiling in bed pochodzi z serwisu Shutterstock; Źródło: BBC News

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA