REKLAMA

Wiedźmin “Sezon Burz” w formie ebooka - o szczegóły pytamy przedstawicieli CDP.pl

Wiedźminowy “Sezon Burz” pojawił się wreszcie w formie ebooka, a wszyscy fani Geralta będą mogli cieszyć się swoją legalną cyfrową kopią już za kilka dni.

29.11.2013 19.43
The Witcher 3
REKLAMA

O kilka rzeczy związanych z premierą wersji postanowiłem spytać przedstawiciela firmy CDP.pl, która ma obecnie wyłączność na dystrybucję cyfrowej wersji Wiedźmina. Samo wydanie prezentuje się naprawdę świetnie i klienci otrzymają oprócz cyfrowej książki miłe bonusy.

REKLAMA

Dużym i przyjemnym zaskoczeniem była dla mnie informacja, że Andrzej Sapkowski powraca do świata Wiedźmina z nową powieścią. Znacznie mniej miłe było jednak to, że książka “Sezon Burz” zostanie wydana wyłącznie w wersji papierowej. Dopiero teraz, w miesiąc po premierze kolejnej części cyklu o przygodach Wiedźmina Geralta, użytkownicy czytników doczekali się ebooka. Trafi on na wirtualne półki CDP.pl już za tydzień, piątego grudnia.

Wiedźmin w CDP.pl na bogato

W dniu ogłoszenia przedsprzedaży cyfrowego “Sezonu Burz” minął miesiąc od kiedy napisałem swój krytyczny wobec decyzji wydawnictwa tekst „Jak stracić klientów i zrazić do siebie ludzi” na przykładzie nowego Wiedźmina. Nie jest dużym zaskoczeniem, że ebook obecny będzie w zbiorach cyfrowej platformy dystrybucji CDP.pl, gdzie wcześniej pojawiły się nie tylko ciepło przyjęte na świecie gry z serii Wiedźmin, ale też cała Saga o Geralcie w formie właśnie książek cyfrowych.

Samo wydanie, chociaż miesiąc spóźnione, muszę ocenić bardzo pozytywnie. W jego ramach czytelnik otrzyma bowiem nie tylko ebooka w formatach MOBI, EPUB oraz PDF, ale także będzie mógł zapoznać się z dodatkowym wstępem napisanym przez autora. Oprócz tego każdy klient będzie mógł pobrać muzykę zespołu Percival inspirowaną grami z serii Wiedźmin, a wisienką na torcie jest cyfrowy album pełen ilustracji z gry Wiedźmin 2.

CDP.pl wykonało kawał dobrej roboty i nie mam do nich ani grama pretensji - w końcu to nie od nich zależy, kiedy wydawnictwo zdecyduje się udostępnić wersję cyfrową. Nie mam też problemu z tym, że CDP.pl oferuje Wiedźmina na wyłączność. Cena 24,99 zł za nową powieść, podczas gdy za papierowe wydanie zapłaciłem blisko 40 zł, wydaje się bardzo atrakcyjna sama w sobie - a tutaj przecież dostajemy dodatkowe materiały multimedialne.

Supernowa natomiast nie walczy o klienta

Chociaż oferta CDP.pl mi się podoba, to wydawnictwu Supernowa nadal dobrej noty wystawić nie mogę. Komunikacja z czytelnikami korzystających z czytników ebooków - czyli klientami, którzy naprawdę chcieli przekazać wydawnictwu swoje pieniądze - zawiodła tutaj na całej linii. Trochę szkoda, że osoby odpowiedzialne za promocję nowej powieści Sapkowskiego tak długo zwlekały z premierą, podczas gdy piracki ebook pojawił się w sieci jeszcze zanim papierowe książki trafiły na sklepowe półki (nie liczę tutaj przedsprzedaży na Allegro).

Tym samym przez miesiąc użytkownicy czytników byli kuszeni piracką wersją, podczas gdy wystarczyłby prosty komunikat od wydawnictwa: “faktycznie, przespaliśmy rewolucję czytnikową, poczekajcie jeszcze trochę - pracujemy nad tym, aby udostępnić Wam ebooka jak najszybciej!”. Czyż nie byłby to miły gest w stronę klientów? Skoro wydanie i tak było planowane - a takie informacje udało mi się zdobyć - czemu klienci byli trzymani w niepewności - czyżby ryzykując zwrócenie się klientów w stronę “nieoficjalnych wersji” próbowano “sztucznie” podbić sprzedaż papieru?

Jestem pewien, że wielu potencjalnych czytelników zamiast czekać na ebooka - który wedle pierwszych doniesień miał pojawić się dopiero w przyszłym roku - zainteresowało się jego “nieoficjalną kopią”. Dziś do zakupu legalnej wersji z CDP.pl nie przekona ich nawet dodatkowy album i materiał muzyczny. Nie jest to winą CDP.pl, bo oferta jest słaba. Czytelnicy są na Supernową zwyczajnie obrażeni za to, że zostali potraktowani jak potencjalni złodzieje, którzy chcą kupić ebooka byle tylko udostępnić go innym.

Nie żeby mi nie zależało...

Tak naprawdę nie mam zielonego pojęcia, jakie przesłanki stały za tym, aby podczas premiery nie zaoferować wersji cyfrowej. Czy chodziło o strach przed piractwem, niezrozumienie rynku, preferencje autora, czy ktoś miał nadzieję na podbicie sprzedaży papieru? Mogę się tylko domyślać prawdziwych przyczyn tego stanu rzeczy, ale każdy scenariusz który przychodzi mi do głowy jest dla wydawnictwa niekorzystny.

Oczywiście starałem się skontaktować z Supernową, zarówno telefonicznie, jak i mailowo, aby uzyskać komentarz w tej sprawie. Równo trzy tygodnie temu, gdy kolejny raz przypomniałem się z prośbą o odpowiedź na mojego maila, dostałem informację o możliwości spotkania z osobą, która będzie mogła mi udzielić odpowiedzi na moje pytania dotyczące cyfrowej wersji Sezonu Burz. Myślę sobie, świetnie! Dopiero potem doczytałem, że możliwe będzie… po 30-tym listopada - czyli tak trochę poniewczasie.

Odpowiedzi w formie pisemnej, rzecz jasna, do dzisiaj nie dostałem. Pozwolicie, że tego dalej komentować nie będę i fakt ten zostawię Wam po prostu pod rozwagę. Na koniec natomiast zaproszę do zapoznania się z pytaniami dotyczącymi premiery nowego książkowego Wiedźmina, które zadałem przedstawicielowi firmy CDP.pl, Łukaszowi Kukawskiemu, a także odpowiedziami na nie.

Pytania i odpowiedzi - rozmawiamy z CDP.pl

Piotr Grabiec, Spider’s Web: Wydawnictwo Supernowa zdecydowało się na premierę najnowszej książki Andrzeja Sapkowskiego wyłącznie w papierze, ebook pojawi się dopiero ponad miesiąc później. Ponieważ z wydawnictwem nie jest możliwe się skontaktować, to może Wy wiecie, skąd to opóźnienie i czemu premiera obu wersji nie nastąpiła jednocześnie? Czy premiera ebooka na grudzień tego roku była planowana od początku, czy też może ta decyzja została podjęta już po premierze papierowego wydania? Jeśli planowane było wydanie ebooka od samego początku, czemu nie informowano o tym wcześniej? Domyślam się, że CDP.pl wiedziało o tym, że będą wydawać ebooka znacznie wcześniej?

Łukasz Kukawski, CDP.pl: Niestety nie mam wiedzy czemu wystąpiło opóźnienie premiery ebooka w stosunku do wersji papierowej. Z informacji które posiadam wiem, że wydawnictwo SuperNowa planowała wydanie „Sezonu Burz” w wersji cyfrowej. Było to trzymane w ścisłej tajemnicy i nawet my nie dowiedzieliśmy się o tym od razu, choć oczywiście wiedzę na ten temat posiadaliśmy wcześniej z racji wydawania ebooka w cdp.pl. Cieszymy się, że wspólnie z wydawnictwem SuperNowa, 5 grudnia „Sezon Burz” pojawi się w wersji cyfrowej.  No i cieszymy się, że cdp.pl jako jedyny sklep posiada nie tylko najnowsze przygody Geralta , ale i całą sagę wiedźmińską Andrzeja Sapkowskiego w ebooku.

Ebook "Sezon Burz" zawiera dodatkowy fragment napisany przez Andrzeja Sapokowskiego. Nie obawiacie się, że klienci, którzy mimo posiadania czytnika poczują się nieco oszukani, że zapłacili za książkę wcześniej i więcej, a tego fragmentu nie otrzymali?

Wstęp autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, oraz bonusy w postaci albumu z ilustracjami z gry „Wiedźmin 2” i muzyka zespołu Percival inspirowana grami z serii „Wiedźmin”, które wchodzą w skład edycji rozszerzonej to nasz autorski pomysł by zachęcić klientów do kupienia legalnego e-booka, zamiast  sięgać po piracką wersję krążącą po internecie. Chcemy przenieść nasze doświadczenia w wydawaniu gier z serii „Wiedźmin”, których wydania są zawsze bogate w różne dodatki, na e-booki które oferujemy na wyłączność w cdp.pl. Wartość dodana do takiego produktu staje się bardzo często „kartą przetargową”, która przekonuje potencjalnego klienta do kupna legalnej wersji.

Dla klientów CDP.pl, którzy zakupią "Sezon Burz" przewidziane są dodatkowe materiały multimedialne. To bardzo fajny pomysł, ale co z klientami, którzy już zakupili papierową wersję - czy mogą oni dokupić te materiały oraz wspomniany w poprzednim pytaniu komentarz autora w np. promocyjnej cenie - czy są zmuszeni zapłacić de facto dwa razy za treść książki, którą już dawno przeczytali?

Ponieważ w żaden sposób nie jesteśmy związani z wydaniem papierowym, a dodatki które otrzymuje użytkownik kupując ebooka są naszym wkładem w to wydanie, nie przewidujemy udzielania rabatu osobom, które mają już swój książkowy egzemplarz „Sezonu Burz”.

Jak duże zainteresowanie jest zamówieniami pre-order w porównaniu do przedsprzedaży książki papierowej na Allegro?

REKLAMA

Nie mogę zdradzać żadnych liczb natomiast zainteresowanie samym „Sezonem Burz”, jak i jego wersją cyfrową jest wielkie. Widać to było zarówno po ilości pytań o ebooka, jakie otrzymywaliśmy po premierze wersji papierowej, jak i po ilości zamówień preorderowych po wczorajszym ogłoszeniu ebooka w cdp.pl. Cieszy nas to bardzo, bo po pierwsze pokazuje że z czytelnictwem w Polsce wcale nie jest tak źle jak się często słyszy, a po drugie mimo pojawienia się pirackiego ebooka ludzie nadal chcą płacić za legalny produkt.

W swoim tekście skupiłem się na różnych aspektach dotyczących wydania elektronicznego nowych przygód Geralta. Z recenzją książki “Sezon Burz” Andrzeja Sapkowskiego, w której autor po latach powraca do uniwersum Wiedźmina możecie zapoznać się w serwisie SPlay.pl.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA