REKLAMA

Uwaga na klon Pobieraczka, który próbuje wyciągnąć pieniądze od internautów

Osoby, które chcą się dobrać do naszych pieniędzy nie przebierają w środkach, aby dopiąć swego. Na stałe w oblicze internetu wpisał się już model biznesowy określany mianem pobieraczkopodobnego.

19.11.2013 18.44
Uwaga na klon Pobieraczka, który próbuje wyciągnąć pieniądze od internautów
REKLAMA
REKLAMA

O Pobieraczku pisaliśmy wielokrotnie. To chyba pierwszy serwis internetowy, który na duża skalę łapał polskich internautów na nieczytaniu regulaminu i następnie zawierał z nimi umowy na świadczenie płatnych usług, które były reklamowane jako darmowe.

Ofiary po kilkunastu dniach otrzymywały maile z wezwaniami do zapłaty. Zdarzało się również, że firmy decydowały się na zasypywanie ofiar tradycyjnymi listami, w których proszą o niezwłoczne uregulowanie opłat.

Nasz Czytelnik poinformował o kolejnym klonie Pobieraczka. Jest nim serwis Plikostrada.pl (celowo nie będę linkował do tej witryny).

plikostrada mail

Plikostrada zachęca nas do darmowego i legalnego pobierania filmów, muzyki, gier i programów. Na stronie głównej widnieje czytelna informacja, że usługa jest bezpłatna tylko przez 14 dni.

Zwykle jeżeli chcemy dalej korzystać z jakiś usług w Internecie musimy zapłacić. Tu jest podobnie, z tą różnicą, że zgodnie z regulaminem Plikostrady, płatny okres rozpoczyna się dla nas automatycznie. Poniżej widzicie cennik usług.

plikostrada regulamin

Zagrywka ta jest niezbyt czysta, gdyż duże firmy przyzwyczaiły nas do zupełnie innych standardów. W przypadku serwisów takich jak Pobieraczek czy Plikostrada mamy do czynienia raczej z celowym działaniem, które zakłada, że użytkownik kliknie akceptacje regulaminu bez jego wcześniejszego przeczytania.

Informacje o płatnych usługach Plikostrady nie są eksponowane na stronie. W przypadku innych firm, które są godne zaufania podawanie cen jest rzeczą normalną. Na Plikostradzie mamy tylko malutkie linki prowadzące do regulaminu, który dopiero w dziesiątym punkcie podaje ceny usług.

Co więcej. Plikostrada oferuje również program partnerski, który polega na polecaniu usług serwisu. Za każdą poleconą rejestrację Plikostrada płaci swoim partnerom. Nie wiem kim trzeba być, żeby brać w czymś takim udział...

plikostrada program partnerski
REKLAMA

Za Plikostradą stoi spółka Smart Tech Connect Ltd. z siedzibą... w Dubaju, Meydan Office Tower, piętro 3, P.O. Box 450676, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Zatem nie możemy raczej liczyć na reakcję i pomoc polskiego UOKiK-u czy innych instytucji chroniących interesów konsumentów.

Wiem, że wielu Czytelników Spider’s Web to tzw. Starzy Wyjadacze, którzy nie dadzą się złapać na tego typu zagrywki. Niemniej jednak warto uczulić na ten proceder, szczególnie osoby mniej obeznane z obsługą komputera i nieczystymi praktykami serwisów internetowych.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA