Foto  /  News

Spersonalizuj swój aparat za pomocą druku 3D

Picture of the author

Druk 3D rozpowszechnia się coraz szybciej i zaczyna mieć wpływ na kształtowanie chyba wszystkich dziedzin życia. Drukarki 3D umożliwiają tworzenie zaskakujących i całkowicie spersonalizowanych rzeczy. Jest to ciekawa możliwość dla wszystkich indywidualistów lub po prostu dla osób dbających o detale. Nic dziwnego, że technika druku 3D wkracza także do świata fotografii.

Swego czasu pisałem o najprawdziwszym aparacie, który można wydrukować na drukarce 3D. Nie był to najpiękniejszy sprzęt, ale był funkcjonalny. Dziś skupimy się na odwrotnych proporcjach, czyli na gadżetach, które po prostu mają dobrze wyglądać.

Firma Kapsones proponuje ciekawe osłony przeciwsłoneczne obiektywów wykonane w technice druku 3D. W sklepie możemy wybierać 4 różne faktury i kształty (Baroque, Knitted, Stealth i Street), a także jeden z sześciu kolorów. Dostępne są modele do najpopularniejszych obiektywów Nikona i Canona.

Kapsones from Van Alles Wat Ontwerp on Vimeo.

Pomysł bardzo mi się podoba i jestem pewien, że tego typu inicjatywy przyjmą się wśród mniej zaawansowanych fotografów, którzy poza funkcjonalnością szukają także wyglądu. Wystarczy spojrzeć na wielki rynek pasków do aparatów. Możemy wybierać pośród setek kolorów, kształtów i wzorów. Sam ostatnio skusiłem się na taki gadżet do mojego Nexa, w końcu – czemu nie?

Od jakiegoś czasu można zauważyć całkiem duży ruch jeśli chodzi o personalizowanie swoich aparatów. Wydaje mi się, że trend powstał wraz z wejściem na rynek nowoczesnych aparatów w stylistyce retro. Nie oszukujmy się, są one skierowane także do estetów, którzy po prostu lubią otaczać się ładnymi rzeczami. Na forumowych wątkach istnieją nawet całe galerie „ciuszków” aparatów. Czasem wygląda to dość zabawnie, kiedy dorośli faceci chwalą się jaki pasek sprawili swojemu Fuji X100s. :)

Wracając jednak do druku 3D, potencjał na rynku foto-gadżetów jest duży. Jeżeli już mowa o personalizacji, widzę tu zastosowanie w druku gripów do aparatów kompaktowych, podobnych jak ten poniżej:

Pomysłów może być sporo, jak choćby proste statywy. Trend personalizacji aparatów, druk 3D, a zwłaszcza kombinacja tych dwóch elementów to bez wątpienia ciekawy pomysł, który znajdzie swoją (podejrzewam, że całkiem pokaźną) niszę.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst