REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Oprogramowanie

Windows 7 „rośnie” szybciej od Windows 8? Bzdura!

Zapewne czytaliście dziś newsy na popularnych serwisach informacyjnych, jakoby Windows 7 zyskał więcej użytkowników od Windows 8 w ostatnim miesiącu. To smutny efekt pośpiechu i opieszałości internetowych mediów.

02.10.2013
18:08
Windows 7 „rośnie” szybciej od Windows 8? Bzdura!
REKLAMA

Typowa redakcja typowego serwisu newsowego, funkcjonującego w Internecie. Kraj pochodzenia? Dowolny. Redaktorzy siadają do komputerów, i zaczynają pracę. W międzyczasie testują nowe produkty i usługi, jeżdżą na konferencje prasowe, a Czytelnicy domagają się nowych treści. Szybko. Więcej. Bo jak będzie za mało, to pójdą do konkurencji i ta zbierze więcej „klików”, czyli w efekcie pieniędzy od reklamodawców. Niestety, dopóki nie chcemy płacić za treści w Internecie, dopóty redakcje są pod mocną, „ilościową” presją. Trzeba szybko zapewnić „content”. Nie ma cudów. W takich warunkach ciężko o głębokie analizy danego problemu, na wnikliwe, dociekliwe dziennikarstwo. Typowy newsman umieszcza zazwyczaj kilka-kilkanaście newsów dziennie, raz na kilka dni poważny, duży, przekrojowy artykuł lub blogowy felieton. I nie twierdzę, że nie próbuje dokładnie przestudiować problemu. Wiele newsroomów jest wartych uwagi. Zarówno amerykańskich, jak i polskich. Czasem jednak pewna bzdura się prześlizgnie.

REKLAMA

Nie inaczej było dziś. Net Market Share opublikował comiesięczny raport popularności systemów operacyjnych. Kilka czołowych newsroomów przyjrzało się bez refleksji wynikom i węsząc „klikalny” temat ogłosiło, że Windows 7 we wrześniu zdobył większą ilość użytkowników od Windows 8. Faktycznie, pospieszne przyjrzenie się opublikowanym danym sugeruje dokładnie to.

Przyjrzyjmy się im bliżej:

 • Windows 7 – 46,41 proc. rynku
 • Windows XP – 31,38 proc. rynku
 • Windows 8 – 8,02 proc. rynku
 • Windows Vista – 3,89 proc. rynku
 • Windows 8.1 – 0,87 proc. rynku

A jak to wyglądało w sierpniu?

 • Windows 7 – 45,63 proc. rynku
 • Windows XP – 33,66 proc. rynku
 • Windows 8 – 7,41 proc. rynku
 • Windows Vista – 4,11 proc. rynku
 • Windows 8.1 – 0,24 proc. rynku

To teraz porównajmy wartości z obu miesięcy

 • Windows 7 – wzrost o 0,78 pp.
 • Windows XP – spadek o 2,28 pp.
 • Windows 8 – wzrost o 0,61 pp.
 • Windows Vista – spadek o 0,22 pp.
 • Windows 8.1 – wzrost o 0,63 pp.

I teraz patrzymy na Windows 7 i Windows 8. Jasno wynika, że Windows 7 odnotował większy wzrost niż Windows 8. To teraz, moi mili, spójrzmy na tę listę raz jeszcze. Konkretniej, na ostatnią pozycję. Dzień dobry darmowa aktualizacjo do Windows 8, która należy do tego samego zbioru, co Windows 8. Jakby ktoś jeszcze nie załapał: chodzi o Windows 8.1. To tak jakby rozbić użytkowników Windows 7 na tych z dodatkiem Service Pack i tych bez tego dodatku. No można. Ale to nie udowadnia mniejszej popularności Windows 7.

Innymi słowy, ilość użytkowników Windows 8 wzrosła o 1,24 punkta procentowego. Czyli o większą wartość, niż ilość użytkowników Windows 7. Po prostu niektórzy mają dostęp do MSDN, TechNetu, DreamSparka i innych miejsc, w których Windows 8.1 jest już dostępny. Po czym dokonało aktualizacji. Reszta użytkowników Windows 8 zmigruje do wersji 8.1 w przyszłym miesiącu.

Wnioski?

REKLAMA

Windows 8 jest drugim najpopularniejszym, po Windows 7, systemem operacyjnym wśród graczy (dane z platformy Steam). Na rynku również radzi sobie coraz lepiej. Windows 7 utrzymuje mocną pozycję, zaś Windows XP i Windows Vista powoli znikają. Natomiast w żadnym wypadku wzrost Windows 7 nie jest większy od Windows 8.

Maciek Gajewski jest dziennikarzem, współprowadzi dział aktualności na Chip.pl, gdzie również prowadzi swojego autorskiego bloga.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA