REKLAMA

Facebook dla Windows 8 to jedna z najlepszych aplikacji w Sklepie Windows

Windows Phone cierpiał do niedawna na brak Instagramu, zaś Windows do niedawna bardzo cierpiał z powodu braku oficjalnej aplikacji do Facebooka. Ta się jednak pojawiła, przy okazji premiery Windows 8.1. Hit czy rozczarowanie?

22.10.2013 16.14
Podejmiesz wyzwanie? Możesz otrzymać tysiące lajków i komentarzy.
REKLAMA

Windows i Windows RT mają dużo większy problem z dostępnością dobrych aplikacji niż Windows Phone. Ten ostatni ma już bogate portfolio udanych appów, natomiast jego „więksi” bracia, niestety, nadal kuleją pod tym względem. Nawet te oficjalne aplikacje nieraz pozostawiają wiele do życzenia. Czy tak się stało również w przypadku Facebooka?

REKLAMA

Na szczęście, nie. Aplikacja została napisana tym razem nie przez Microsoft (jak w przypadku wersji na Windows Phone), a przez samego Facebooka. I nie licząc drobniutkich zgrzytów, które można usprawiedliwić tym, że to pierwsza wersja tego programu, jest dokładnie taka, jak powinna być.

Wszystkie możliwe funkcje Facebooka są dostępne od razu, na wierzchu. Nie trzeba się przekopywać przez tonę przeróżnych podmenu. Na samym środku aplikacji mamy news feed aktualizowany na bieżąco, po prawej stronie aktywnych znajomych i czat, po lewej zaś panel z grupami, ustawieniami, Stronami którymi zarządzamy. Całość bardzo przypomina interfejs webowy, tyle że estetycznie i funkcjonalnie został on dopasowany do wytycznych Microsoftu jeżeli chodzi o Modern UI. Innymi słowy, jest to dość wierna kopia interfejsu webowego, ale wykorzystująca prawie wszystkie dodatkowe dobrodziejstwa, jakie daje aplikacja natywna, na dodatek zintegrowana z systemem operacyjnym.

Aplikacja, rzecz jasna, potrafi działać w tle. Oznacza to, że obsługuje windowsowe powiadomienia toast a także wyświetla je na swoim kafelku, jeżeli zdecydujemy się go przypiąć do ekranu startowego. Oznacza to, że nawet jeżeli aplikacja jest uśpiona, zostaniemy powiadomieni o nowej wiadomości czy komentarzu do naszego statusu czy innych aktywnościach.

Niestety, nie jest też tak do końca różowo. Po pierwsze, zdarzyło mi się kilka razy, że Facebook powiadomił mnie o czymś, ja kliknąłem na powiadomienie, po czym trafiałem do zupełnie innego miejsca, niż owo powiadomienie dotyczyło. Zdarzyło się to raptem kilka razy, ale ewidentnie gdzieś znajduje się jakaś usterka. Po drugie, dwukrotnie (a używam tej aplikacji często, od paru dni, więc owo „dwukrotnie” należy rozumieć jako „niezwykle rzadko”) należało ręcznie odświeżyć czat lub news feed, bo przestawał się sam aktualizować. Jest do tego nawet dedykowana kontrolka… Po trzecie, ostatnie, brakuje integracji z systemową funkcją „Udostępnij”. Jakiejkolwiek. Szkoda, bo w innych aplikacjach to często bardzo ułatwia życie.

Powyższe drobne problemy zostaną jednak najprawdopodobniej usunięte wraz z kolejnymi aktualizacjami tej aplikacji. Facebook dla Windows 8 powinien być promowany jako jedna z sztandarowych aplikacji dla tego systemu. Bo jest po prostu zrobiona dokładnie tak, jak powinna być.

REKLAMA

Maciek Gajewski jest dziennikarzem, współprowadzi dział aktualności na Chip.pl, gdzie również prowadzi swojego autorskiego bloga.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA