Social media  / Artykuł

Apple to wciąż niezwykle zmaskulinizowana firma

Rok temu pytałem: „gdzie są kobiety w Apple” dowodząc, że największa technologiczna firma świata pod względem kapitalizacji giełdowej jest przy okazji najbardziej zmaskulinizowana. Na liście wyższej kadry kierowniczej nie znajdowała się bowiem ani jedna kobieta. Dziś dowiedzieliśmy się, że na wśród starszych wiceprezesów Apple pojawi się pierwsza kobieta - Angela Ahrendts, aktualnie CEO firmy z branży mody Burberry. Wiele to jednak nie zmienia i w porównaniu do innych wiodących firm tech Apple wciąż jest wybitnie męskie.

Apple ma dziś 9 starszych wiceprezesów, w tym ani jednej kobiety. Ahrendts dołączy do tej listy jako 10 postać i pierwsza kobieta na wiosnę przyszłego roku, gdy obejmie stanowisko starszej wiceprezes ds. handlu detalicznego. To pierwsza kobieta na liście wyższej kierowniczej kadry Apple w nowożytnej historii tej firmy, czyli od 1997 r., gdy wrócił do niej Steve Jobs.

Apple_-_Press_Info_-_Apple_Leadership

Jak sytuacja wygląda w innych wiodących firmach technologicznych świata?

Rok temu w Microsofcie była jedna kobieta na liście „senior leaders”. W ostatnim czasie odchodzący na emeryturę CEO firmy, Steve Ballmer, dokonał wielkich przetasowań wśród kadry zarządzającej, w wyniku których na liście liderów znajdują się aż 4 kobiety. Obok dziedzin zazwyczaj kojarzonych w firmach z czynnikiem żeńskim, czyli kadrami oraz księgowością, kobiety stoją również na czele innych ważnych aspektów działalności firmy: marketingu oraz produktami na rynek konsumencki.

Microsoft_News_Center_-_Microsoft_Senior_Leaders_Executive_Biographies

W Google’u też się sporo zmieniło w ciągu roku, choć tutaj kobiet z intratnych stanowisk kierowniczych ubyło. Były trzy, jest jedna, Susan Wojcicki, blisko spowinowacona z jednym z założycieli Google, Siergiejem Brinem (jest siostrą jego żony). Google znacznie odchudził kadrę zarządzającą w ciągu ostatnich 12 miesięcy, czego ofiarą padł procent obecności kobiet na liście, których przy okazji nie ma również w radzie nadzorczej (jest w niej 6 mężczyzn).

Kierownictwo_–_Firma_–_Google

W Amazonie również ubyło kobiet. Rok temu 2 kobiety były na liście starszych wiceprezesów. Teraz została jedna. Z kolei w zaledwie 4-osobowym zarządzie Facebooka, jedną z najbardziej prominentnych pozycji zajmuje Sharyl Sanberg - szefowa operacyjna firmy Zuckerberga. Nie zapominajmy również, że na czele Yahoo oraz HP również stoją kobiety.

Podsumowując powyższe informacje powtórzę to, co napisałem w komentarzu rok temu:

Daleki jestem od promocji parytetów. Narzucanie procentowego udziału kobiet we władzach wydaje mi się jeszcze bardziej sztuczne, niż ich kompletny brak. Jednak przypadki braku kobiet na najważniejszych stanowiskach w firmach zawsze odbieram jako wyraz problemu mentalnego ich władz. Nie mam żadnej wiedzy o sytuacji wewnętrznej Apple’a, ale z własnego doświadczenia wiem, że brak kobiet we władzach jest często wyrazem pogardy oraz szowinistycznych poglądów męskich szefów.

Zatrudniając Angelę Ahrendts doszlusuje do „rynkowego minimum”, jakim jest jedna kobieta w zarządzie. Nie jest to jakiś wybitni wyczyn, ale warty odnotowania. To kolejny dowód na to, że pod sterami Tima Cooka, Apple staje się „bardziej normalną” firmą na rynku aniżeli wcześniej za Steve’a Jobsa.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst