REKLAMA

Wikipedia na całym świecie banuje użytkowników Play, a polski operator nie wie za co

Wikipedia zablokowała możliwość anonimowej edycji haseł wszystkim internautom korzystającym z sieci P4. Poprosiliśmy przedstawicieli Play o komentarz i okazało się, że firma nie zna dokładnych powodów założenia tejże blokady.

09.09.2013 16.07
Wikipedia na całym świecie banuje użytkowników Play, a polski operator nie wie za co
REKLAMA
REKLAMA

Takie wyjaśnienie pojawiło się na stronach Wikipedii. Można więc przypuszczać, że jakieś grono klientów Play zasmakowało anonimowości jaką daje internet i postanowili poszaleć sobie na stronach Wikipedii.

Na to wszystko miał nie reagować operator. Przedstawiciele Wikipedii podkreślają, że Play nie podjął żadnych działań mających na celu ukrócenie tych praktyk. Postanowiłem więc zapytać przedstawicieli Play co o tym myślą. Jakie działania podjęli oraz jak to możliwe, że grupka klientów terroryzowała społeczność Wikipedii do tego stopnia, że zbanowano wszystkich abonentów P4.

Po pewnym czasie od momentu gdy wysłałem zapytania na email zadzwonił do mnie Marcin Gruszka - rzecznik prasowy Play. Przeprosił za długi czas reakcji, który tłumaczył udziałem w konferencji promującą nową usługę LTE 4G, o której pisaliśmy już dzisiaj na łamach Spider’s Web.

Marcin Gruszka słyszał już oczywiście o banie Wikipedii dla użytkowników Play, ale przyznał, że firma nie ma zielonego pojęcia skąd ten ban się wziął. Pracownicy Play szukają cały czas maili wysłanych rzekomo przez Wikipedię. Rzecznik P4 zaznaczył, że na skrzynce abuse@ nic takiego się nie znalazło - to standardowy adres w danej domenie służący do zbierania informacji o nadużyciach użytkowników, klientów, abonentów itp.

Play przekopuje inne konta pocztowe w poszukiwaniu zgłoszeń od Wikipedii. Marcin Gruszka zaznaczył, że nie ma pojęcia z iloma przypadkami takich nadużyć mamy do czynienia. Podejrzewa jednak, że jest to maksymalnie kilkunastoosobowa grupa klientów.

wikipedia ban play

Dlatego też Rzecznik Play zdawał się być bardzo przejęty tą sprawą. W jego głosie dało się wyczuć, iż nie zgadza się z tak drastyczną blokadą nałożoną przez Wikipedię. Jak powiedział, ceni sobie ten serwis i jako Play wspierali Wikipedię finansowo, gdy ta obchodziła swoje dziesiąte urodziny.

Marcin Gruszka zaznaczył również, że Play ma niewielkie pole manewru. Gdyby Wikipedia skutecznie zgłosiła swoje skargi do operatora P4 to ten jedynie mógłby… poprosić rozwydrzonych internautów, aby nie przesadzali.

Sieć nie może odciąć wybranych osób od dostępu do Wikipedii czy innego serwisu. Takie decyzje podejmuje się na drodze postępowania sądowego. Osoby, które padły ofiarami przemocy słownej, gróźb karalnych czy wszelkich innych występków wulgarnych internautów powinny zgłosić sprawę na policje. Bez tego sprawa nie ruszy z miejsca.

Można jedynie liczyć na to, że administracja serwisu czy też innego forum internetowego odetnie chamskich użytkowników od sieci. Jednak w przypadku. gdy tacy internetowi terroryści mają zmienne adresy IP odciąć nie można jednostki, a trzeba zablokować jednym ruchem całe grono abonentów danego operatora.

REKLAMA

Marcin Gruszka zapowiedział, że będą współpracować z Wikipedią, aby załagodzić konflikt. Rzecznik Play wyraził ubolewanie nad tym, że przez działanie małej grupy użytkowników, wszyscy klienci zostali odcięci od możliwości tworzenia zasobów największej internetowej encyklopedii.

Pozostajemy w kontakcie z przedstawicielami Play. O postępach będziemy informować Was na bieżąco.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA