REKLAMA

Dedykowane głośniki dla Xboksa One? Tak, czeka nas ich wysyp

Jesienią zadebiutuje Xbox One, a wraz z nim dedykowany soundbar. Nie będzie to jedyny taki panel na rynku, pojawia się ich bowiem w sprzedaży coraz więcej. Czy są potrzebne?

09.08.2013 13.14
Samsung soundbar
REKLAMA

Soundbar dla Xboksa One nie będzie oczywiście produkcji Microsoftu. Ten panel dźwiękowy zostanie wyprodukowany przez firmę Polk. Będzie on jednak licencjonowany przez twórców Xboksa. Polk jest bowiem oficjalnym, dźwiękowym partnerem Microsoftu. Model N1 będzie zoptymalizowany pod graczy. Ma dostarczać najlepsze dźwiękowe efekty właśnie w czasie gry. Oprócz profilu do gier, w nowym soundbarze od Polk znajdą się gotowe profile dla gry Forza oraz Halo.

REKLAMA

Jednak Polk N1 to jeden z kilkudziesięciu soundbarów, który zadebiutował w tym roku. W poprzednich latach urządzenia te były traktowane jedynie jako ciekawostka. Drogie rozwiązania produkowała chociażby Yamaha, a Samsung oferował tanie urządzenia często dodawane w promocji przy zakupie telewizora. W tym roku się to zmieniło i praktycznie wszyscy producenci RTV w swoim portfolio produktów mają takie urządzenia.

polkn1-1

Soundbar to kompromis dla użytkownika pomiędzy słabymi głośnikami wbudowanymi w telewizor, a zestawom kina domowego 5.1 czy 7.1. Jest to też oszczędność miejsca w stosunku do kolumn podłogowych i dodatkowego amplitunera. Soundbary kosztują od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Oczywiście jest to cena porównywalna do kina domowego, chociażby takiego oferowanego przez Samsunga, LG czy Sony. Jednak nie wszędzie mamy możliwość podłączenia całego zestawu głośników. Nie każdy w końcu chce, by głośniki zajmowały dużo miejsca w salonie. Jednocześnie pragniemy uzyskać lepszy dźwięk niż to co oferują telewizory.

Według prognoz z kwietnia 2013 r., sprzedaż Soundbarów na świecie wzrośnie w tym roku o 20%. Wygląda na to, że wynik ten będzie jeszcze wyższy. Prawdopodobnie w tym roku rynek soundbarów przekroczy wartość 1 miliarda dolarów. Choć idea paneli dźwiękowych jest dość stara, to dopiero tegoroczny, masowy debiut sprawia, że klienci zauważają ten produkt i biorą go pod uwagę.

REKLAMA

Czy warto zainteresować się Soundbarem? Tak, jeśli nie możemy (nie chcemy) mieć pełnego kina domowego ani też porządnego zestawu stereo. Różnica pomiędzy dźwiękiem z soundbara a z telewizora jest kolosalna. Nie chodzi tu o siłę, a czystość i jakość dźwięku. Dla mnie właściwie producenci telewizorów powinni w większości przypadków zrezygnować z montażu głośników w swoich odbiornikach, ponieważ ich jakość jest niewspółmierna do jakości oferowanego obrazu.

Rozwój soundbarów i wzrost ich sprzedaży to dobry omen. Fajnie, że powstają też specjalistyczne konstrukcje stworzone z myślą o graczach.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA