REKLAMA

Polskie projekty internetowe wśród najlepszych na świecie

Co dwa lata odbywa się międzynarodowy konkurs na najlepsze projekty internetowe o nazwie „World Summit Award”. Wziąć w nim udział mogą członkowie ONZ. W prestiżowym gronie 400 najlepszych projektów znalazły się aż cztery z Polski.

12.08.2013 12.23
world summit award
REKLAMA

Konkurs odbywa się cyklicznie, co dwa lata. Jego pierwsza edycja miała miejsce w 2003 roku, kiedy to wśród zwycięzców znalazł się polski projekt: Young Digital Planet – nowoczesna edukacja. Nasi rodacy wygrali także w 2009 roku, kiedy to laureatem zostało AvaGuide.net.

REKLAMA

Zasady konkursu są następujące. Najpierw referent z każdego kraju członkowskiego ONZ wybiera najciekawsze projekty ze swojego państwa i zgłasza je do jednej z ośmiu kategorii tematycznych. Następnie zbiera się 48-osobowe jury konkursu, które z kilku tysięcy projektów wybiera kilkaset najlepszych. W tym roku, w gronie 400 najlepszych znalazły się aż cztery pomysły z nad Wisły (rym przypadkowy).

Pierwszym z nich jest KinecTranslator.com. Jak już sama nazwa wskazuje, pomysł polega na systemie, który przy pomocy kamery Kinect tłumaczyłby język migowy na mówiony. Na czele projektu stoi Przemek Kuśmierka, który zajmuje się jednocześnie językiem migowym i technologiami. Pomysł wydaje się oryginalny i sam jestem ciekaw, jak sprawuje się w praktyce. W końcu tego typu tłumaczenia to nie jest prosta sprawa. Google Translator tekst z jednego języka na drugi tłumaczy na zasadzie „Kali jeść, Kali pić”, więc przed twórcami na pewno stoi nie lada wyzwanie.

Kolejnym polskim projektem, który znalazł się w 400 najlepszych jest OVL Online Courses, który ma zmienić podejście do edukacji zawodowej. System ma umożliwiać specjalistom z różnych dziedzin na zarabianie na swojej wiedzy. OVL Online Courses oferuje użytkownikom wsparcie w zakresie projektowania, produkcji czy też promocji interaktywnych kursów online. Ważne jest tylko to, aby mieć odpowiednią wiedzę w danym temacie.

Trzecim projektem jest PricePanorama.com, czyli narzędzie do monitorowania cen i dostępności produktów w Internecie. Na razie system jest dedykowany przede wszystkim dla rynku biznesowego - tak małych firm, jak i dużych korporacji. Mechanizm ma pozwalać na lepsze zarządzanie asortymentem i kontrolowanie cen. Już teraz system może się pochwalić bardzo dobrą jakością, a w przyszłości planowana jest także aplikacja mobilna dla klienta końcowego, czyli po prostu dla nas.

REKLAMA

Ostatnim, ale wcale nie oznacza, że najgorszym polskim projektem, który znalazł się w półfinale konkursu World Summit Award jest MindTheKids.me. Jest to niezależny wydawca książek i aplikacji edukacyjnych dla dzieci. Projekt ma na swoim koncie już między innymi zwycięstwo w IT Stratup Fest 2011. Firmie udało się już opublikować prawie 20 książek i 4 aplikacje dla najmłodszych.

Półfinał konkursu odbędzie się 29 sierpnia w Talinie. Tam Jury wybierze 40 najlepszych projektów – po 5 z każdej kategorii. Wybrańcy spotkają się 23 października na WSA Global Congress 2012 na Sri Lance, gdzie zostaną wybrani zwycięzcy. Miejmy nadzieję, że wśród nich znajdą się też Polacy.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA