REKLAMA

Skąd biorą się pomysły na milion złotych?

Z biznesem jest jak z humorem: pomysły są wszędzie, na 10 prób może jedna okazuje się zyskowna lub śmieszna, istnieją dobre praktyki polepszające efekty. Na przykładzie księgarni internetowej przedstawię kilka takich praktyk.

19.08.2013 12.03
Skąd biorą się pomysły na milion złotych?
REKLAMA
REKLAMA

Innowacyjna księgarnia internetowa

Parę lat temu przygotowywałem teksty promujące książki biznesowe. Widziałem, że czasem książka warta przeczytania znajdowała niewielu nabywców, że informacja o tej książce nie podkreślała najciekawszych fragmentów, teorii, anegdot. Pomyślałem więc „Czemu nie uruchomić księgarni internetowej tylko dla książek biznesowych?”. Zabrałem się więc za wymyślanie funkcjonalności i układu graficznego. Jako podstawowy problem klienta przyjąłem brak możliwości oceny czy książka jest ciekawa (tj. czy zawiera interesujące treści i czy przyjemnie się ją czyta). Jako rozwiązanie zaproponowałem trzy narzędzia: skalę trudności książki (opartą na poziomie znajomości dziedziny biznesowej poruszanej w książce), skalę przyjemności czytania (opartą na wielkości rozdziałów, zawartości anegdot, łatwości zapamiętania i opowiedzenia anegdot innym), oraz innowacyjny podział książek na cztery grupy pod kątem treści. Przygotowałem prototypy ramek (wireframe’y), kilka przykładowych stron dla wybranych książek, i przedstawiłem pomysł kilku wydawnictwom, z propozycją włączenia się finansowego w projekt.

Wciąż nie jestem właścicielem księgarni internetowej.

Ale to była fajna przygoda. Dzięki temu, teraz mam z pierwszej ręki przykład prac nad startupem, do którego mogę odnosić przeczytane teorie biznesowe lub wskazówki z zakresu innowacji i startupów.

Łuk IBM

Takie ciekawe wskazówki znalazłem w broszurce handlowej IBM pt. „IBM PureFlex System. System infrastruktury ze zintergrowaną wiedzą ekspercką”. Na stronie trzeciej w prawym dolnym rogu znajduje się kolorowy łuk (arch) z czterema elementami: prostota --> kontrola --> efektywność --> elastyczność. W oryginale łuk ten przedstawia łańcuch korzyści z wdrożenia rozwiązania informatycznego PureFlex. Wygląda jednak na tyle uniwersalnie, że przyjrzałem mu się przez pryzmat startupów, zwłaszcza tych internetowych i apkowych.

Okazuje się, że dzięki łukowi IBM można zarówno planować startupy, jak i ich dalszy rozwój w czasie.

Startupy stawiające na prostotę są łatwe do wyjaśnienia inwestorowi i klientowi. „Oto księgarnia, dzięki której łatwo wybierzesz przydatną dla ciebie książkę biznesową” – tak brzmiałby pitch mojej księgarni internetowej. Zamiast szukać informacji w kilkunastu innych księgarniach, zamiast czytać tylną okładkę i szukać recenzji książki, wystarczy wejść do księgarni i czytelne znaczki szybko przekażą najważniejsze informacje o książce. „Oto aplikacja, która łatwo pokaże ci, czy w najbliższym punkcie Veturilo są dostępne rowery” – tak mogli napisać w zgłoszeniu twórcy Veturilo Finder, zdobywcy drugiej nagrody w konkursie Open API Hackathon. „Oto aplikacja, która uprości kontakty z wieloma znajomymi” – to słyszeli inwestorzy na spotkaniach z ludźmi od Facebooka i NK.

Startupy oferujące zwiększoną kontrolę nad wykonywaniem pewnych działań mają najczęściej funkcje rejestrowania czynności (zdalnie przez internet lub przez wsad użytkownika) i prostych analiz (suma, różnica, średnia, rozkład w czasie, grupowanie). Moja księgarnia internetowa mogłaby oferować możliwość budowania własnej biblioteczki. Rozbudowany Veturilo Finder może zbierać informacje na temat wynajmowania rowerów w poszczególnych punktach, długości korzystania z rowerów, wydatków tygodniowych i miesięcznych.

Startupy na poziomie efektywności sugerują użytkownikowi rozwiązania na podstawie zebranych danych oraz pozwalają tworzyć scenariusze działań. Moja księgarnia pozwoli śledzić nowości, podobne do już kupionych książek lub spełniające określone wymagania co do treści (np. zawierające anegdotki z życia menedżera HR). Future Veturilo Finder będzie proponował rezerwacje rowerów w konkretnym punkcie na podstawie wcześniejszych wypożyczeń.

Startupy na poziomie elastyczności pozwalają w łatwy sposób powiększać i korzystać z dostępnych zasobów. W mojej księgarni biznesowej przeglądanie biblioteczki zostanie zrealizowane jako wizualna mapa sieci skupisk książek, wyświetlanych zgodnie z zadanym kryterium (tematyka, cena, treść, anegdotki, itp.). Future Future Veturilo Finder zostanie połączony z miejską siecią komunikacyjną, aby planować podróże różnymi środkami transportu (metro, autobusy, tramwaje, rowery), zostanie rozszerzony na inne miasta, a także stanie się często wykorzystywany w grach miejskich. Zarejestrowane w systemie osoby trenujące na rowerach stacjonarnych, a chcące utrzymać nastrój śmigania przez miasto, otrzymają dostęp do biblioteki filmów wideo, nagranych kamerą umieszczoną na głowie rowerzysty.

Przykład przypadkowy – woda mineralna

Aby pokazać przydatność łuku IBM, rozpiszę możliwe startupy z pierwszego z brzegu rynku.

Chcę kupić wodę mineralną o określonej nazwie. W okolicy znajdują się cztery sklepy, w których mogą ją mieć. Nie wiem jednak w którym sklepie faktycznie mają ją dziś. Poprzez lokalną aplikację zakupową przeszukam sklepy i – zamiast obchodzić wszystkie cztery w poszukiwaniu napoju – pójdę od razu do tego, w którym ona jest. W różnych sklepach ta sama woda kosztuje nieco inaczej, dlatego każdy zakup wrzucam do bazy. Po miesiącu sprawdzę ile razy kupiłem wodę drożej niż mógłbym. W następnym miesiącu, gdy będę wybierał się na zakupy, dostanę wiadomość, że warto kupić na zapas kilka butelek – a najniższą cenę oferuje dziś ten-i-ten sklep. Zaoszczędzę dzięki temu trochę pieniędzy. I wreszcie, jako smakosz wód, będę otrzymywać propozycje spróbowania nowych wód – będą one dostarczone do wskazanego sklepu, w określonej przeze mnie liczbie.

REKLAMA

Czy to są pomysły na milion złotych? To zależy od klientów, ale na pewno tak szeroko przemyślane i opisane pomysły są ciekawsze niż kilka zdań „Bo ja mam taki fajny pomysł do zrobienia”.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA