REKLAMA

Polskie drony w polskim wojsku? Budżet na to jest dość spory

Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że drony są przyszłością sprzętu wojskowego. Są tego świadome również polskie przedsiębiorstwa, które zdecydowały się utworzyć konsorcjum zajmujące się projektowaniem i produkcją bezzałogowych statków latających, które będą wykorzystywane przez Siły Zbrojne RP.

26.08.2013 20.02
Kolejne drony w polskim wojsku już za rok!
REKLAMA

Liderem i pomysłodawcą tej inicjatywy jest spółka WB Electronics S.A. Konsorcjum to ma zajmować się opracowywaniem, wdrażaniem do produkcji oraz produkcją, a także dostawami dla wojska dronów. Z całą pewnością będzie to intratny biznes, gdyż Ministerstwo Obrony Narodowej chce w ciągu najbliższej dekady zakupić maksymalnie 97 zestawów dronów najróżniejszych klas. Znajdą się wśród nich zarówno małe statki pionowego startu i lądowania, jak też bezzałogowce klasy operacyjnej (MALE). Pierwsze dostawy sprzętu powinny odbyć się już w przyszłym roku.

REKLAMA
ilx27

Pieniędzy na takie zakupy na pewno nie zabraknie, gdyż w latach 2013-2022 Ministerstwo Obrony Narodowej chce wydać 130 miliardów złotych na modernizację armii. Oczywiście tylko niewielka część tej kwoty zostanie wydana na drony, ale z całą pewnością nie będą to drobne. Warto wziąć też pod uwagę, że jest to decyzja przemyślana, gdyż pierwsze przesłanki o tym, że w polskiej armii znajdzie się więcej samolotów bezzałogowych mówiło się już ponad rok temu. Autorem tego pomysłu był obecny szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, generał Stanisław Koziej.

flyeye

Dobrze wiedzieć, że mimo panującego w Europie pokoju nasze państwo nie zaspia gruszek w popiele i chce modernizować armię. Podoba mi się również kierunek, w którym technika wojenna się rozwija. Maszyny bezzałogowe to świetne urządzenia, które nie dość, że mogą się łatwo i często niepostrzeżenie dostać w najbardziej niedostępne miejsca, to jeszcze powodują, że kierujący nimi pilot nie jest narażony na niebezpieczeństwo. Dzięki temu nie boi się on o swoje życie i bardziej może skupić się na danej misji.

REKLAMA

Oczywiście wojna w żadnej formie nie jest dobra, gdyż powoduje ludzkie nieszczęście. Zapewne jednak nie doczekamy się czasów, gdy ludzie zaprzestana siłowego rozwiązywania konfliktów.

Zdjęcie Illustration of a combat drone flying over barren mountains pochodzi z serwisu Shutterstock. 

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA