REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Startuje Polsat Romans - kolejna stacja typu powtórka TV. Czy telewizja linearna ma jeszcze rację bytu?

Z lekkim niedowierzaniem czytam informacje o starcie nowego kanału Polsat Romans. Nazwa nowej stacji powinna nazywać się TV Powtórka. Debiut ten pokazuje jak bardzo odległe od siebie są technologiczne światy A i B. W końcu przy obecnym stanie techniki taka stacja nie powinna w ogóle powstać.

20.08.2013
10:42
Startuje Polsat Romans – kolejna stacja typu powtórka TV. Czy telewizja linearna ma jeszcze rację bytu?
REKLAMA

PVR czyli Personal Video Recorder nie jest nowością. Na świecie nagrywanie programów na dysk jest obecne od lat, w Polsce operatorzy zdecydowali się promować to rozwiązanie dopiero po 2006 roku. Podobnie z VOD (Video on Demand), które na świecie zastąpiło PPV (Pay Per View), a w Polsce zaczęło raczkować w 2006 roku. Dziś nie ma większych problemów by nabyć dekoder lub telewizor z funkcją nagrywania. Nie ma też problemu by zdobyć większość treści wideo mniej lub bardziej legalnie. Mimo wszystko pogłoski o śmierci linearnej telewizji są mocno przesadzone.

REKLAMA
happy young family wathching flat tv at modern home indoor

Telewizja nadawana w sposób tradycyjny ma się świetnie, zwłaszcza w Polsce. Świadczy o tym walka o miejsca na multipleksie czy debiut kolejnych stacji w ofercie operatorów kablowych i satelitarnych. Polsat otwiera nowy kanał tematyczny, na pewno nie ostatni. Oglądalność pojedynczych kanałów nie jest duża, ale sumując ją mamy miliony widzów codziennie przed telewizorami, w tym dziesiątki tysięcy na kanałach tematycznych.

Tylko jak spojrzymy na ramówkę większości stacji to mamy powtórkę za powtórką. Duże telewizje bronią się różnorodnością treści, transmisjami na żywo, publicystyką i informacjami, ale kanały tematyczne oferują to, co w każdej chwili można sobie uruchomić w sieci. Nie potrzeba czekać z pilotem w ręku, wystarczy klik i oglądamy.

Czytam zapowiedź startu stacji Polsat Romans. Dowiaduje się, że na antenie można będzie zobaczyć poprzednie odcinki takich seriali jak Szpilki na Giewoncie, Hotel 52 czy Tylko Miłość. Świetnie, w końcu to treści dostępne na głównej antenie Polsatu, na kanale Polsat 2, na TV 4, TV 6, a Polsat ma jeszcze w swoim portfolio kilka innych kanałow. Przede wszystkim ma jednak serwis VOD ipla z bezpośrednim dostępem do tych seriali.

Wiele sposobów na jedną telewizję - dziś każdy może wybrać, jak chce oglądać tv

Skoro powstaje nowa stacja to prawdopodobnie twórcy widzą w tym biznes. A to pokazuje jak rożne jest dziś podejście do technologii czy do samej telewizji. Mamy zupełnie inny odbiór rozwiązań technologicznych przez różne grupy osób.

Gdy jedni pozbywają się telewizorów i pochłaniają jeden odcinek serialu za drugim na Ipli czy nawet na nielegalnych streamach z iitv.info, inni zasiadają przed telewizorem w oczekiwaniu na to, co przyniesie ramówka. Gdy jedni na smartfonie programują nagrania na swój dekoder, inni z zegarkiem w ręku czekają na kolejny odcinek swojego serialu.

Patrząc na technologiczne możliwości takie stacje jak Polsat Romans nie mają racji bytu. Spoglądając jednak na przyzwyczajenia i zachowania konsumentów, telewizje tematyczne jeszcze przez długi czas będą królowały w wielu gospodarstwach domowych. Telewizja linearna jest daleka od śmierci.

REKLAMA

Pytanie jednak czy nie lepiej edukować i promować wygodniejsze rozwiązania?

Zdjęcie happy young family wathching flat tv at modern home indoor pochodzi z serwisu Shutterstock. 

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA