REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

E-papierowy ekran zasilany przez smartfon z NFC, czyli futurystyczna wizja nowoczesnej gazety

W moim smartfonie jest moduł NFC, ale przyznam, że użyłem go raz, sprawdzając czy działa. Możliwe jednak, że w połączeniu z jednym konkretnym gadżetem znalazłbym dla niego zastosowanie. Co wy na to, żeby telefon wysyłał na e-papierowy ekran, obraz i ciut energii, aby na takim zewnętrznym wyświetlaczy móc zmienić sobie kilka stron treści? A to wszystko za jednym dotknięciem.

22.08.2013
8:58
E-papierowy ekran zasilany przez smartfon z NFC, czyli futurystyczna wizja nowoczesnej gazety
REKLAMA

Technologia NFC (Near Field Communication, komunikacja bliskiego zasięgu) to standard radiowej łączności bezprzewodowej. Pozwala na wymianę danych między dwoma urządzeniami w odległości do 20 centymetrów. W przypadku telefonów już dziś pozwala na parowanie urządzenia mobilnego z zestawem głośników Bluetooth i przesłanie linku do strony internetowej z jednego telefonu na drugi (naturalnie jeśli są ze sobą kompatybilne i oba posiadają chip NFC). Ale to nie wszystko.

REKLAMA
eink-nfc-chip

NFC i transfer… prądu?

Okazuje się, że NFC to nie tylko przesył danych, ale także w małym stopniu… energii elektrycznej. Naukowcy współpracujący z Intel Labs znaleźli zastosowanie dla transferu prądu tym kanałem i połączyli tag NFC z małym wyświetlaczem typu e-Ink. Przyłożenie takiego gadżetu do telefonu ma skutkować przesłaniem na urządzenie treści na e-papierowy ekran. Może to być , np. fragment tekstu. Oprócz tego transferowana jest niewielka ilość prądu, która jest potrzebna na wyświetlenie przesłanego obrazu i ewentualną późniejszą zmianę strony.

Takie akcesorium zostało opracowane i stworzone. Nazwane zostało NFC-WISP E-ink Display Tag i obecnie znajduje się w fazie prototypu. Ten e-papierowy ekran ma przekątną 2,7 cala, pół megabajta pamięci RAM do przechowywania treści oraz baterię o pojemności 1 mAh, czyli tak na oko 2000 razy mniej, niż ta obecna w nowoczesnych smartfonach. Ale i tak mimo takich śmiesznych wręcz parametrów urządzenie będzie w stanie po jednym przyłożeniu do telefonu z NFC zapisać w pamięci do 20 obrazów, a następnie pozwoli na ich wyświetlenie i kilkukrotną zmianę.

Co ciekawe, taki ekran może po jednorazowym przesłaniu obrazu wyświetlać treść w nieskończoność. Zawdzięcza to sposobowi działania technologii, w jakiej wykonany jest e-papier. Sprawia to, że ten typ ekranu pobiera prąd wyłącznie w momencie zmiany strony na inną. Dzięki temu jednorazowe dotknięcie telefonem z NFC pozwala na wyświetlenie obrazu, a następnie kilkurazową zmianę obrazu na inny. I chociaż w prototypie zastosowano ekran 2,7 cala, w teorii może to on mieć nawet dziesięciocalową przekątną.

Nowoczesna gazeta?

Na kolejne informacje w sprawie tego projektu trzeba czekać do września. I trzymam mocno kciuki za jego rozwój. Jeśli osoby odpowiedzialne za ten projekt go rozwiną, to naprawdę widzę dla tego gadżetu zastosowanie. Przy odpowiedniej wielkości takiego wyświetlacza byłby on idealnym materiałem na nowoczesną gazetę! Mogłaby ona w formie i treści przypominać klasyczne wydania papierowe.

REKLAMA

Taki cienki i lekki ekran nie potrzebuje modemu 3G, złącz ładowania - ilość elementów konstrukcyjnych jest minimalna. Wystarczy przyłożyć do niego telefon i można już na nim czytać wiadomości przy porannej kawie. Ja wiem, że to może być niewykonalne, a pewnym ograniczeń nie da się przeskoczyć. Ale dajcie mi pomarzyć, co? Bo dołożyć do tego technologię elastycznego ekran i kolorowy epapier…

A to naprawdę byłby hit!

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA