REKLAMA

Nawet 2,5 GB darmowego Internetu co miesiąc w Play! Czy to początek kolejnej rewolucji?

Dwa dni temu Plus poinformował o uruchomieniu usługi pozwalającej korzystać klientom z darmowego Internetu. Dzisiaj Play zapowiedział swoją ofertę z darmowym Internetem.

09.08.2013 20.22
internet mobilny
REKLAMA
REKLAMA

Rozmowy bez limitu już są. Pora na Internet?

Można powiedzieć, że niedawno byliśmy świadkami sporej rewolucji na polskim rynku telekomunikacyjnym. Mam tu na myśli wysyp ofert "no limits", w których możemy rozmawiać bez ograniczeń nie tylko w ramach jednego operatora. Jeszcze kilka lat temu oferty były poza zasięgiem nie tylko abonamentów, ale nawet marzeń Polaków.

Teraz oferta “rozmawiaj bez limitów” w ramach postpaid nie jest niczym dziwnym, a nawet pojawiły się pierwsze próby wdrożenia tych promocji do prepaida.

Kurz po poprzedniej rewolucji jeszcze nie opadł, a już rozpoczęła się kolejna. Tym razem operatorzy próbują nas kusić darmowym Internetem.

Darmowy Internet już jest

Co prawda w Polsce mamy darmowy Internet mobilny dzięki operatorowi Aero 2. Oferta ta jest ograniczona czasowo do 2016 roku, aż operator wywiąże się z zobowiązania polegającego na zbudowaniu odpowiedniej infrastruktury szerokopasmowego bezprzewodowego dostępu do Internetu w Polsce. Zatem z Aero 2 możemy korzystać, ale nie powinniśmy się do niego szczególnie przyzwyczajać.

Może się jednak okazać, że do momentu, w którym Aero 2 przestanie świadczyć usługi bezpłatnego dostępu do Sieci pojawią się sensowne alternatywy. Operatorzy zaczęli dostrzegać popyt na Internet i kombinują tak, żeby dać nam go za darmo, a przy tym jeszcze zarobić.

aplikacja-surfplus (3)
aplikacja-surfplus (2)

Pierwszy był Plus, który wprowadził limitowany, darmowy dostęp do Internetu w zamian za oglądanie reklam. Promocja ta pozwala nam na przesłanie maksymalnie 50 MB danych w ciągu jednego dnia. Dodatkowo co określoną ilość jednostek musimy obejrzeć reklamę. Oferta ta bazuje na pomyśle i modelu biznesowym operatora Freem. Więcej na temat oferty Plusa pisał Piotr, więc zainteresowane osoby odsyłam do odpowiedniego artykułu.

Dzisiaj Play zapowiedział swoją nową ofertę. Od poniedziałku fioletowy operator będzie za darmo rozdawał dostęp do Internetu. W zależności od wybranego abonamentu otrzymamy od 1 GB do 2,5 GB transferu miesięcznie. Jest jednak mały haczyk. Darmowy Internet dostajemy na okres pierwszych 12 miesięcy. Po tym czasie usługa będzie kosztowała nas 20 zł/mies.

play darmowy internet

Mimo wszystko oferta Play jest ciekawa i wpisuje się w widoczny trend. Wcześniej fioletowy operator zapewniał darmowy dostęp do Facebooka oraz wybranych serwisów internetowych. W ofercie Red Bull Mobile, z której korzystam, operator udostępnił darmowy dostęp do YouTube’a. Przyznam, że to bardzo przydatna opcja i korzystam z niej często w celu zabicia nudy, gdy jestem w podróży. Dodatkowo do każdego doładowania za 30 zł dostaję 1 GB, a przy zasileniu konta kwotą 50 zł 2 GB internetu za darmo.

Małymi kroczkami do celu

Ktoś może powiedzieć, że taki darmowy Internet to kicha. I ma po części rację. Limitowany dostęp do Sieci, przerywany reklamami może irytować. Darmowy dostęp do Facebooka czy YouTube’a to nadal nie to. Bezpłatny dostęp do Sieci na okres jednego roku, jest miłym gestem, ale po tym czasie i tak musimy płacić, więc można powiedzieć że jest to zwykły rabat na abonament. Pozostaje też pytanie o ceny telefonów w nowej promocji Play.

Pamiętajmy jednak, że w podobny sposób raczkowały “darmowe rozmowy”. Początkowo były drogie i wliczone w abonament. Z czasem otrzymaliśmy możliwość dzwonienia bez opłat w ramach jednego operatora. W końcu pojawiły się przystępne opłaty zryczałtowane.

Takimi samymi małymi kroczkami zmierzamy do darmowego dostępu do Internetu. Nie wiem jak będzie usługa ta wyglądała finalnie. Nie wiem jak będzie wyglądała za rok. Ale czuję, że operatorzy mogą się wykazać i zaoferować nam np. darmowe pakiety internetowe z określonymi limitami. Po ich przekroczeniu telekomy mogą serwować reklamy i obciąć łącze (jednak nie tak drastycznie jak robią to teraz) lub zmusić nas do dokupienia kolejnych GB.

REKLAMA

Obecnie wprowadzane zmiany naprawdę dobrze rokują.

Zdjęcie Modern wireless technology and social media illustration pochodzi z serwisu Shutterstock.  

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA