REKLAMA

Apple wystraszył się Google Chromecast

Chromecast nie jest bezpośrednią konkurencją dla Apple TV. Wygląda jednak na to, że firma z Cupertino wystraszyła się taniego urządzenia od Google'a. Działania Apple w Stanach Zjednoczonych wyraźnie sugerują, że firma nie zamierza wyłącznie obserwować ruchy swojego rywala.

07.08.2013 10.07
Apple wystraszył się Google Chromecast
REKLAMA

Apple TV wkrótce zmieni się na lepsze. Wiemy to ze względu na wypuszczoną w poniedziałek wersję beta systemu operacyjnego iOS właśnie dla tego urządzenia. Po aktualizacji będzie można kupować muzykę bezpośrednio z urządzenia. Apple TV będziemy mogli też łatwiej skonfigurować przy użyciu iPhone'a, bądź iPada z włączonym bluetooth (obejmuje urządzenia nowsze niż iPhone 4 i iPad 2). W Stanach, Apple TV zyskał niedawno dostęp do HBO GO, a wkrótce aktualizacji doczeka się Netflix. Na set-top-boxie od Apple'a wspierane będą najnowsze funkcje serwisu, między innymi konta rodzinne.

REKLAMA
apple-tv

Te drobne udogodnienia sprawia, że Apple TV staje się coraz dojrzalszym urządzeniem z coraz większymi możliwościami. Jednocześnie wciąż nie doczekał się on własnego App Store. I najważniejsze - technologiczny świat wyczekuje nie kolejnego set-top-boxa, a telewizora od Apple.

Na razie jednak Tim Cook jest nowym urządzeniem od Google'a równie zaskoczony, co my. Chromecast kosztuje zaledwie 35 dolarów i umożliwia strumieniowanie stron internetowych oraz wybranych materiałów wideo na ekranie telewizora. Dodatkowo przycisk "cast" ma pojawić się w nowych usługach - na starcie w Netflixie, choć także inne serwisy VOD zapowiedziały, że rozważają wprowadzenie go do swoich aplikacji.

Chromecast raczej nie zaszkodzi ani Apple TV, ani Smart TV. Warto jednak zachęcić niezdecydowanych do zakupu set-top-boxa od Apple. Dla tych, dla których ważna jest cena, Apple przygotował obniżkę ceny wersji odnowionej (refrubrished). Ta kosztuje teraz 75 dolarów, czyli 10 dolarów mniej niż wcześniej i aż 24 dolary mniej niż normalna wersja. Co prawda to wciąż ponad dwa razy tyle co Chromecast, ale już nie blisko trzy razy tyle jak było dotychczas. Ponadto w sieci BestBuy przygotowano promocję na Macbooki Pro z wyświetlaczami Retina. Nie dość, że komputery można kupić taniej, to jeszcze gratis dodawane są do nich właśnie Apple TV.

apple tv

To skromne działania wyłącznie na rynku amerykańskim, ale w końcu to właśnie tam na razie dostępny jest Chromecast. Czy Apple boi się taniego urządzenia od Google? Myślę, że nie w szczególnie mocny sposób, ponieważ Apple TV jest tylko i wyłącznie dodatkiem do portfolio innych produktów. Choć sprzęt z powodzeniem może funkcjonować samodzielnie, w przeciwieństwie do Chromecastu, to jednak należy je traktować w kategorii akcesoriów do komputerów Mac i urządzeń z iOS. Tymi małymi promocjami Apple przypomina o sobie i stara się o dobrą sprzedaż tych urządzeń. Co więcej taka wyprzedaż może być zwiastunem nowej generacji Apple TV już na jesieni.

REKLAMA

Chromecast zaskoczył rynek. I choć jego użyteczność nie jest niezwykła, to jednak rynek będzie starał się zareagować na to rozwiązanie.

W przypadkowe promocje i obniżki cen u Apple nie wierzę.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA