REKLAMA

Windows 8.1 wycieknie do Sieci w sierpniu

Microsoft oficjalnie potwierdził swój harmonogram prac nad aktualizacją Windows do wersji 8.1. Szlifowanie systemu potrwa do końca bieżącego miesiąca. Kiedy będziemy mogli go zainstalować? To zależy, czy bierzemy pod uwagę nieoficjalne kanały dystrybucji…

09.07.2013 12.38
Windows 8.1 wycieknie do Sieci w sierpniu
REKLAMA

Windows 8.1 to dość zdumiewający krok ze strony Microsoftu. Przynajmniej patrząc na historię tej firmy. Biorąc pod uwagę ilość zmian, jakie zostały wprowadzone, i które opisywałem tutaj, to właściwie zupełnie nowy system. Różnic między Windows 8 a Windows 8.1 jest tyle samo lub nawet więcej, niż między Windows Vista a Windows 7.

REKLAMA

Pomimo tego, aktualizacja do nowszego systemu będzie dla posiadaczy Windows 8 darmowa. To bardzo nietypowe zagranie dla Microsoftu. Gigant jak dotąd chętnie sięgał do naszych kieszeni po każdą nową wersję swojego oprogramowania. Tym razem proponuje nam coś za darmo. To logiczne, ale nietypowe dla firmy Ballmera.

Czemu logiczne? To pytanie, wydaje mi się retoryczne. Windows 8 okazał się zbyt wielką rewolucją dla użytkowników. Nowy interfejs użytkownika nie okazał się wygodniejszy w komputerach bez ekranu dotykowego, a wymagał nauki obsługi tych komputerów praktycznie od nowa. A skoro nie oferował korzyści, to jego nauka okazywała się stratą czasu. Docenić go mogły głównie osoby kupujące nowe sprzęty z ekranami dotykowymi. Oznacza to więc, że przytłaczająca reszta użytkowników oceniła go negatywnie.

Windows 8.1 jest więc próbą odkupienia.

Dokładnie taką samą, jak Windows 7. Z tym że tym razem Microsoft już nie jest dominującym graczem na rynku. I to najprawdopodobniej dlatego za aktualizację do wersji 8.1 nie zapłacimy ani złotówki.

Wersja rozwojowa systemu jest już dostępna do testów. Nie jest to jednak końcowy produkt. Kiedy się pojawi na rynku? Microsoft potwierdził dziś jedno: końcowa wersja systemu zostanie przekazana partnerom OEM pod koniec sierpnia. Dzięki temu będą oni mieli czas na preinstalowanie systemu w swoich urządzeniach. A co z nami, posiadaczami Windows 8?

Oficjalnie, nie wiemy nic. Nieoficjalnie możemy nieco wywnioskować z dotychczasowych harmonogramów Microsoftu. Jeżeli przyjmiemy poprzednie wydania Windows za pewnik, możemy przyjąć, że, jak zawsze, system pojawi się w ogólnym obiegu w dwa miesiące po przekazaniu go partnerom OEM. Czyli pod koniec października, co na dodatek zbiega się z rocznicą wydania na rynek Windows 8.

Entuzjaści będą mogli jednak pobrać go wcześniej. Niestety, nieoficjalnie, i bardzo możliwe, że w myśl umowy licencyjnej, również nielegalnie. Jak dotąd każda wersja Windows, wliczając w to wewnętrzne, rozwojowe kompilacje, błyskawicznie wyciekała do Internetu do sieci torrent. Jestem przekonany, że wersja RTM systemu również tam natychmiastowo trafi. Pytanie, czy przyjmie ona klucz licencyjny do Windows 8, który już posiadamy, pozostaje otwarte.

REKLAMA

Jedno jest pewne: biorąc pod uwagę wrażenia z testowania wersji beta, nie mogę się doczekać aż Windows 8.1 RTM zagości na moim podstawowym komputerze do pracy i zabawy. Zachęcam do przejrzenia naszej recenzji tej wersji. Zmian jest masa i praktycznie wszystkie są na plus.

Maciek Gajewski jest dziennikarzem, współprowadzi dział aktualności na Chip.pl, gdzie również prowadzi swojego autorskiego bloga.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA