REKLAMA

Samsung zbroi się na wypadek wejścia Apple na rynek telewizorów

Samsung za 30 milionów dolarów przejął Boxee – multiplatformowe rozwiązanie typu Media Center z elementami społecznościowymi. Wygląda to na bardzo poważny krok ku lepszemu Smart TV. Czyżby Samsung obawiał się Apple?

04.07.2013 10.24
Boxee Samsung
REKLAMA

Pierwsze testowe wersje Boxee zostały publicznie udostępnione w 2008 roku. Od tego czasu prosta aplikacja odtwarzająca pliki multimedialne przeistoczyła się w swoisty system rozrywki, między inymi z dostępem do usług VOD. Boxee to nie tylko aplikacja to także set-top-box produkowany wspólnie z D-Linkiem. Jednym z ciekawych elementów Boxeee była usługa Cloud DVR, czyli przestrzeń w chmurze na nagrania z kanałów telewizyjnych.

REKLAMA

Teraz 42 osoby zajmujące się projektem będą pracować dla Samsunga. Oznacza to jednocześnie koniec wsparcia dla obecnych rozwiązań. Użytkownicy Boxee zostają więc na lodzie. Już 10 lipca zostanie wyłączony Cloud DVR. To w sumie bardzo krótki okres, a mówimy tutaj o usłudze dla osób które kupiły dedykowany sprzęt.

Pal licho Boxee, tu chodzi o Smart TV

Sam Boxee raczej wielkiej kariery nie zrobił, to dobry produkt, ale przeznaczony dla świadomych odbiorców. Dziś komputery typu Home Theater PC odchodzą do lamusa, a dodatkowe urządzenie pod telewizorem w postaci set-top-boxa też nie wydaje się być przyszłościowe. Kierunek jest jeden rozwiązania zintegrowane z telewizorem pod szyldem Smart TV.

Obecnie Smart TV jest jakie jest. To ciekawe rozwiązanie, poszerzające możliwości telewizora, ale w porównaniu do smartfonów, czy tabletów funkcjonalność jest ograniczona, chociażby poprzez sterowanie. Oczywiście błędem, a wręcz głupotą jest wymaganie, by Smart TV był tym samym, co smartfon. Jednak jednocześnie fajnie gdyby inteligencja telewizorów nie ograniczała się do serwisów VOD. Obecnie większość aplikacji czy mini gier w telewizorach jest robiona na siłę co pokazuje, że przed telewizorami jeszcze długa droga ewolucji.

Boxee nie jest lekarstwem na te bolączki, wydaje się być jednak ciekawym elementem uzupełniającym Smart TV Samsunga. A trzeba pamiętać o tym, że dziś to właśnie Samsung posiada najlepiej rozwiniętą platformę zarówno jeśli chodzi o możliwości kontroli telewizora na wiele sposobów (pilot z touchpadem, gesty, komendy głosowe, mysz i klawiatura), jak i o samą idee platformy, dzielonej na poszczególne Huby. Doświadczenie ekipy Boxee powinno wpłynąć na udoskonalenie obecnych elementów, jak i pojawienie się nowych.

Wyścig zbrojeń trwa

Boxee konkurowało z Apple TV i Roku w segmencie tanich set-top-boxów. Teraz ekipa Boxee powinna pomóc Samsungowi w rywalizacji o telewizory. Plotki o telewizorze od Apple’a wciąż są żywe. W ostatnich dniach mówiło się o finalizacji umów pomiędzy firmą z Cupertino a Time Warner jeśli chodzi o streaming kanałów telewizyjnych. Istnieje pewne przeświadczenie, że Apple wejdzie na rynek telewizyjny i go odmieni tak, jak stało się to na rynku mobilnym. A Samsung - obecny król telewizorów - mógłby stać się w tym segmencie Nokią, która nie dopasowała się do zmian. By temu zapobiec Samsung się zbroi i jak na razie w segmencie TV jest przynajmniej o dwa kroki przed Apple - sprzedaje miliony telewizorów, które mają już platformę Smart TV.

apple tv

Jeśli nie Apple, to Samsung ma innych konkurentów na rynku RTV. W styczniu przyszłego roku powinniśmy zobaczyć telewizory LG, działające w oparciu o system WebOS. Rozwijana jest też platforma Opery, obecna między innymi w telewizorach Sony. Według medialnych doniesień ambitne plany co do telewizji ma też Intel. Wszyscy wierzą, że telewizory w ciągu najbliższych lat przeżyją swoisty renesans i będzie to lukratywny biznes.

Samsung to już nie tylko urządzenia

Zakup Boxee to jeszcze jeden ważny sygnał dla całego technologicznego świata. Samsung to już nie jest tylko sprzęt. To widać w telewizorach, czy w nakładkach na system Android, jednak nie wydaje się być dla wszystkich oczywiste. W końcu większość urządzeń działa w oparciu o systemy innych firm, czyli Google i Microsoftu. Jednak sam Samsung coraz bardziej ingeruje w te rozwiązania tak, by zaoferować swoim klientom dodatkowe korzyści.

REKLAMA

Samsung w trochę inny sposób niż Apple, ale jednak podąża w kierunku integracji urządzeń i systemu. To ma być spójna całość, a klienci mają wybierać produkty Samsunga ze względu na unikalne dodatki i funkcje.

Rozwiązania od przejętego zespołu Boxee tym właśnie mają być.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA