REKLAMA

Nowe mapy Google w końcu dostępne na iPada

Wreszcie! Mapy od Google zostały zaktualizowane do uniwersalnej wersji dla systemu iOS. A to oznacza, że na iPadzie wreszcie mamy wybór co do darmowej nawigacji online pomiędzy systemowymi mapami Apple’a a rozwiązaniem Google’a.  Czy warto było czekać na ten debiut od zeszłej jesieni?

17.07.2013 09.17
Nowe mapy Google w końcu dostępne na iPada
REKLAMA

Rozwód Apple’a z Googlem był dla użytkowników bolesny. To jednak trwało chwile, dziś widać same plusy wynikające z tej decyzji. Użytkownicy dostali wybór, możemy cieszyć się bardzo dobrą aplikacją YouTube dla iOS, a teraz także nowymi mapami zarówno na iPhonie jak i iPadzie. Jednocześnie Apple stara się udoskonalić swoją mapową aplikacje. Jedyne czego można by chcieć teraz to możliwości wyboru domyślnej aplikacji tak, by na stałe zastąpić Safari, Chromem czy Maila, Gmailem.

REKLAMA

Odświeżone mapy Google zostały zapowiedziane podczas majowego Google I/O. Już wtedy wiedzieliśmy, że pojawią się one także na iPadzie, nie wiedzieliśmy jednak kiedy to nastąpi. Stało się to teraz, bez żadnej dodatkowej zapowiedzi. Wreszcie użytkownicy iPadów mogą cieszyć się wygodnymi i ładnymi mapami Google’a, a także nawigacją.

Sam interfejs aplikacji jest podobny jak w wersji na iPhone’a czy Google Now. Mnie osobiście bardzo się on podoba, choć wiem, że Google w każdej chwili może go zmienić na coś innego tak, jak to bywa w przypadku innych rozwiązań firmy. Mapy teraz także wyglądają lepiej. Zupełnie tak, jak w wersji przeglądarkowej, która od dzisiaj jest dostępna dla wszystkich użytkowników. Dużym atutem jest łatwy dostęp do dodatkowych informacji o miejscach – klikamy na centrum handlowe, park, restauracje i natychmiast otrzymujemy dane teleadresowe czy opinie innych użytkowników. W ten sam sposób zyskujemy dostęp do Street View.

Mamy też dostęp do nawigacji online. Która oczywiście prawidłowo będzie działać jedynie na iPadach z modemami sieci komórkowej, które posiadają też wsparcie dla GPS. Na pozostałych iPadach wyznaczymy trasę, samą nawigacje też możemy uruchomić ale nie zadziała prawidłowo. Wszystko schludnie, przejrzyście i tak jak jesteśmy do tego przyzwyczajeni czy to z interfejsu webowego na komputerach czy wersji na iPhone’a.

Google Maps iPad
REKLAMA

W Google Maps dla iOS nie zabrakło oznaczenia ścieżek rowerowych, informacji o natężeniu ruchu itd. Dla mnie trochę brakuje zaawansowanego udostępniania pozycji i tras. Chciałbym w wygodniejszy sposób przerzucać te informacje między swoimi urządzeniami oraz wysyłać do znajomych. To jednak drobny szczegół.

Mapy Google w uniwersalnej wersji na iOS są takie jak być powinny. Przede wszystkim wreszcie w ogóle są. Użytkownicy mają wybór  i wygodny dostęp do najpopularniejszych map na świecie. Warto mieć je zainstalowane na swoim urządzeniu, nawet gdy na co dzień korzystamy z systemowych map, ponieważ są ich dobrym uzupełnieniem, a często je po prostu zastępują.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA