1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Technologie

Zapytałem Interię o to, co oznacza "efektywna kontrola" nad Chomikuj.pl

chomikuj

Głośnym echem odbił się wczorajszy tekst "Dziennik Gazeta Prawna" nt. zacieśniania współpracy pomiędzy portalem Interia.pl a serwisem Chomikuj.pl. Jego autor Michał Fura napisał w tytule co następuje: "Portal oskarżony o piractwo w rękach Interii". To sugerowałoby, że pomiędzy oboma podmiotami doszło do jakieś transakcji, na mocy której Interia stałaby się właścicielem Chomikuj. Tak jednak nie jest. Chodzi bowiem o "efektywną kontrolę" nad Chomikuj, co - jak tłumaczy mi Andrzej Ryk z Interii - nie ma nic wspólnego z przejęciem kontroli właścicielskiej.

O co chodzi? O kasę oczywiście. A konkretnie o kasę z reklam, która - w mniemaniu większości zarządców największych portali internetowych w Polsce - zależy w głównej mierze od cyklicznie publikowanych wyników Megapanelu. Standardem od wielu miesięcy jest współpraca w zakresie sprzedaży reklam pomiędzy gigantami polskiego internetu, czyli głównie portali, oraz różnymi innymi serwisami, dzięki której do wyników grup medialnych zaliczany był wynik włącznie z obsługiwanymi serwisami. Formalnie załatwiane było to tak, że to grupa medialna była "właścicielem" lub "dzierżawcą" adresu zarejestrowanego w Krajowym Rejestrze Domen.

Metodologia Megapanelu ma się jednak wkrótce zmienić. O tym, czy wyniki zewnętrznego serwisu będą mogły być zliczane do wyników grupy medialnej ma świadczyć nowy rejestr, co miało wyeliminować poprzedni proceder. Jak to jednak w Polsce bywa, na wszystko znajdzie się obejście. Stąd zamieszanie wokół współpracy pomiędzy Interią a Chomikuj.

Zanim o samej "nowej" współpracy warto spojrzeć na wyniki ostatniego Megapanelu. Interia ma w nim 6,85 mln RU (real users), a Chomikuj 6,71 mln RU. Jest więc o co walczyć. Bez statystyk Chomikuj, Interia nie byłaby już w topie polskich grup medialnych pod względem ruchu. To mogłoby negatywnie wpłynąć na potencjał reklamowy Interii należącej do Bauera.

Zacieśniona współpraca pomiędzy Interią a Chomikuj polega na "efektywnej kontroli". Zapytałem dyrektora marketingu i PR w Interii, Andrzeja Ryka co to oznacza.

Oto jaką odpowiedź dostałam na moje cztery pytania: Co to znaczy, że Interia sprawuje efektywną kontrolę nad Chomikuj.pl? Kiedy nastąpiły zmiany właścicielskie? Jak aktualnie wygląda struktura właścicielska Chomikuj.pl? Czy można mówić o przejęciu Chomkuj.pl przez Interię? Jeśli tak, to jaka była wartość tej transakcji?

Grupa INTERIA.PL sprawuje efektywną kontrolę nas serwisem Chomikuj.pl co oznacza, że ma prawo powoływania członków zarządu w spółce FS File Solutions Ltd, która jest właścicielem serwisu. W żadnym wypadku nie można mówić więc o zmianach właścicielskich, a więc o przejęciu/częściowym przejęciu  Chomikuj.pl przez INTERIA.PL oraz o przepływach finansowych, które byłyby tego następstwem. Współpraca biznesowa INTERIA.PL i Chomikuj.pl polega na usługach brokerskich świadczonych przez portal dla Chomikuj.pl (sprzedaż powierzchni reklamowej), wymianie know-how oraz doświadczeń działów R&D obu firm. Firmy kooperują także w zakresie cloud computingu.

Na moją próbę doprecyzowania: Na jakiej podstawie - skoro Interia nie jest współwłaścicielem Chomikuj, firma, którą Pan reprezentuje, ma prawo powoływania członków zarządu?, odpowiedź przyszła następująca:

Takie są obowiązujące przepisy prawa dot. efektywnej kontroli.

Nie jestem prawnikiem, ale wygląda mi to po prostu na wykorzystanie kruczka prawnego, aby dostosować się do sytuacji, w której Chomikuj dalej będzie zaliczane na poczet wyników Grupy Interia. Najprawdopodobniej de facto nie zmieniło się nic i charakter tej współpracy jest taki sam jak wcześniej.

Spróbowałem dopytać ie RU (real users) straciłaby Grupa Interia, gdyby statystyki Chomikuj.pl nie były uwzględniane w badaniach Megapanelu.

Jak Pan dobrze wiem badanie megapanel nie daje możliwości zrobienia precyzyjnie takiej analizy, nie będę strzelał

Spróbowałem więc uderzyć w nieco inny ton: Jak pan ocenia etyczny aspekt funkcjonalności Chomikuj.pl? Czy i jak Interia zamierza bronić Chomikuj.pl przed oskarżeniami wydawców, którzy oskarżają Chomikuj o piractwo?

Serwis Chomikuj.pl promuje szereg inicjatyw, które mają na celu ochronę praw autorskich materiałów zamieszczanych  w serwisie. Służy temu m.in. Platforma Wydawców Chomikuj.pl, która ułatwia kontrolę nad publikowanymi treściami. Ważną rolę w zakresie ochrony praw autorskich w serwisie pełni rozbudowany ale jasno napisany regulamin tłumaczący istotę praw autorskich. Warto podkreślić, że serwis posiada specjalny formularz do szybkiego  zgłaszania zastrzeżeń związanych z umieszczonymi  materiałami, dzięki któremu pracownicy Chomikuj.pl w ciągu kilku godzin mogą zablokować treści opublikowane niezgodnie z regulaminem .
Jak Pan dobrze wie na rynku, w związku z rozwojem internetu, mamy dużo platform i serwisów oferujących streaming video lub audio (wcześniej wrzucony tam przez użytkowników) – z tymi podmiotami współpracuje znakomita większość polskich portali (reklamowo, promocyjnie itd.). Na temat każdego z tych serwisów można mieć różne opinie….powód jest prosty, to przepisy prawa nie regulują precyzyjnie wszystkich aspektów i o taką debatę będziemy się upominać.

Czy mógłby pan podać przykłady współpracy innych wielkich platform medialnych w Polsce z serwisami podobnymi do Chomikuj?

Nadzieję pokładam w Pana dziennikarskiej dociekliwości (polecam serdecznie odwiedziny np. serwisów streamingowych… )

Uhm.