REKLAMA

Samsung Polska z 2 milionami kary. Czy zasłużenie?

UOKiK ma za zadanie wiernie stać na straży interesów klientów i konkurencji. Ostatnio zaimponował szybką reakcją na praktyki nc+. Dziś przyznano ponad dwumilionową karę polskiemu oddziałowi Samsunga.

13.05.2013 17.14
Samsung Polska z 2 milionami kary. Czy zasłużenie?
REKLAMA

Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów na Samsung Electronics Polska Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta nałożył sankcje finansową w wysokości 2 milionów i 288 tysięcy złotych. Kara ta jest efektem postępowania po zawiadomieniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Dotyczyło to kampanii reklamowej nawiązującej do procesu cyfryzacji.

REKLAMA
Samsung_EH5020_2

Faktycznie Samsung agresywnie promował i nadal promuje swoje telewizory w związku z wyłączeniami sygnału analogowego. Podobnie jak inni producenci telewizorów, dekoderów oraz operatorzy płatnych usług telewizyjnych liczy na zwiększenie zainteresowania swoimi produktami. Najwięcej kontrowersji wśród działań Samsunga jest wykorzystanie aktorki grającej babcię Lodzię w spotach informacyjnych przygotowanych przez Ministerstwo.

W trakcie naszej rozmowy z Olafem Krynickim, rzecznikiem prasowym Samsung Electronic w Polsce otrzymaliśmy oświadczenie firmy do zaistniałej sytuacji:

Samsung otrzymał dość wysoką karę w porównaniu nawet do wspomnianej wcześniej sprawy nc+. Jednak osobiście uważam, że to Ministerstwo jest winne obecnej sytuacji nie tylko Samsunga, ale też działań innych producentów, np. Cyfrowego Polsatu. Wprowadzanie w błąd lub ścisłe naśladownictwo nie jest czymś etycznie dobrym, ale to państwo nie gwarantuje w tej chwili dostatecznego poziomu edukacji społeczeństwa na tematy cyfryzacji. Same spoty z babcią Lodzią raczej nie były zbyt często publikowane, a obecna kampania mimo, że jest lepsza niż na początku, to wciąż pozostawia wiele do życzenia. To Ministerstwo nie jest obecne w sklepach, gdzie świetnie sobie radzą producenci promując swój sprzęt.

Samsung_EH5020_13

Niestety osobiście uważam, że Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w pewien sposób robi na złość Samsungowi, bo ktoś robi więcej niż oni sami w kontekście cyfryzacji. Choć oczywiście dostrzegam też w działaniach Samsunga pewną chęć wykorzystania swojej rynkowej pozycji.

REKLAMA

Kilka dni temu UOKiK nałożył też kary na przedsiębiorstwa TelePolska i Telekomunikacja Novum, kary na obie firmy łącznie wyniosły 2 miliony złotych. A działania na niekorzyść konsumentów tych przedsiębiorstw są zdecydowanie karygodne. Działania Urzędu można określić jako bardzo różnorodne.

Samsung nie jest bez winy i powinien ponieść konsekwencje, zresztą wycofał się z kampani. Tak wysoka kara wydaje się być nieadekwatna w stosunku do winy. Tak naprawdę to Ministerstwo ma tutaj problem i powinno porządnie zająć się edukowaniem obywateli nie tylko w zakresie cyfryzacji telewizji.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA