REKLAMA

Samsung inwestuje w rywala

O globalnych ambicjach koreańskiego Samsunga nie trzeba pisać, gdyż stały się one faktem. Jednak, jak się okazuje, globalny rynek, na którym firma dominuje pod względem sprzedanej liczby nowych urządzeń to za mało. Tym samym Samsung postanowił zainwestować 48 miliony dolarów w swojego bezpośredniego konkurenta. Tylko po co?

22.05.2013 18.07
Samsung inwestuje w rywala
REKLAMA
REKLAMA

Na wstępie uspokoję wszystkich. Samsung nie zainwestował w Apple. Nie zainwestował również w LG czy Nokię. Lider sprzedaży telefonów komórkowych na świecie postanowił zainwestować kwotę 48 mln dolarów w swojego lokalnego rywala – Pantech. Tym samym Samsung stał się posiadaczem 10% akcji koreańskiego producenta urządzeń mobilnych. Jednocześnie firma stanie się trzecim pod względem liczby posiadanych akcji udziałowcem. Swoje udziały w Pantech posiada już Qualcomm (11,96%) oraz Korea Development Bank (11.81%).

Pantech to w zasadzie nieznana w Europie firma branży mobilnej, jednakże na Półwyspie Koreańskim konkuruje ona swoimi produktami ze swoim nowym udziałowcem – Samsungiem. Tym bardziej ruch Samsunga może dziwić, bo nie ma mowy o przejęciu lokalnego konkurenta, ani nawet aktywnego wpływania na działanie firmy. The Next Web uzyskał wypowiedź przedstawicieli świadczącą o tym, że nowy inwestor przyjmie postawę pasywną i nie będzie brał udziału w bieżącym zarządzaniu firmą. Postawa taka ma zabezpieczać przed posądzeniami o antykonkurencyjne zapędy ze strony Samsunga.

pantech-vega-no-6-smartfon

Obydwie firmy mają już obecnie na swoim koncie współpracę, głównie na polu półprzewodników oraz wyświetlaczy. Na zakup komponentów pochodzących od firm zależnych od Samsunga Pantech wydał w zeszłym roku około 211 mln dolarów, jak informuje TNW, co jest znaczącą sumą. Firma jest też trzecim największym producentem na lokalnym rynku, zaraz za Samsungiem i LG.

REKLAMA

Sytuacja, w której jeden z rywali inwestuje w drugiego zawsze będzie budziła zdziwienie i podejrzenia. Tego i tym razem się nie da uniknąć. Mimo wszystko wydaje się, że Samsung dysponujący zapasem gotówki na inwestycje po pierwsze musi na coś te pieniądze wydać, po drugie inwestując w Pantech będzie trzymał rękę na pulsie w swoim macierzystym kraju. Samsung to globalny koncern, ale nie bez znaczenia jest również rodzimy rynek, na którym wypada mieć wszystko pod kontrolą.

Możliwe, że Samsung faktycznie chce być nie tylko być liderem sprzedaży na świecie, chwalić się bardzo dobrymi, o ile nie rewelacyjnymi wynikami finansowymi, ale także mieć w ręku cały rynek tańszych urządzeń mobilnych. Smartfony Samsunga jednak do takich nie należą, a Pantech oferuje smartfony i phablety działające na Androidzie, jak Vega No 6, charakteryzujący się ekranem o przekątnej niemalże 6 cali i rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli przy zachowaniu atrakcyjnej ceny dla konsumentów. Co nie jest przecież tak oczywiste, bo urządzenia te charakteryzują się dobrą specyfikacją techniczną. Zapewne nigdy do końca nie dowiemy się, o co chodzi w tej inwestycji. Możemy snuć jedynie przypuszczenia na ten temat.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA