1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Sprzęt
  4. Foto

Zbuduj swój własny aparat na bazie Raspberry Pi

Raspberry Pi to miniaturowa platforma komputerowa oparta na procesorze ARM, działająca pod systemem Linux. Jest to marzenie każdego geeka: drukowana płytka o możliwościach małego komputera, z którą można zrobić właściwie wszystko. Na bazie Malinki budowane są komputery All-In-One, przystawki smart TV do telewizorów, czy konsole do gier przypominające kickstarterowy wynalazek o nazwie OUYA.  Od teraz także aparaty.

Raspberry Pi - moduł fotograficzny

Tym razem Raspberry Foundation ma świetną wiadomość dla fotografów. Od teraz możliwy jest zakup modułu fotograficznego, który przekształci ten miniaturowy komputerek w najprawdziwszy aparat fotograficzny.

Raspberry Pi – moduł foto

Udostępniony moduł jest zespolonym zestawem matrycy i obiektywu i bardzo przypomina moduł fotograficzny zastosowany w Nokii N8. Matryca być może nie powala specyfikacją, jej rozdzielczość wynosi 5 megapikseli, czyli umożliwia wykonywanie fotografii w rozdzielczości 2592 x 1944. Co ciekawe, umożliwia także nagrywanie wideo i to o całkiem niezłych parametrach: 1080p w klatkażu 30 kl/s, 720p przy 60 kl/s, a także wideo w rozdzielczości VGA z 90 klatkami na sekundę. Obiektyw nie jest wyposażony w autofocus i domyślnie ostrość ustawiana jest na jak najdalszy plan.

Moduł podłącza się do płytki głównej Raspberry Pi za pomocą małego gniazda ulokowanego na górnej powierzchni drukowanej płytki. Cena modułu wynosi 25 dolarów, zaś cena samego Raspberry to 35 dolarów. Za 60 "zielonych" można mieć całkowicie konfigurowalną kamerkę, w zastosowaniach której ograniczać nas będzie jedynie wyobraźnia.

W sieci już pojawiają się dziesiątki pomysłów wykorzystania tego fotograficznego modułu. Za jego pomocą możliwe jest wykonywanie poklatkowych filmów timelapse. W końcu oprogramowanie aparatu zależy tylko i wyłącznie od programistycznych umiejętności użytkownika (lub umiejętności efektywnego użycie Google), zatem nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stworzyć programik, w którym dowolnie ustawimy interwały czasowe i długości zdjęć potrzebne do timelapse.

Fotograficzny moduł można także wykorzystać w robotyce, przy bardziej skomplikowanych projektach. Może stanowić on „oko” robota, a w jakim celu go wykorzystamy – zależy to już tylko od nas. Kamerka może się też okazać tanim sposobem na monitoring.