REKLAMA

Premiera smartfonów z Tizen OS już wkrótce?

Samsung, chociaż jest liderem segmentu smartfonów z Androidem, nadal dąży do tego, by na rynku pojawiły się urządzenia z systemem Tizen. Obecnie odbywa się w San Francisco konferencja dla deweloperów mających tworzyć aplikacje dla tego mobilnego systemu operacyjnego. Pierwsze smartfony mają pojawić się na rynku już wkrótce, a my wciąż wiemy o Tizenie stosunkowo niewiele.

24.05.2013 18.48
Premiera smartfonów z Tizen OS już wkrótce?
REKLAMA
REKLAMA

Zazwyczaj wraz ze zbliżaniem się kolejnych premier pojawia się wiele nieoficjalnych informacji na temat tego, co się wydarzy. Oczywiście smartfony z Tizenem nie są tak gorącym tematem jak nowy iPhone czy Samsung Galaxy S, niemniej jednak informacje, jakie docierają do odbiorców są bardzo szczątkowe. Czy to jedynie kwestia ukrywania urządzenia przez Samsunga, czy kryje się za tym coś więcej? Prawda zapewne leży po środku, bo zarówno Samsung dawkuje informacje które mogą ujrzeć światło dzienne, jak i świat nie jest zbytnio zainteresowany nowym systemem.

Na rynku mamy już Sailfish OS czy też np. Firefox OS, do tego grona, w dodatku już wkrótce, chce dołączyć Tizen. Podczas konferencji zapowiedziano że w Europie smartfony z Tizen na pokładzie mają pojawić się w salonach Orange już we wrześniu.

Jednakże Samsung nie zwalnia tempa. Mimo, że ukończono w ostatnich dniach prace nad systemem w wersji 2.1, to już wiadomo, że na początku przyszłego roku można będzie się spodziewać systemu Tizen w wersji 3.0. Jednakże nikt nie był w stanie zgromadzonym na konferencji osobom udzielić odpowiedzi na pytanie, co z aktualizacją urządzeń z wersją systemu 2.x.

Niemniej jednak światło dzienne ujrzał smartfon Samsunga GT-I8800 Redwood z zainstalowaną wersją systemu 2.1 oraz usługą S-Voice.

Jednak na co komu obecnie smartfon bez pokaźnego zaplecza aplikacji mobilnych. To jedno z największych wyzwań, jakie mają przed sobą wszystkie nowe systemy operacyjne. W przypadku Firefox OS twórcy postawili na aplikacje tworzone w HTML5. Jednak Twórcy Tizena, jak i Sailfish umożliwią swoim użytkownikom instalowanie aplikacji przeznaczonych dla systemu Android. Obecnie tylko taki ruch daje jakiekolwiek szanse na starcie nowego systemu operacyjnego. Kluczową kwestią będzie oczywiście to, jak takie rozwiązanie będzie sprawdzało się w praktyce.

Już w czerwcu ma ruszyć Tizen App Challenge, w którym na programistów czeka aż 4 miliony dolarów do podziału. Twórcy mogą przygotować zarówno zupełnie nową aplikację lub przenieść już istniejący produkt na nową platformę. Jeżeli przy projekcie wykorzystają w tym celu HTML5, to mogą oni również ubiegać się o dodatkową nagrodę w wysokości 50 tysięcy dolarów.

Czy wiemy dużo na temat Tizen OS i smartfonów z nim?. Potencjalni nabywcy zapewne nawet nie mają pojęcia z czym „to się je”. To dosyć odważny krok, że Samsungowi chce się pakować w nowy system operacyjny. Tym bardziej, że Android dla niego to żyła złota. Oczywiście Tizen to wyjście bezpieczeństwa na przyszłość. Jednak czy ta historia nie skończy się tak, jak z Bada OS i smartfonami Wave?

REKLAMA

Niewiele osób wciąż jeszcze pamięta o tę serię urządzeń. Charakteryzowała się doskonałą jakością wykonania w porównaniu do innych modeli tego producenta, jednak piętą achillesową okazałą się Bada OS, która przegrała konkurencję z Androidem. Czy podobnie nie będzie z Tizenem? Czy ktoś naprawdę potrzebuje flagowych pod względem użytych komponentów smartfonów, ale z alternatywnym system operacyjnym? Mam spore wątpliwości odnośnie tego, na ile faktycznie ten projekt ma szanse namieszać na rynku mobilnym, a na ile jest tylko zachcianką Samsunga. Werdykt wydadzą klienci i wszystko wskazuje, że stanie się to jeszcze w tym roku, kiedy pierwsze smartfony z Tizen OS trafią do sprzedaży.

źródło: Tizen.gr

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA