REKLAMA

Noc Muzeów 2013 - There isn't any app for that

W ten weekend odbędzie się kolejna Noc Muzeów. W nocy z sobotę na niedziele w wielu miastach przed tymi instytucjami odnajdziemy kolejki, których mógłby pozazdrościć Tim Cook podczas premiery iPhone’a 6.  A tak całkiem poważnie to świetna inicjatywa. Szkoda tylko, że nikt nie pomyślał o mobile’u.

17.05.2013 19.58
Noc Muzeów 2013 – There isn’t  any app for that
REKLAMA

Ta cykliczna impreza odbywająca się nie tylko w Polsce ale także w innych krajach od kilku lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Jest to fajna inicjatywa, pomimo gigantycznych kolejek i faktu, że w innych terminach też można odwiedzać muzea bez dodatkowych opłat. Bezapelacyjnie impreza ma swój niepowtarzalny klimat.

REKLAMA

Tłumy uczestniczące w każdej z edycji pozwalają śmiało stwierdzić, że impreza w żaden sposób nie musi się promować. Ostatecznie na ulicach znajdziemy plakaty, w sieci znajdziemy wiele informacji, choć są często podane w bardzo nieprzyjaznej formie. Przede wszystkim jednak nie wykorzystano potencjału drzemiącego w urządzeniach mobilnych. Dla mnie osobiście jest to olbrzymia strata.

Można zastanawiać się nad sensownością tworzenia aplikacji na jedną noc. Koszty przygotowania dobrej aplikacji są całkiem spore, a jeszcze trzeba by zapewnić odpowiednie treści i aktualizacje. Czego jednak nie robi się dla dobrego wrażenia i wygody.

Aplikacja marzeń

Idealnie by w App Store, Google Play i Windows Marketplace pojawiła się uniwersalna aplikacja Nocy Muzeów dla wszystkich polskich miast, a nawet i tych poza Polską. Nie powinno tam zabraknąć podstawowych informacji o każdej z instytucji, która otworzy tego dnia swoje podwoje. Wraz z szybką możliwością zaplanowania dojazdu. A skoro dojazd to także rozkład dedykowanych linii komunikacji miejskiej, które zostały otworzone na ten dzień. Nie powinno zabraknąć także harmonogramu atrakcji. Mile widziane byłyby też dodatkowe komentarze, opcje społecznościowe. Nie wspomnę już o monitoringu postępu kolejki, niczym korków, ale to już marzenie ściętej głowy.

Generalnie pomysłów na to, co powinno zawierać się w takiej wzorcowej aplikacji może być sporo. W szarej rzeczywistości strona mobilna wygląda smutno i nieadekwatnie do współczesnych realiów. Raz dobrze stworzona aplikacja, lub przemyślana strona internetowa wykonana w tzw. responsywnym designie mogłaby służyć przez kilka dobrych lat.

REKLAMA

Może się mylę i tak naprawdę takie imprezy nie potrzebują internetu, smartfonów, tabletów by funkcjonować. Prawdziwym muzeum to nie jest Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik i inne atrakcyjne miejsca, a tylko i jedynie skansen w Pcimiu Dolnym, który tak normalnie otwarty jest od wtorku do czwartku między 11, a 15 po wcześniejszej rezerwacji dla grupy minimum 35 osób.

Noc Muzeów to świetna inicjatywa, także w obecnej formie. Jednak wbrew nazwie muzeum nie musi być zapyziałym miejscem, tak samo tej jednej nocy w roku przydałaby się współczesna mobilna oprawa.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA