Oprogramowanie  / Felieton

iTunes od środka

Za sprawą iTunes dokonała się na naszych oczach jedna z cyfrowych rewolucji. Początkowo miała ona miejsce w branży muzycznej. Jednak iTunes to nie tylko muzyka, ale także aplikacje, książki i filmy. Znajdziemy tam wszystko to, co może być ciekawe dla fanów cyfrowych treści. Jak jednak korzystamy ze sklepu Apple? Ile pieniędzy w ciągu roku w nim wydajemy?

iTunes generuje 4 miliardy dolarów przychodów kwartalnie. To naprawdę imponujący wynik. Wynik ten jest sukcesywnie poprawiany. Pozostaje pytanie, kiedy iTunes dojdzie do pułapu, którego nie będzie w stanie poprawić w dłuższej perspektywie czasu. Nie można przecież spodziewać się niekończących się wzrostów na poziomie ponad 20%.

Oferta iTunes składa się z głównych 4 elementów: muzyki, programów, materiałów wideo oraz książek. Jednakże cała oferta treści, jakie można zakupić w iTunes nie jest jednakowa w każdym kraju. Muzyką z serwisu Apple cieszyć się mogą mieszkańcy 119 krajów, a jest czego słuchać, bo w katalogu znajduje się 35 milionów utworów. Filmy kupować można w 109 krajach. Jest to jednak najskromniejszy katalog treści, bo w ofercie znajduje się "tylko" 60 tysięcy tytułów. W iBookstore, dostępnym w 155 krajach, znajdziemy aż 1,75 miliona książek w formie cyfrowej. Obecnie jednak najwięcej uwagi poświęca się App Store czyli sklepowi z aplikacjami, który jest dostępny w 155 krajach świata i obecnie generuje największą liczbę pobrań.

apple-itunes-muzyka-app-store-aplikacje-filmy-ebook-cyfrowa-dystrybucja
apple-itunes-muzyka-app-store-aplikacje-filmy-ebook-cyfrowa-dystrybucja_02

Z iTunes pobierane jest 800 aplikacji na sekundę. Doliczając do tego inne treści to już obecnie w ciągu sekundy z iTunes pobieranych jest około 1000 aplikacji, utworów muzycznych, książek i filmów. To imponujący wynik. Największy wpływ na ten wynik ma ciągły wzrost pobrań aplikacji. Jednak w ostatnim kwartale zeszłego roku zaobserwowano spadek sumy wypłaconej twórcom aplikacji.

apple-itunes-muzyka-app-store-aplikacje-filmy-ebook-cyfrowa-dystrybucja_03
apple-itunes-muzyka-app-store-aplikacje-filmy-ebook-cyfrowa-dystrybucja_04

Nie zmienia to jednak faktu, że statystycznie rzecz ujmując, co wynika z danych z marca tego roku, użytkownik iTunes wydaje średnio 40 dolarów w ciągu roku na zakup cyfrowych treści. Obecnie jest to równowartość około 130 złotych, czyli miesięcznie wychodzi około 11 złotych. To niewiele, patrząc w ten sposób na te dane. Jednak jest to wartość uśredniona. Trzeba pamiętać, że są użytkownicy wydający kilka tysięcy złotych na zakupy w sklepie Apple, jak i tacy, którzy nie wydają nawet 10 dolarów.

apple-itunes-muzyka-app-store-aplikacje-filmy-ebook-cyfrowa-dystrybucja_05
apple-itunes-muzyka-app-store-aplikacje-filmy-ebook-cyfrowa-dystrybucja_06

To wszystko jednak nie zmienia faktu, że iTunes okazał się hitem nie tylko dla Apple, ale także dla twórców sprzedających swoje produkty z wykorzystaniem tego sklepu. Nie tyle iTunes jest hitem, co dokonał on sporej rewolucji w tym, jak pojmujemy cyfrową dystrybucję produktów. Więcej na ten temat można przeczytać w tekście Pawła przygotowanym przy okazji 10. urodzin iTunes, do którego lektury serdecznie zachęcam.

źródło danych: Asymco

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst