Biznes  / Felieton

Brow.si alternatywą dla dedykowanych aplikacji mobilnych i... czytników RSS

Nieustannie trwa spór o to czy lepszym rozwiązaniem jest tworzenie mobilnych stron internetowych czy aplikacji mobilnych przeznaczonych dla takich urządzeń. Brow.si ma sprawić, że niemal każda strona internetowa będzie oferowała zestaw funkcji, jakie zwykle znajdziemy w aplikacjach.

Brow.si jest aplikacją mobilną instalowaną w naszym smartfonie z iOS lub Androidem. Jest to jedynie połowa prawdy, gdyż Brow.si jest też platformą, rozszerzeniem takich CMS-ów jak WordPress, Drupal, Joomla, Blogger, vBulletin czy phpBB dodającym nowe możliwości w obrębie strony internetowej odwiedzanej z poziomu telefonu komórkowego czy smartfona.

Zarówno w jednej, jak i w drugiej wersji Brow.si jest paskiem narzędzi pojawiającym się na danej stronie internetowej, dzięki czemu odwiedzający ją otrzymuje dostęp do nowych możliwości, znanych między innymi z aplikacji mobilnych. Możliwe jest zarówno wyszukiwanie danych treści na stronie czy udostępnianie adresu do sieci społecznościowych jak Twitter, Facebook czy LinkedIn. Możliwa jest również zmiana wielkości czcionki.

Jednakże to co najbardziej wszystkich zainteresuje to możliwość łatwego i szybkiego dodawania danej strony do Pocket i Readability. Daną witrynę można również dodać do listy stron często przez nas odwiedzanych. To co jest jednak języczkiem u wagi to możliwość korzystania z powiadomień push o nowych treściach na danej stronie. Dajmy na to do listy witryn dodajemy Spider’s Web, po czym aplikacja w zdefiniowanych odstępach czasu będzie sprawdzała czy nie pojawiły się nowe wpisy autorstwa Ewy czy Dawida. Jeżeli takie się pojawią zostaniemy o tym powiadomieni. Natomiast już w samej aplikacji otrzymujemy listę nowych wpisów pochodzących z witryn, z których chcemy otrzymywać powiadomienia push. Aplikacja mobilna to także mobilna przeglądarka internetowa, dzięki czemu możemy przeglądać niemal dowolne treści umieszczone w sieci.

Brow.si to platforma, którą każdy twórca strony może zaimplementować na własny użytek na swojej witrynie. Możliwości rozbudowy Brow.si są niemal nieograniczone, tym bardziej, że platforma jest otwarta na mini aplikacje innych programistów. Bez wątpienia to ciekawe narzędzie, ale czy rzeczywiście jest w stanie zastąpić aplikację mobilną?

Na korzyść tego rozwiązania przemawiają powiadomienia push, które są czymś czego nie posiadają niektóre aplikacje mobilne, co jest już delikatnym nietaktem. Osobiście jestem zdania, że dużo lepiej jest stworzyć stronę przygotowaną dla urządzeń mobilnych niż tworzyć kilka wersji aplikacji mobilnej, nie wspominając o kosztach takiego rozwiązania.

Brow.si jest narzędziem, którym powinni się zainteresować twórcy oraz właściciele witryn. To wciąż projekt we wczesnej fazie rozwoju, ale już dziś zapowiada się obiecująco. Całkiem możliwe, że tego typu rozwiązania staną się bardzo popularne w najbliższym czasie.

Warto zainstalować Brow.si, gdyż dla wielu może to być również dobra alternatywa dla czytnika kanałów RSS obecnego w tablecie czy smartfonie. Dzięki Brow.si przeglądanie, a przede wszystkim trzymanie ręki na pulsie na temat tego, co internecie może być dużo łatwiejsze i wygodniejsze.

Generalnie w takich projektach o to chodzi. Brawo!

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst