Oprogramowanie  / Felieton

Polskie uczelnie z chmurą Microsoftu, czyli nowocześnie z myślą o wygodzie

W zeszłym roku poświęciłem na łamach Spider’s Web trochę miejsca mobilnej aplikacji Akademii Leona Koźmińskiego. Tym razem uczelnia ta postanowiła zrobić kolejny krok w dobrym kierunku i zapewnić studentom dostęp do pakietu biurowego Office 365. Tym samym znalazła się w gronie sześciu innych uczelni naszego regionu, które z myślą o swoich studentach rozpoczęły bliską współpracę z Microsoftem.

Nie ulega wątpliwości, że usługi obecne w chmurze to bardzo wygodne narzędzia, które można wykorzystywać zarówno podczas nauki, pracy i w życiu prywatnym. Większość osób zna przynajmniej usługi oferowane przez Google. Jednak od pewnego czasu również pakiet biurowy Office przeniósł się do chmury, dzięki czemu można korzystać z jego możliwości z niemal dowolnego miejsca oraz urządzenia.

Jak się okazało Akademia Leona Koźmińskiego postanowiła iść z duchem czasu i zapewnić swoim studentom oraz kadrze naukowej dostęp do pakietu Office 365. Tym samym studenci otrzymają dostęp do szeregu usług, bez których nie można sobie obecnie wyobrazić studiowania, a tym bardziej przyszłej pracy.

Szkoła od początku swojego istnienia stawiała na nowoczesność. Jako Uczelnia biznesowa, przygotowująca młodych ludzi do funkcjonowania w nowoczesnym biznesie, czujemy się zobowiązani do zapewnienia im równie nowoczesnej edukacji. Od zawsze stawialiśmy sobie za cel tworzenie studentom takich warunków, jakie mają ich rówieśnicy na uczelniach Europy Zachodniej – bez kolejek do rektoratu, problemów z obiegiem dokumentów, konieczności żmudnego oczekiwania, żeby zarejestrować się na dodatkowe zajęcia, czy przepełnionych sal wykładowych. Naszą aspiracją jest Uczelnia dla studentów, a nie studenci w roli petentów. Studenci to widzą - chcą tu przychodzić, zdobywać wiedzę i poszerzać horyzonty. – prof. Witold T. Bielecki, rektor Akademii Leona Koźmińskiego.

Akademia Leona Koźmińskiego zaoferuje swoim studentom narzędzia, które będą mogli wykorzystać w swojej pracy. To wbrew pozorom nie jest mało ważny aspekt tego przedsięwzięcia. W szkole, na uczelni często zdobywamy wiedzę teoretyczną, której później nie umiemy zastosować w praktyce. Tak samo jest i z narzędziami wykorzystywanymi w pracy. W żadnej firmie nikt nie chce tracić czasu na naukę podstaw m.in. pakietu Office, niezależnie czy mowa o Office 365 czy o tradycyjnych wersjach. Teraz studenci otrzymają bezpłatny dostęp do tych narzędzi, a uczelnia chce im dodatkowo pokazać, jak można je efektywnie wykorzystywać w codziennej pracy.

Również dla uczelni, jak się okazuje, pakiet Office 365 oraz współpraca z Microsoftem to korzystny wybór, zarówno od strony realizacji wdrożenia rozwiązań w życie jak i od strony finansowej.

Rozwiązanie Office 365 w formie, jaka została wdrożona w Akademii Leona Koźmińskiego jest najbardziej optymalnym, zarówno funkcjonalnie, jak i kosztowo. Uczelnia nie musi inwestować we własną infrastrukturę, czy martwić się o to, czy wszystko działa. Koszty posiadania Office 365 są też znacząco niższe niż koszty posiadania analogicznych rozwiązań w innych modelach licencjonowania. – Dariusz Trzeciak, dyrektor działu IT w Akademii Leona Koźmińskiego.

Akademia Leona Koźmińskiego przy okazji wdrażania pakietu Office 365 dla swoich studentów oferować ma również skrzynkę poczty e-mail. Niby nic niezwykłego, ale ma ona być ona aktywna również po ukończeniu studiów. Mała rzecz a cieszy i może się przydać w przyszłości. Tak samo jak znajomość nowoczesnych narzędzi wykorzystywanych w biznesie jak Office 365. Jak się okazuje są w naszym kraju uczelnie, które starają się dbać o studentów w szerszym zakresie niż konieczne minimum.

photo credit: outcast104 via photopin cc

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst