REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Social media

Obawiasz się Facebook Home ze względu na ochronę prywatności? Niesłusznie

Facebook jak i Google bardzo często stają przed wspólnym problemem. A mianowicie obawą użytkowników o prywatność i to co dzieje się z ich danymi przetwarzanymi przez sieci społecznościowe oraz wszelkie usługi działające online. Tym razem na celowniku internautów znalazła się aplikacja Facebook Home.

Obawiasz się Facebook Home ze względu na ochronę prywatności? Niesłusznie
REKLAMA
REKLAMA

Głębsza ingerencja Facebooka w nasze telefony niesie ze sobą sporo obaw. Użytkownicy chcą korzystać z dobrodziejstw jakie dają popularne serwisy społecznościowe. Przede wszystkim cenią sobie dostęp do informacji o tym co się dzieje u bliskich i dalekich znajomych. Spore znaczenie odgrywają też zintegrowane z sieciami społecznościowymi komunikatory. W moim przypadku Facebook Messenger i GTalk praktycznie całkowicie wyparły tradycyjne SMSy.

Czy po zainstalowaniu Facebook Home w naszych smartfonach nie stracimy kontroli nad tym co się dzieje z naszymi danymi? Czy Mark Zuckerberg będzie wiedział co robimy, gdzie jesteśmy i analizując te dane będzie dobierał dla nas przerażająco dobrze spersonalizowane reklamy?

fb-mobile2

Takie pytania i obawy zaczynają się pojawiać. Dlatego też na reakcję Facebooka nie musieliśmy długo czekać.

Użytkownicy mają obawy, więc pytają

I tak w facebookowym newsroomie pojawiły się odpowiedzi na najczęstsze pytania i wątpliwości użytkowników tej popularnej społecznościówki. Przetłumaczyłem je, aby rzucić nieco światła na nową aplikację Home.

Pytanie: Czy muszę używać Home, aby uzyskać dostęp do Facebooka na Androidzie?
Odpowiedź: Nie. Home jest nowym sposobem na uzyskanie dostępu do Facebooka i mamy nadzieję, że ludzie zaczną z niego korzystać. Jednak nie masz obowiązku korzystać z Home o ile dobrowolnie nie zdecydujesz się na pobranie tej aplikacji z Google Play lub nie zakupisz smartfona z preinstalowanym Facebook Home.

Pytanie: Czy będę musiał korzystać z Facebook Home, po tym jak spróbuję go zainstalować?
Odpowiedź: Nie. Będziesz mógł łatwo wyłączyć Home w ustawieniach aplikacji. Jeżeli polubisz Home, ale nie będziesz chciał, aby pokazywał się jako ekran blokady telefonu, to również możesz ustawić to w opcjach.

likefb

Pytanie: Jakie informacje Facebook Home zbiera?
Odpowiedź: Home zbiera takie same informacje i dane jak inne usługi Facebooka. Facebbok Home przede wszystkim gromadzi dane o interakcjach pomiędzy użytkownikami, usługami, takie jak “lajkowanie”, komentowanie, tworzenie wpisów i przesyłanie wiadomości. Home może także zbierać inne informacje na temat tego jak wykorzystujemy tę aplikację. Dla przykładu, Facebook przechowuje listę aplikacji, które są w launcherze Home. Przechowujemy je w formacie możliwym do zidentyfikowania przed 90 dni i używamy tych danych do usprawnienia naszej usługi.

W urządzeniach, które posiadają preinstalowany Home (obecnie jest to tylko HTC First - przyp. red.), może on wyświetlać systemowe powiadomienia, co oznacza, że Facebook Home będzie pokazywał notyfikacje z wszystkich aplikacji w Twoim telefonie. Facebook będzie zbierał i gromadził przez 90 dni informacje o takich powiadomieniach. Jednak przechowywane i przetwarzane będą tylko dane o tym, która aplikacja wysłała dane komunikaty, a nie ich treść.

Pytanie: Czy Facebook Home będzie zbierał informacje o moim położeniu / lokalizacji?
Odpowiedź: Facebook Home nie używa, żadnych innych informacji o lokalizacji niż te, z których korzystają inne aplikacje Facebooka, które masz obecnie na telefonie. Więcej informacji na temat danych lokalizacyjnych wykorzystywanych przez Facebooka znajdziesz w naszej Polityce Prywatności i na stronach z Pomocą.

Pytanie: Czy mogę wyłączyć wszystkie usługi lokalizacyjne na Facebooku?
Odpowiedź: Tak, tak jak w innych aplikacjach możesz kontrolować zezwolenia na lokalizacje w ustawieniach Twojego telefonu.

fbhome

Pytanie: Czy Facebook Home będzie zbierać informacje o tym co robię w innych nienależących do Facebookach aplikacjach?
Odpowiedź: Nie. Facebook Home widzi tylko to co robisz w nim samym. Dla przykładu, Facebook może widzieć, że włączasz aplikację z mapami poprzez launcher Home, ale Facebook nie otrzymuje informacji o tym czego szukasz, czy też o innych aktywnościach w aplikacji. Oczywiście niektóre aplikacje mają zaimplementowaną integrację z Facebookiem i mogą dzielić się aktywnościami na Facebooku. Ten typ integracji istniał na długo przed wprowadzeniem Home.

Pytanie: Gdzie mogę dowiedzieć się więcej na temat tego jak moje dane są wykorzystywane?
Odpowiedź: Dane, które pobiera Home są przeważane zgodnie z Polityką Prywatności, którą użytkownicy mogą przeczytać przed akceptacją Facebook Home. Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć w naszym FAQ poświęconym Home, które jest dostępne w naszym Centrum Pomocy oraz na akranie logowania do Home.

Nic nowego

REKLAMA

Wszystkie informacje od Facebooka dotyczące nowej aplikacji Home można podsumować w jednym zdaniu. Home działa nadal zasadach Polityki Prywatności Facebooka. Korzystanie z Home nie różni się praktycznie niczym od korzystania z pozostałych aplikacji od Marka Zuckerberga. Launcher Home zbiera informacje o uruchamianych aplikacjach i powiadomieniach, jakie wyświetlają zewnętrzne programy, aby jak zapewnia Facebook lepiej dopracować swoją usługę. Co ważne, Facebook Home nie ingeruje w treść powiadomień i w to co robimy w zewnętrznych aplikacjach.

Inna sprawa, że po pierwszych opiniach jakie Facebook Home zbiera u recenzentów uważam, że obawy o prywatność, będą ostatnią przeszkodą przed zainstalowaniem i używaniem tego launchera przez aktywnych Facebookowiczów.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA