REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Obawiasz się Facebook Home ze względu na ochronę prywatności? Niesłusznie

Facebook jak i Google bardzo często stają przed wspólnym problemem. A mianowicie obawą użytkowników o prywatność i to co dzieje się z ich danymi przetwarzanymi przez sieci społecznościowe oraz wszelkie usługi działające online. Tym razem na celowniku internautów znalazła się aplikacja Facebook Home.

08.04.2013
16:33
Obawiasz się Facebook Home ze względu na ochronę prywatności? Niesłusznie
REKLAMA
REKLAMA

Głębsza ingerencja Facebooka w nasze telefony niesie ze sobą sporo obaw. Użytkownicy chcą korzystać z dobrodziejstw jakie dają popularne serwisy społecznościowe. Przede wszystkim cenią sobie dostęp do informacji o tym co się dzieje u bliskich i dalekich znajomych. Spore znaczenie odgrywają też zintegrowane z sieciami społecznościowymi komunikatory. W moim przypadku Facebook Messenger i GTalk praktycznie całkowicie wyparły tradycyjne SMSy.

Czy po zainstalowaniu Facebook Home w naszych smartfonach nie stracimy kontroli nad tym co się dzieje z naszymi danymi? Czy Mark Zuckerberg będzie wiedział co robimy, gdzie jesteśmy i analizując te dane będzie dobierał dla nas przerażająco dobrze spersonalizowane reklamy?

fb-mobile2

Takie pytania i obawy zaczynają się pojawiać. Dlatego też na reakcję Facebooka nie musieliśmy długo czekać.

Użytkownicy mają obawy, więc pytają

I tak w facebookowym newsroomie pojawiły się odpowiedzi na najczęstsze pytania i wątpliwości użytkowników tej popularnej społecznościówki. Przetłumaczyłem je, aby rzucić nieco światła na nową aplikację Home.

Pytanie: Czy muszę używać Home, aby uzyskać dostęp do Facebooka na Androidzie?
Odpowiedź: Nie. Home jest nowym sposobem na uzyskanie dostępu do Facebooka i mamy nadzieję, że ludzie zaczną z niego korzystać. Jednak nie masz obowiązku korzystać z Home o ile dobrowolnie nie zdecydujesz się na pobranie tej aplikacji z Google Play lub nie zakupisz smartfona z preinstalowanym Facebook Home.

Pytanie: Czy będę musiał korzystać z Facebook Home, po tym jak spróbuję go zainstalować?
Odpowiedź: Nie. Będziesz mógł łatwo wyłączyć Home w ustawieniach aplikacji. Jeżeli polubisz Home, ale nie będziesz chciał, aby pokazywał się jako ekran blokady telefonu, to również możesz ustawić to w opcjach.

likefb

Pytanie: Jakie informacje Facebook Home zbiera?
Odpowiedź: Home zbiera takie same informacje i dane jak inne usługi Facebooka. Facebbok Home przede wszystkim gromadzi dane o interakcjach pomiędzy użytkownikami, usługami, takie jak “lajkowanie”, komentowanie, tworzenie wpisów i przesyłanie wiadomości. Home może także zbierać inne informacje na temat tego jak wykorzystujemy tę aplikację. Dla przykładu, Facebook przechowuje listę aplikacji, które są w launcherze Home. Przechowujemy je w formacie możliwym do zidentyfikowania przed 90 dni i używamy tych danych do usprawnienia naszej usługi.

W urządzeniach, które posiadają preinstalowany Home (obecnie jest to tylko HTC First - przyp. red.), może on wyświetlać systemowe powiadomienia, co oznacza, że Facebook Home będzie pokazywał notyfikacje z wszystkich aplikacji w Twoim telefonie. Facebook będzie zbierał i gromadził przez 90 dni informacje o takich powiadomieniach. Jednak przechowywane i przetwarzane będą tylko dane o tym, która aplikacja wysłała dane komunikaty, a nie ich treść.

Pytanie: Czy Facebook Home będzie zbierał informacje o moim położeniu / lokalizacji?
Odpowiedź: Facebook Home nie używa, żadnych innych informacji o lokalizacji niż te, z których korzystają inne aplikacje Facebooka, które masz obecnie na telefonie. Więcej informacji na temat danych lokalizacyjnych wykorzystywanych przez Facebooka znajdziesz w naszej Polityce Prywatności i na stronach z Pomocą.

Pytanie: Czy mogę wyłączyć wszystkie usługi lokalizacyjne na Facebooku?
Odpowiedź: Tak, tak jak w innych aplikacjach możesz kontrolować zezwolenia na lokalizacje w ustawieniach Twojego telefonu.

fbhome

Pytanie: Czy Facebook Home będzie zbierać informacje o tym co robię w innych nienależących do Facebookach aplikacjach?
Odpowiedź: Nie. Facebook Home widzi tylko to co robisz w nim samym. Dla przykładu, Facebook może widzieć, że włączasz aplikację z mapami poprzez launcher Home, ale Facebook nie otrzymuje informacji o tym czego szukasz, czy też o innych aktywnościach w aplikacji. Oczywiście niektóre aplikacje mają zaimplementowaną integrację z Facebookiem i mogą dzielić się aktywnościami na Facebooku. Ten typ integracji istniał na długo przed wprowadzeniem Home.

Pytanie: Gdzie mogę dowiedzieć się więcej na temat tego jak moje dane są wykorzystywane?
Odpowiedź: Dane, które pobiera Home są przeważane zgodnie z Polityką Prywatności, którą użytkownicy mogą przeczytać przed akceptacją Facebook Home. Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć w naszym FAQ poświęconym Home, które jest dostępne w naszym Centrum Pomocy oraz na akranie logowania do Home.

Nic nowego

REKLAMA

Wszystkie informacje od Facebooka dotyczące nowej aplikacji Home można podsumować w jednym zdaniu. Home działa nadal zasadach Polityki Prywatności Facebooka. Korzystanie z Home nie różni się praktycznie niczym od korzystania z pozostałych aplikacji od Marka Zuckerberga. Launcher Home zbiera informacje o uruchamianych aplikacjach i powiadomieniach, jakie wyświetlają zewnętrzne programy, aby jak zapewnia Facebook lepiej dopracować swoją usługę. Co ważne, Facebook Home nie ingeruje w treść powiadomień i w to co robimy w zewnętrznych aplikacjach.

Inna sprawa, że po pierwszych opiniach jakie Facebook Home zbiera u recenzentów uważam, że obawy o prywatność, będą ostatnią przeszkodą przed zainstalowaniem i używaniem tego launchera przez aktywnych Facebookowiczów.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA